Iskrivljena povijest Livanjske brigade

Udruga branitelja HVO-a iz BiH o potezu predsjednika RH Milanovića
Svečana sjednica Gradskog vijeća Livno, održana povodom Dana obrane Livna, a kojoj su nazočili predsjednik Hrvatske Zoran Milanović, gradonačelnik Livna Darko Čondrić i predstavnici braniteljskih udruga i vlasti, izazvala je burne reakcije dijela veterana HVO-a, poglavito članova Udruge branitelja Domovinskog rata HVO-a, Gradski odbor Livno.
Tom je prigodom predsjednik Milanović uručio odličje Livanjskoj brigadi “Petar Krešimir IV” navodeći da ta jedinica simbolizira dug Hrvatske prema onima koji su obranili Livno i stvorili pretpostavke za buduće pobjede s Livanjskog polja. Upravo su ta tvrdnja i tumačenje zbivanja iz 1991. i 1992. godine izazvale žestok odgovor Udruge branitelja Domovinskog rata HVO-a, u kojoj smatraju da su izrečene grube neistine i iskrivljavanje povijesnih činjenica.
Sporni datumi i brojke o pripadnicima Brigade te o poginulima
Udruga, tako, u svom reagiranju ističe da je neutemeljena tvrdnja da je Brigada utemeljena 23. rujna 1991. u selu Dobro jer, kako se navodi, za to ne postoje vjerodostojni dokumenti. Udruga se poziva na zapovijed Zapovjedništva Herceg-Bosne od 2. travnja 1992. i na zapovijed HVO-a od 10. travnja 1992., iz kojih proizlazi da su obrambene pripreme tada bile u nadležnosti Teritorijalne obrane, a ne Brigade.
Kao službeni datum osnutka Brigade “Krešimir 4” navodi se 6. srpanj 1992., po zapovijedi Glavnog stožera HVO-a, što, kako kažu, dokazuje dokument br.: 01-591/92., označen kao 'strogo povjerljivo'. Nadalje se osporava brojku od 7.500 pripadnika brigade i ukazuje da je, prema svim dostupnim podacima, u njenom sastavu bilo najviše 5.000 ljudi. Sporno je i navođenje broja poginulih: dok se na svečanoj sjednici govorilo o 81 žrtvi, bivši zapovjednik brigade Boško Dalić kaže da je poginulo 114 branitelja.
Ogorčenje je izazvalo i izostavljanje imena Laurenta Metral Pierrea i Nikole Albanežea, koji su poginuli 23. travnja 1992. u Čelebiću. - Pitamo gradonačelnika i Koordinaciju udruga za koga su poginuli ti ljudi?, stoji u reagiranju Udruge koja negoduju i zbog, kako drže, neprimjerenog izbora osoba koje su nosile ratnu zastavu Brigade. Nju je, naime, nosio Željko Krišto, za kojeg iz Udruge tvrde da nije sudjelovao u obrani Livna u ključnim danima travnja 1992. te ga pozivaju javno odgovoriti na pitanja u svezi navodnih malverzacija s novcem i zlouporabā u radu udruga. Postavlja se i pitanje o ratnoj ulozi Damira Baruna, koji je, prema njihovim riječima, nestao iz Livna prije napada, da bi kasnije stekao čin bojnika i odličje, te se, navodno, suočio s optužbama branitelja iz Čelebića.
Jasno protivljenje
Udruga izražava jasno protivljenje dodjeli odličja ovoj Brigadi od strane Milanovića, kojeg optužuju da nikada nije izrazio kajanje zbog progona branitelja niti se ispričao Hrvatima u BiH za podršku izboru Željka Komšića u Predsjedništvo BiH. Podsjeća se i da je za Milanovićeva premijerskog mandata ukinut niz prava branitelja a poslana je i policija na prosvjede veterana. Na koncu se poziva Gradski odbor HDZ-a BiH, gradonačelnika Livna i Koordinaciju braniteljskih udruga da daju odgovor na pitanje zašto se manipulira podacima o žrtvama Domovinskog rata.