Dnevni.ba - PRELOADER

INTERVJU Zoran Petrić: Birajte kadrove koji će probleme rješavati a neće ih gomilati

16 Pro 2020


INTERVJU  Zoran Petrić: Birajte kadrove koji će probleme rješavati a neće ih gomilati

Zoran Petrić, predsjednik GO i kandidat HDZ 1990 za Gradsko vijeće Mostara, nositelj Izborne liste Jugozapad u intervjuu za Dnevni list komentirao je nagomilane probleme koji tište sve žitelje Mostara. Petrić je ponudio i konkretna rješenja, te je pozvao građane da na predstojećim izborima povjerenje ukažu onim kandidatima koji će probleme rješavati, a ne gomilati. 

Možete li nam reći gospodine Petriću, po Vašem mišljenju, kakav Grad imamo?

-Kad bi smo pitali Mostarke i Mostarce kakav grad žele, uvjeren sam da bi većina odabrala čist i uredan grad, s civiliziranim međuljudskim  odnosima, grad koji će jamčiti jednaka prava i šanse, pravnu i fizičku sigurnost svakome svome stanovniku. Grad s dobro organiziranom  zdravstvenom zaštitom i naprednim obrazovnim, kulturnim i sportskim životom. To je ono što bi svaka vlast trebala osigurati svojim građanima. Kada bismo iste Građane pitali što nam je od ovoga stvarno osigurala Gradska vlast, od većine bi dobili vjerojatno isti odgovor. Komunalno zapušten i neuredan grad, međunacionalnu netrpeljivost, privilegiranu situiranu manjinu i obespravljenu osiromašenu većinu, nejednake šanse, zdravstvo pred kolapsom, obezvrijeđenu struku i znanje,  zapostavljen kulturni i sportski život, da ne govorimo o ugašenoj industrijskoj proizvodnji i realnom sektoru na granici izdržljivosti.  Na žalost ovo je realnost u kojoj žive stanovnici  Mostara.

Budući ste čovjek iz komunale naša pitanja ćemo fokusirati na ovu oblast. Možete li nam reći koji su najznačajniji komunalni problemi Mostara?

-Radni staž sam proveo u Gradskome Vodovodu, od toga preko dvadeset pet godina kao operativni rukovoditelj i dobro su mi poznate komunalne prilike u Gradu. A mislim da mogu ponuditi i odgovarajuća rješenja. Zato ću pokušati definirati gradske komunalne probleme, obrazložiti uzroke i ponuditi neka od rješenja. Mogu sa zadovoljstvom reći da je Gradski Vodovod u zadnjih dvadeset pet godina riješio glavna pitanja  vodoopskrbe koja su Gradu prije predstavljala veliki problem. Malo starije generacije pamte da su visoke gradske zone i prigradska naselja prije rata, u ljetnim mjesecima imali česte redukcije vode. Pogonski kapaciteti tadašnjega Vodovoda su bili nedovoljni za potrebe cijeloga grada i prigradskih naselja. U ratnim dešavanjima je velika većina pogonske opreme devastirana, mehanizacija izgubljena, upravna zgrada prilično oštećena. Gradski Vodovod je po prestanku rata bio u velikom pogonskom deficitu, nesposoban za uslugu koja je bila potrebna gradu. Na sreću uspjeli smo od Koschnickove administracije dobiti značajna sredstva. Sasvim je obnovljena pogonska strojna oprema sa daleko većim crpnim kapacitetima,  zamijenjen dio dotrajale vodovodne mreže, obnovljena Uprava i nabavljena mehanizacija. Tako da zahvaljujući tome Vodovod raspolaže vodoopskrbnim kapacitetimadostatnim za dugoročne razvojne potrebe grada. Trenutni problem Vodovoda i grada nije pitanje opskrbe vodom, nego neodgovarajući organizacijski i  kadrovski ustroj, a posebno nedostatak specijalne  komunalne opreme i vozila. 

Na žalost još je ostao problem opskrbe vodom visokih zona naselja Panjevina Đikovina i Masline. U ovim naseljima će se morati rekonstruirati primarna vodovodna mreže i to je nešto što ćemo kandidirati kao Vijećničko pitanje. Vjerujem da ćemo vrlo brzo i to riješiti.

Koji su to gradski problemi vezani za sustav kanalizacijske odvodnje?

-Što se tiče kanalizacijskoga sustava, ostaje da se završi sekundarna kanalizacijska mreža i priključci u naseljima Cim i Ilići i taj komunalni problem ćemo delegirati u Gradskome vijeću i vjerujem u što skorije vrijeme riješiti. Međutim trenutno najveći komunalni problem Mostara predstavlja oborinsko plavljenje grada i veliki broj bujičnih tokova koji se iz viših dijelova  slijevaju u niže kvartove. Zajedno s velikim količinama oborinske vode na ulicama, a na kraju i u gradskoj kanalizaciji završavaju velike količine pješčanih i muljnih nanosa. To pravi velike komunikacijske, pa i sigurnosne probleme, da ne govorimo koliko narušava funkciju kanalizacijskoga sustava.

Što su glavni uzroci plavljenja grada, ovoga možda najvećeg gradskog problema?

-Osnovni uzrok plavljenju grada je što se godinama pa i desetljećima nije ulagalo u izgradnju komunalne infrastrukture. Pogotovo u zadnjih osam godina proračunska sredstva prikupljena od komunalnih naknada se ne troše namjenski pa za posljedicu imamo nedovoljan kapacitet odvodne kanalizacijske mreže i posljedično plavljenje grada.  Možda građanima i investitorima nije poznato, ali Gradska uprava je, na ime komunalnih naknada zakonski obvezna izgraditi primarnu vodovodnu i kanalizacijsku mrežu i na svaku novu građevinsku parcelu dovesti sve infrastrukturne priključke. Urediti parterne površine i prometnice. Ne poznajem niti jednoga građevinskoga investitora prema kome su ispunjene ove obveze.

Ne ispunjavanje obveza Grada prema gospodarstvenicima možda se najbolje vidi u Južnoj poslovnoj zoni, gdje još nije riješena kanalizacijska odvodnja i gdje je prometna infrastruktura u katastrofalnom stanju. Ova dugogodišnja praksa će se odmah morati mijenjati, a gradske službe početi ispunjavati sve zakonske obveze prema građanima i poduzetnicima.

Svjedoci smo i velikih količina oborinske vode koje se kao rijeke slijevaju iz viših u niže gradske kvartove?

-Razlog bujičnoga plavljenja je velika urbana izgrađenost koju nije pratio razvoj kanalizacijske oborinske odvodnje. Prirodni recipijenti koji su apsorbirali oborinsku vodu su reducirani a nije riješeno njezino prihvaćanje i kanaliziranje. Jedan od najboljih pokazatelja na koji način Gradska uprava rješava ove probleme i to građani moraju znati je nedavno predizborno šminkanje prometnice od Balinovca prema Širokom brijegu. Osnovni problemi ove prometnice su upravo velike količine  vode koje se sa puta prema Širokome i iz pravca Maslina slijevale niz prometnicu na kućna dvorišta i prave velike probleme građanima. Na Trgu Tihomira Mišića završavaju velike količine mulja i pijeska. I umjesto da se izgradi nekoliko poprečnih slivnih kanala i rijeke vode kanaliziraju u Radobolju Gradska vlast je požurila da prikupi jeftine predizborne poene i ovaj problem potpuno ignorirala. Drugi možda i veći problem ove prometnice je raskrižje s Ilićkom ulicom. Godinama se testiraju nervi stanovnika Ilića i Balinovca kad se žele prometno uključiti na glavnu ulicu. Međutim, očito da Gradska vlast to ne doživljava kao problem. Prije asfaltiranja su se na ovome raskrižju morali postaviti semafori ili izgraditi rotor. Na žalost ovakve situacije se desetljećima ponavljaju. Ponašanje Gradske vlasti pred izbore je odavno postalo degutantno i iritantno, da ne govorimo o proračunskim sredstvima koje se na ovaj način nepotrebno rasipaju. To je jedan od razloga zašto Grad ima ovako lošu komunalnu infrastrukturu i netko će za to morati odgovarati.

Ako sam vas dobro shvatio pojedinci ili službe u Gradskoj upravi koriste pozicije, ovlasti i javna sredstva u političke predizborne svrhe. Kako to spriječiti?

-Potpuno ste u pravu, ovo nije korištenje nego uzurpiranje ovlasti na štetu grada i građana. U cilju sprečavanja ovakvih pojava u novom sazivu Gradskoga vijeće ćemo odmah tražiti da se zabrani bilo kakvo interveniranje na gradskim prometnicama naj manje deset godina poslije rekonstruiranja i postavljanja novoga asfaltnoga zastora. Dalje da se zabrani pokretanje kapitalnih investicijskih radova šest mjeseci prije izbora i da se započeti radovi prekidaju u mjesecu predizborne kampanje. Tako da trajno otklonimo bacanje proračunskih sredstava na populističkeprojekte.

Koji je put i koja su rješenja da se konačno riješi problem plavljenja gradskih prometnica i drugih komunikacijskih prostora?

-Prije svega namjenska proračunska sredstva, prikupljena od zakonskih naknada će se morati na stručan i transparentan način usmjeriti u gradnju komunalne i prometne infrastrukture. Gradska uprava će morati izraditi ili angažirati konzultante koja će napraviti kvalitetno idejno rješenje kojim će se definirati problemi i ponuditi odgovarajuća rješenja. Bit projekta je da se napravi monitoring stanja kompletne gradske kanalizacijske mreže. Kad se utvrdi prohodnost i funkcionalnost gradskih kolektora moći će se odrediti prioriteti u čišćenju rekonstruiranju i izgradnji novih dijelova mreže. Bez studioznoga pristupa ovome problemu bojim se da se neće ništa napraviti. Uz kvalitetan pristup plavljenje grada se može riješiti u  razumnome vremenu.

Što nam možete reći o ostalim ekološkim i problemima gradske čistoće?

-U oblasti ekologije i čistoće grada stanje je još zapuštenije i ne mogu se sjetiti niti jednoga problema ove vrste koji je uspješno riješen.                  

Još uvijek nije riješen status komunalne deponije Uborak.  Ovo pitanje je nepotrebno ispolitiziranojer je to jedan od rijetkih objekata u regiji  koji je izgrađen prema svim zakonskim, ekološkim, tehničkim i sanitarnim propisima. Pošto sam nedavno u vašemu tisku opširno elaborirao problem gradske deponije ne bih se ponavljao.

Grad u ovome trenutku ima puno drugih komunalnih i ekoloških problema koje ćemo odmah kandidirati u Gradskome vijeću i koji će se morati što prije rješavati. Gradska uprava još nije osigurala stabilno financiranje eksploatacijskih troškova prečistača otpadne vode i zbrinjavanje digestivnoga mulja. Nije riješeno zbrinjavanje medicinskoga otpada. Nije poznato gdje završavaju teški metali i  kontaminirani otpad. Vlasnici benzinskih crpki, hotela i restorana muku muče sa separiranim naftnim  derivatima i mastima jer nemaju rješenje za zbrinjavanje ovoga otpada. Nepoznato je gdje završavaju trafo ulja koja sadrže najveću količinu otrovnoga piralena. Divlja odlagališta građevinskoga otpada i dotrajale tehnike robe zagađuju gradsku okolinu.  Stanari u ostave deponiraju šut, dotrajali namještaj i tehniku, jer ne znaju što bi sa tim otpadom. To pogoduje razmnožavanju glodavaca i insekata. Sekundarna odlagališta kućnoga otpada su zapuštena, nehigijenska i opasna po zdravlje.Rijetka smo urbana sredina koja nema  selektivno prikupljanje i ne reciklira komunalni otpad. Država Bosna i Hercegovina je donijela zakone o ekološkoj zaštiti, a u trideset godina postojanja nije riješila zbrinjavanje niti jedne vrste osim komunalnoga otpada.  Lokalne zajednice nisu financijski  sposobne riješiti  zbrinjavanje specifičnih vrsta otpada. Najgore je što Mostarci sve ovo plaćaju a  za uzvrat imaju zapuštenu i zagađenu životnu sredinu. Zato bi bilo dobro da građani na ovim izborima dobro razmisle kome će ukazati povjerenje da slijedeće četiri godine rješava sve ove gradske administrativne komunalne i ekološke probleme. Jer od sastava Gradskoga vijeća će najviše ovisi kakav ćemo grad sutra imati.

Izložili ste nam probleme, ali što su  osnovni uzroci ovakvomu  stanju i kako ih otkloniti?

-To je ključno pitanje. Svaki problem ima svoj uzrok a bez otklanjanja uzroka problem se samo može produžiti i produbiti, ali nikako kvalitetno do kraja riješiti. Ovome gradu ne treba produženje komunalne agonije u kojoj se nalazi nego kvalitetna i trajna rješavanja. Osnovni uzroci nastajanja, trajanja i gomilanja gradskih komunalnih problema pogotovo u zadnjih osam godina je nesposobnost i nespremnost Gradskih službi i Komunalnih poduzeća da se suoče s njima i da ih rješavaju. Niti Gradske službe niti Komunalna poduzeća ne raspolažu dovoljnim brojem stručnih kadrova koji se mogu uspješno i kvalitetno suočiti sa gradskim problemima. Niti u segmentu komunalne niti prometne infrastrukture grad nema kratkoročne niti dugoročne razvojne planova. Ne poznajem niti jedan grad koji se neplanski razvija, osim Mostara. Regulacijskim urbanističkim planovima je prije pet godina istekao rok važenja, ali zato imamo komisiju koja ih nezakonito dopunjava i prilagođava. U gradu imamo pet komunalnih poduzeća, a teško je naći urbanu sredinu sa tako zapuštenom komunalom.

Dakle  komunalna poduzeća nisu niti organizacijski, niti kadrovski a pogotovo ne tehnološki osposobljena za nivo usluga primjeren potrebama grada građana i gospodarstva. Jasno je da sa ovakvom Gradskom upravom i Javnim poduzećima nemamo temeljne preduvjete za  otklanjanje nagomilanih komunalnih problema.

Što će morati uraditi novo Gradsko vijeće da se ostvare uvjeti za rješavanje ovih  vrlo važnih pitanja?

-Morat će kroz izmjenu Statuta napraviti novu organizacijsku shemu Gradske uprave i kadrovski osposobiti Gradske službe za puno viši stručni  nivo usluga.  Morati će reorganizirati, kadrovski i tehnološki osposobiti komunalna poduzeća za izvršenje obima komunalnoga održavanja primjeren potrebama grada. Dugogodišnje selektiranje kadrova prema stranačkoj podobnosti i rodbinskim vezama je dovelo do svih ovih problema i očito je da se dalje ovako ne može.

Ili će se Gradske službe i Javna poduzeća reorganizirati i osposobiti stručnim kompetentnim ljudima ili će grad do kraja potonuti  u nerješive komunalne probleme.  Nisam uvjeren da stranke na vlasti raspolažu stručnim potencijalom za ozbiljne kadrovske reforme, a još sam manje uvjeren da će na ključne pozicije angažirati nestranačke sposobne kadrove.

Čime HDZ 1990 garantira da se nećete isto ponašati u kadrovskoj politici,  ako vam građani ukažu povjerenje i da ćete uspješno moći rješavati nagomilane gradske probleme?

-Pa mislim da je najbolja potvrda da mislimo ono što govorimo, kandidiranje gospođe Nevenke Sušac za Gradskoga vijećnika. Gospođa Sušac nikada nije bila, niti je sada član HDZ-a1990 a ipak je nositeljica naše Izborne liste Zapad. Nevenka je godinama bila djelatnik Gradske  uprave i  malo tko tako dobro poznaje probleme u gradskoj administraciji i komunalnim poduzećima.  I što je najvažnije ima znanje i stručni potencijal  za ponuditi vrlo kvalitetna rješenja.  Ovim dokazujemo da smo otvoreni  za sve stručne i profesionalne građane Mostara koji, nevezano za političko opredjeljenje, žele svoje znanje, iskustvo i trud uložiti u napredak ovoga grada i njegovih stanovnika. Mene osobno je Hrvatska Demokratska Zajednica 1990 kandidirala za Gradsko vijeće, kao nositelja izborne liste Jugozapad jer dobro poznajem komunalu grada i mogu dati stručni doprinos u rješavanju gradskih komunalnih problema. Gospodin Slaven princ nositelj Gradske izborne liste je mladi obrazovani nekompromitirani čovjek, profesionalni sportaš i sportski menadžer.Angažiran je na educiranju mlade populacije i zdravom omasovljenju sporta. Nacionalno je osviješten, ali i opredijeljen za kozmopolitske vrijednosti i civilizirani suživot. On će svojim sportskim zdravim duhom sigurno dat veliki doprinos obrazovnome kulturnome i sportskome razvoju grada.

Na našim listama imamo veliki broj mladih obrazovanih dobro odgojenih djevojaka i mladića kojiće u sinergiji sa iskusnijim  kolegama osiguratipolitičku budućnost naše stranke i predstavljati zdrav i stručan kadrovski potencijal za razvoj i napredak Mostara.

Ne robujemo stranačkim iskaznicama, ne stvaramo biračku mašineriju trpanjem stranačkih kadrova na sve pozicije u javnome sektoru, od spremačice do rukovoditelja.  Jedino što želimo je Javni sektor unaprijediti najsposobnijim, etički  provjerenim kadrovima. Svjesni smo da bez struke i znanja, niti mi niti bilo koja stranka neće napraviti nikakve pomake u razvoju grada nego će  uzalud potrošiti četiri godine u predstavničkoj i izvršnoj vlasti.

Na kraju gospodine Petriću želite li nešto poručiti sugrađanima?

-Poštovani sugrađani, 20.12. svi izađite na izbore. Birajte kadrove koji će probleme rješavati a neće ih gomilati. Birajte političare koji će praviti grad po Vašoj, a ne po svojoj mjeri. Birajte HDZ 1990, nećete pogriješiti. Vjerujte nismo svi isti. Hvala Vam lijepa. J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

16 h 2 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024