Inflacija značajno veća u RS-u nego u FBiH, procjene rasta BDP-a i dalje skromne
Piše: Dragan Bradvica
Na osnovu dostupnih službenih statističkih podatka, i informacija sa međunarodnih tržišta
objavljenih do 8. prosinca 2023. godine, Središnja banka Bosne i Hercegovine procjenjuje godišnji rast realne ekonomske aktivnosti u trećem kvartalu 2023. na 1,5 posto.
Korekcija realne stope rasta BDP-a, za 0,6 postotnih poena naviše, u odnosu na preliminarnu iz prethodnog kruga brzih procjena, u znatnoj mjeri je uzrokovana revidiranjem službenih podataka za prvi kvartal. Stopa rasta realnog BDP-a za prvi kvartal je revidirana na više, sa 1,1 posto na 1,7 posto, sa objavom službenih podataka za drugi kvartal.
BDP
- Pad aktivnosti u prerađivačkom sektoru djelomično je kompenziran rastom aktivnosti u uslužnom sektoru od trećeg kvartala tekuće godine, na što ukazuju podaci visoke frekvencije na osnovu koji radimo brze procjene ekonomske aktivnosti. Trend pada industrijske proizvodnje i izvoza, na godišnjoj razini, nastavio se i u listopadu. Aktivnosti u oblasti turizma su bile posebno izražene u trećem kvartalu, kada je broj noćenja stranih turista zabilježio rast od 22 posto na godišnjoj razini, a u listopadu 24,7 posto. Posljedično, naša preliminarna procjena je kako bi rast realnog BDP-a mogao iznositi do 1,4 posto na godišnjoj razini u zadnjem kvartalu tekuće godine, stoji u priopćenju SB BiH.
Kada je pak u pitanju inflacija navode procjene kako će ukupna inflacija iznositi 2,1 posto u zadnjem kvartalu 2023., a temeljena inflacija 4,6 posto. Inflacija u BiH je, trenutno, primarno pod utjecajem promjena u nivou temeljne inflacije, iz koje se isključuju cijene hrane, alkoholnih pića i duhana, te energenata.
- U listopadu je službena inflacija iznosila 2,1 posto, što predstavlja neočekivano brzo usporavanje u odnosu na prethodne mjesece. Prosječan rast cijena je značajno različit po smatrano po entitetima, ističe se u priopćenju.
Inflacija
Prema podacima za listopad entitetskih agencija za statistiku, u Republici Srpskoj je zabilježena godišnja inflacija od 3,8 posto, dok je u Federaciji zabilježeno stagniranje cijena od 0,1 posto, prema čemu je ova stopa inflacije daleko najniža u okruženju. Usprkos visokoj osnovici iz prethodne godine, ključni razlog za pad cijena u FBiH dolazi od pododjeljka režijskih troškova, gdje su cijene električne energije, plina i drugih energenata, prema službenim podacima, zabilježile pad od 14,5 posto na godišnjoj razini. Istovremeno ovaj pododjeljak je zabilježio rast cijena od 4,5 posto u RS-u.
- Naša ranija očekivanja nisu ukazivala na ovakvo brzo usporavanje inflacije. Prosječne cijene nisu zabilježile sličan pad u međunarodnom okruženju. U listopadu je godišnja stopa inflacije u eurozoni, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), smanjena i iznosila je 2,9 posto, priopćeno je iz Središnje banke BiH.