Imenovanje bivšeg istražnog suca za savjetnika loša poruka preživjelim logorašima
Potpredsjednik FBiH Refik Lendo oglasio se jučer priopćenjem za javnost povodom imenovanja savjetnika u Vladi ZDŽ-a u kojem navodi kako se radi o 'osobi koja je presuđivala logorašima u Žepču'.
'Posljednje imenovanje osobe koja je presuđivala logorašima u Žepču na poziciju savjetnika u Vladi ZDŽ-a pokazuje da se nastavlja praksa vrijeđanja i omalovažavanja bošnjačkog naroda u FBiH', navodi Lendo.
On, istovremeno, smatra kako se radi o lošoj poruci preživjelim logorašima. 'Imenovanje bivšeg istražnog suca Okružnog vojnog suda tzv. Herceg-Bosne Marijana Jukića ne samo da je jako loša poruka preživjelim logorašima iz Žepča i ZDŽ, već je i uvreda za sve Bošnjake', navodi se u priopćenju potpredsjednika FBiH.
U vezi s tim, Lendo dodaje kako se 'ne radi o incidentu, nego o ustaljenoj praksi'.
'Činjenica da Jukić savjetuje Vinka Marića, nekadašnjeg pukovnika HVO-a koji je široj javnosti poznat po prisustvu prijemu kod hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića skupa sa haškim osuđenikom Tihomirom Blaškićem i zbog kojeg je smanjen broj Bošnjaka u Vladi ZDŽ, potvrđuje da to imenovanje nije incident već ustaljena praksa', navodi se.
Lendo u tom kontekstu ukazuje na odgovornost političkih subjekata koji čine vlast u ZDŽ i na razini FBiH.
'S obzirom na to da je ministar Marić kandidat stranke koja se deklarira kao probosanska (Bosanskohercegovačka inicijativa Fuad Kasumović), evidentno je da takve stranke koje čine vlast u ZDŽ i na razini FBiH ne samo da pristaju na obespravljivanje i vrijeđanje Bošnjaka već čak aktivno učestvuju u tome. Takvim odnosom, uz šutnju na pokušaje rehabilitacije presuđenih ratnih zločinaca, pravdanje gradnje muzeja posvećenog HVO-u u logoru Heliodrom i redovno ispunjavanje političkih želja HDZ-a, stranke tzv. 'Trojke' i njihovi partneri prave nesagledivu štetu bošnjačkom narodu', navodi Lendo.
Istovremeno, poziva nositelje izvršne i zakonodavne vlasti da se ponašaju odgovorno, te da poštuju Ustav, zakone i ostale važeće propise, a naročito osjećanja žrtava iz proteklog rata.