Dnevni.ba - PRELOADER

INTERVJU Lord Stuart Peach: Sigurnost BiH je europska sigurnost

25 Svi 2023


INTERVJU Lord Stuart Peach: Sigurnost BiH je europska sigurnost

Razgovarali: D. Lukić/V.S.Herceg

mostar@dnvni-list.ba

General Ratnog zrakoplovstva i poseban izaslanik premijera Ujedinjenog Kraljevstva za zapadni Balkan, lord Stuart Peach, na tu dužnost imenovan je u prosincu 2021. godine. Lord Stuart Peach, bio je načelnik britanskih zračnih snaga i šef Vojnog komiteta NATO-a te vojni savjetnik glavnom tajniku Saveza i Sjeveronatlantskom vijeću, zapovjednik zračnih snaga NATO-a na Kosovu 2000. godine, šef vojne obavještajne službe 2006. godine, a tri godine kasnije postao je načelnik Stožera združenih operacija. Postavljajući čovjek s impresivnim životopisom i dužnostima koje obavljao pokazuje i koliko ozbiljno Velika Britanija pristupa pitanju Zapadnog Balkana.

Za Dnevni list on, između ostaloga, kaže kako žalosna činjenica da u BiH, inakon 28 godina postoji institucija Visokog predstavnika koja je i dalje nužna zbog neodgovornih političara. Ističe kako je „sigurnost BiH – europska sigurnost“ te poručuje kako Ujedinjeno Kraljevstvo sa svojim partnerima neće dopustiti nestabilnostii teško stečeni napredak.

DL: Zapadni Balkan je visoko na listi prioriteta Ujedinjenog Kraljevstva. Dijelimo zajedničke interese u borbi protiv ključnih izazova sa kojima se danas Europa suočava, posebno u polju sigurnosti, energetike i migracija.

Lord Peach: Naravno, ostavštine prošlosti su još uvijek uvelike prisutne.  Dovoljno je samo pogledati sigurnosni vakuum na sjevernom Kosovu ili ambicije ka odcjepljenju nekih političkih lidera. Ova vrsta nestabilnosti, i široko rasprostranjena politička korupcija koja je povezana s njom, omogućava grupama u organiziranom kriminalu dominaciju i korištenje situacije. Slaba vladavina prava i krhke demokratske institucije rezultiraju time da se regija ponovo javlja kao prostor strateškog natjecanja, sa zemljama poput Rusije koje koriste puni spektar hibridnih načina kako bi radili na ciljevima koji su u suprotnosti s međunarodnim normama i principima i koji prijete europskoj sigurnosti. Ujedinjeno Kraljevstvo radi sa zemljama diljem regije i šire kako bi se radilo na ovim izazovima s ciljem izgradnje otpornosti i napretka države.

DL: Države Balkana imaju mnoga, neriješena pitanja koja su otvorena desetljećima. Tome doprinose još uvijek otvorene rane iz rata 90- tih godina, a stalna zapaljiva retorika političara samo dodatno jača napetosti. Sve ovo vrlo usporava ekonomski napredak. Kako do konačne stabilnosti na Zapadnom Balkanu?

Lord Peach: Svaka od zemalja Zapadnog Balkana suočava se s vlastitim izazovima. Ali, retorika podjela i pokušaji produbljivanja razlike između zajednica ugrožavaju kratkoročnu i dugoročnu sigurnost. To šteti zajedničkoj viziji budućnosti koja je potrebna da se postigne napredak. Mi snažno osuđujemo retoriku podjela ispunjenu mržnjom koja je sve više postala rutinski jezik velikog broja političara u regiji. Polako smo se svi navikli na tu vrstu ponašanja koja bi bila neprihvatljiva prije tek nekoliko godina. Moramo ponovno postaviti svoja očekivanja onoga što je odgovarajuće i prihvatljivo političko ponašanje. Na kraju dana, mir i stabilnost u regiji će se postići putem odgovornog demokratskog upravljanja i pravičnog i inkluzivnog ekonomskog razvoja. Za to su potrebni neovisni mediji, snažna i pouzdana vladavina prava, veća odgovornost i transparentnost te aktivnije civilno društvo.

DL: BiH se vrlo sporo kreće prema euroatlantskim integracijama, država je često u političkim previranjima i vrlo teško se postiže konsenzus čak i o najjednostavnijim pitanjima. Dok su hrvatski i bošnjački lideri opredsjeljeni za članstvo u NATO-u, srpski predstavnici, a među njima je najglasniji predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik, ističu kako to nikada neće podržati. Kako gledate na ovo pitanje, s obzirom i da ste bili i jedan od najviših dužnosnika u NATO-u?

Peach: Ujedinjeno Kraljevstvo snažno podržava euro-atlantski put BiH, uključujući i suradnju i usklađivanje s NATO-om.  Vjerujem da taj put nudi BiH razvoj i sigurnost koja će joj omogućiti da bude napredna i koja će svim građanima donijeti dobrobit. To će zahtjevati rad i suradnju svih strana, a Ujedinjeno Kraljevstvo je posvećeno praktičnom pomaganju tog procesa. Ne možemo dozvoliti da napredak bude taoc onih koji imaju uvriježene interese u zadržavanju BiH u stanju političke krize i ekonomske stagnacije.

DL: Bez obzira na nesuglasje po pitanju članstva u NATO-u, može li BiH biti sigurna i računati na pomoć Alijanse u slučaju bilo kakvih, ozbiljnih ugroza?

Peach: Sigurnost BiH je europska sigurnost. Kao što su Ujedinjeno Kraljevstvo i naši partneri puno puta izjavili, ne možemo i nećemo dozvoliti neprijateljskim akterima da razdvajaju zemlju, niti da poništvaju ili podrivaju teško stečeni napredak u zadnjim desetljećima. Mi u potpunosti podržavamo suverenitet i teritorijalni integritet BiH i nastavit ćemo produbljivati naše bilateralno partnerstvo na području sigurnosti. Putem našeg rada na razvoju kapaciteta i mogućnosti Oružanih snaga BiH, Ujedinjeno Kraljevstvo podržava sigurnost BiH, sada i u budućnosti.  Radit ćemo s BiH kako bilateralno, tako i putem našeg doprinosa NATO-u.  Podrška obrani uključuju vojnu obuku i opremu, pristup najprestižnijim programima obrazovanja u polju obrane koje Ujedinjeno Kraljevstvo ima i dijeljenje naših iskustava u pogledu reforme obrambene politike. Naša dugoročna podrška Operaciji Althea i EUFOR-u ostaje čvrsta – ta misija ostaje integralni dio u održavanju sigurnog okruženja.

DL:Agresija Ruske Federacije na Ukrajinu ponovno je u fokus dovela i pitanje razine ruskog utjecaja u BiH, ali i Republici Srbiji. Kako se postaviti prema tom, vrlo ozbiljnom pitanju i kako uspješno odgovoriti na sve opasnosti koje donosi?

Lord Peach: U pravu ste što ukazujete na opasnosti. Kremlj ne želi vidjeti siguran i stabilan Zapadni Balkan; upravo suprotno. Pod Putinom, Rusija koristi svoj utjecaj za blokiranje reforme i traži načine za podrivanje zemlje koje su odabrale euro-atlantski put. Rusija nije pouzdan prijatelj ljudima u regiji, bez obzira na dezinformacije koje propagiraju. Ne ulažu u regiju niti u budućnost, nego računaju na neuspjeh i podjele. Mi i naši partneri imamo drukčiji pristup: investiramo u budućnost Zapadnog Balkana i ukazujemo na uplitanje Rusije, te stavljamo na raspolaganje naše kapacitete u borbi protiv podrivanja europske sigurnosti. Države Zapadnog Balkana su prepoznale prijetnju koju Rusija predstavlja međunarodnoj sigurnosti i na istu ukazale u UN-u. Puno toga možemo uraditi zajedno kako bi osigurali da budućnost Zapadnog Balkana bude sigurna i prosperitetna.

DL: Može li se rusko-ukrajinski sukob ' preliti' u BiH i zemlje u okruženju te što je potrebno učiniti kao preventivnu mjeru?

Lord Peach: Odlučni smo vidjeti napredan i siguran Zapadni Balkan kao izvoznika sigurnosti u Europi.  Rusija, sada uvelike u izolaciji zbog invazije na Ukrajinu, vidi napredak i stabilnost ove regije kao prijetnju i uradit će sve kako bi potaknula nestabilnost. Vidjeli smo koliko je daleko Rusija bila spremna ići u Crnoj Gori kako bi spriječila pristupanje NATO-u, a ruski veleposlanik u BiH je otvoreno prijetio BiH ukoliko se pridruži NATO-u. Sprječavanje demokratske, ekonomske i demografske stagnacije je u fokusu našeg djelovanja – da ojačamo demokratske institucije, postignemo napredak u polju reformi na euroatlantskom putu i da samim tim se ohrabri na veća ulaganja, omogućavajući mladima budućnost u ovoj zemlji. Čvrsto vjerujem da BiH, zajedno s drugima na Zapadnom Balkanu, ima potencijal biti centar za europsku energetsku sigurnost. Može iskorisititi svoj ogromni potencijal za obnovljive izvore kako bi Europu i šire opskrbila čistom energijom. Ujedinjeno Kraljevstvo je spremno pomoći s tehničkim savjetima i podršci investicijama, ali potrebno je da lokalni političari budu posvećeni toj prilici – mi ćemo raditi s onima koji jesu.

DL: U posljednje vrijeme, a nakon posezanja za bonskim ovlastima i izmjene Izbornog zakona kao i odluka kojima je odblokirao formiranje vlasti u entitetu Federacija BiH, prema visokom predstavnika u BiH upućene su brojne kritike, prvenstveno od najjače bošnjačke stranke u BiH (Stranka demokratske akcije - SDA koju je nova koalicija stranaka izbacila iz vlasti) kao i stranke Demokratska fronta koja je koalicijski partner SDA... Dogodilo se i nekoliko prosvjeda gdje se pozivalo na Schmidtov odlazak, kritiziralo se i Veleposlanstvo SAD-a u BiH, međunarodna zajednica itd...Kakav je vaš stav prema ovim potezima Visokog predstavnika u BiH, ali i reakcijama koje su uslijedile?

Lord Peach: Visoki predstavnik ima zahtjevan posao, koji je nužan zbog nemogućnosti većine lokalnih političara da djeluju odgovorno u interesu svojih glasača.  Činjenica da je ova institucija nužna, skoro 28 godina nakon potpisivanja uspostave iste, je zaista žalosno. Nadam se da će prilika koja se javila s novim vladama uspostavljenim na svim razinama i kandidatskim statusom EU pomoći u preokretu političkog okružja u BiH. Očekujemo od lokalnih političkih stranaka i njihovih lidera ispunjenje svoje uloge u izgradnji snažne zemlje putem potrebnih zakonskih promjena s ciljem pravične budućnosti za sve. Ali međunarodna zajednica tu također ima ulogu. Ne možemo više prihvaćati neprihvatljivo. Ne možemo više dozvoljavati političarima igranje igre s demokracijom i da krive druge za svoje propuste. Imamo odgovornost podržati one koji pokušavaju napraviti pozitivnu razliku. Lako je kriviti vanjske faktore za probleme BiH, ali jedino pravo rješenje je da građani svoje izabrane predstavnike drže odgovornim za svoju budućnost.

 DL: Velika Britanija bilježi vrlo dugu prisutnost u BiH i posvećenost miru i stabilnosti na Balkanu. Sada su posebn aktualni razgovori između Beograda i Prištine. Kakvim rezultatima se nadate?

Lord Peach: Ponavljanje porasta tenzija između Srbije i Kosova tijekom niza godina pokazuje stvarne rizike ako njihovi odnosi ostanu neriješeni.  U vremenu kada je u Europi rat, potreba za napredak je još jasnija. Dugoročna nagrada su bilateralni odnosi između dvije zemlje koji otvaraju prilike na njihovom europskom i euro-atlantskom putu koji donose značajne dobrobite za njihove građane i regiju. Skorašnji sporazumi i visoka razina aktivnosti su znakovi porasta napretka. Ali, to treba ići dalje i brže, obje strane su vlasnici procesa. U mom razgovoru s objema stranama, kažem im da je nagrada vrijedna napora: zajednički rad možda nije lak, ali je ključan kako bi se izbjeglo prebacivanje problema na sljedeću generaciju. Djelovanje s ciljem da se dogovoreni plan implementacije ostvari je ključan.  Očekujem da će obje strane pokazati liderstvo i fleksibilnost koji su potrebni kako bi se okončao trenutni ciklus tenzija i izgradila bolja budućnost za sve građane.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024