Dnevni.ba - PRELOADER

Infantilnost bh. političara dovela do arbitražnih sporova teških 1,7 milijardi maraka

12 Tra 2023


Infantilnost bh. političara dovela do arbitražnih sporova teških 1,7 milijardi maraka

Piše: Dragan Bradvica

Maćehinski odnos bh. vlasti prema proračunima i novcu poreznih obveznika u našoj zemlji nije nikakva novost nego surova stvarnost.

Sve ono što u iole uređenim demokratskim društvima je nezamislivo u Bosni i Hercegovini je čak i poželjno za napredovanje u politici. Gotovo svakodnevno u medijima se pojavljuju brojne korupcijske afere, priče o namještenim natječajima, trošenju desetina milijuna maraka na propale projekte…

Našoj zemlji isto tako nije strano uzimati stotine i stotine milijuna maraka vrijedne kredite, a onda iste zbog političkih svađa ne iskoristiti i na to svake godine plaćati milijunske penale.

S obzirom samo na pobrojano, što je samo kap u moru anomalija u bh. društveno-političkom životu, nikoga i ne može iznenaditi kako političar nakon samo jednog mandata u vlasti postaje multimilijunaš.

Nepovoljna situacija

A kako uvijek može gore svjedoči i priča oko arbitražnih sporova. Naime, potpisivanje sporazuma o zaštiti investicija na 'lijepe oči' doveli su BiH do arbitražnih sporova teških 1,7 milijardi maraka, zbog čega Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH traži privremenu obustavu potpisivanja ovih sporazuma.

Kako je navedeno u službenom dokumentu ovog ministarstva koji se odnosi na sporazume koje je BiH zaključila, predlaže se privremena obustava pregovora i zaključivanja novih sporazuma  o unapređenju i zaštiti investicija, dok se ne utvrde potrebne intervencije u nacrtu sporazuma.

Istaknuto je da su neadekvatne odredbe sporazuma dovele do rasta broja investicionih tužbi stranih investitora. Ipak, iako zahtijevaju obustavu zaključivanja sporazuma, neizvjesno je okončanje reforme i konačna rješenja.

- BiH je zaključila i trenutno primjenjuje 42 bilateralna sporazuma o unapređenju i zaštiti investicija. Svi ovi sporazumi potpisani su u prosjeku prije 15 ili više godina i pripadaju generaciji takozvanih starih sporazuma, navedeno je u dokumentu, piše Capital.ba. 

Dodali su da je mehanizam rješavanja sporova između investitora i države domaćina investicije jedno od ključnih pitanja reformi.

- Dodatni problem je ugovoreni obavezni inicijalni period trajanja, u kojem sporazum ne može biti otkazan, takozvana 'sunset klauzula' koja definira obavezni period trajanja zaštite investicija nakon njegovog otkazivanja. BiH već ima dva slučaja otkazanih sporazuma u kojima se primjenjuje navedena odredba i to sa Indijom i Italijom, stoji u informaciji.

Odgovornost politike

I tako u zemlji koja od potpisivanja Daytonsko-pariškog sporazuma nikada i nije privukla veliku inozemnu investiciju ima ogromnih problema i ono malo investitora koji su odlučili poslovati u našoj zemlji.

Naravno, političke (kvazi)elite to ne zanima previše s obzirom kako im je jedina preokupacija da ima novca u proračunima koje onda koriste kao vlastite novčanike. Ukoliko se pak i dogodi da zbog svoje nemarnosti, nesposobnosti ili jednostavno izostankom bilo kakve želje da se radi u interesu žitelje dovedu u situaciju da gube sporove niti to ih ne zanima previše – to će ponovno se platiti iz novčanika osiromašenihbh. žitelja. A njihova politička karijera zbog svega toga neće patiti, dapače. U BiH ipak ne vrijede ista pravila kao u ostatku civiliziranog svijeta.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024