Ispitivanje javnog mnijenja na zapadnom Balkanu pokazalo snažnu podršku za EU

08 Lip 2020


Ispitivanje javnog mnijenja na zapadnom Balkanu pokazalo snažnu podršku za EU

Najnovije istraživanje za zapadni Balkan, koje je proveo Centar za anketna istraživanja Međunarodnog republikanskog instituta, otkriva podijeljena mišljenja o Sjedinjenim Američkim Državama kao ekonomskom i političkom partneru, ali i entuzijazam za jačanje veza sa Evropskom unijom (EU).

Ispitivanje je provedeno u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, na Kosovu, u Sjevernoj Makedoniji i Srbiji.

- Uprkos naporima Kine i Rusije da izvrše uticaj na zapadnom Balkanu, ovo istraživanje pokazuje da mnogi u regionu vide svoje interese na Zapadu - rekao je direktor Međunarodnog republikanskog instituta za Evropu Paul McCharty.

Smatra da je stalna podrška Sjedinjenih Država i EU u jačanju demokratije širom regiona presudna za konsolidaciju ovog pozitivnog trenda i omogućavanje ovim zemljama da se odupru napadima autoritarnih sila.

Na pitanje o tome ko su najznačajniji ekonomski partneri, javnost je bila podijeljena. Većina ispitanika na Kosovu (94 posto) je navela SAD, u odnosu na samo 13 posto u Srbiji koji dijele to mišljenje. Većina u Srbiji navela je Rusiju (73 posto) i Kinu (71 posto) kao najznačajnije ekonomske partnere. Većina ispitanika na Kosovu i u Sjevernoj Makedoniji smatra SAD najznačajnijim političkim partnerom, kao što misli i većina u Crnoj Gori. U BiH i u Srbiji, procenat onih koji SAD vide kao ključnog političkog partnera je manji (29 posto i 15 posto).

Upitani kako bi glasali da se sutra održi referendum za članstvo u EU, većina u svim državama je odgovorila da bi glasali za. Na Kosovu, velika većina (93 posto) podržava pristupanje, a značajan procenat u BiH (76 posto) i Sjevernoj Makedoniji (74 posto) također bi glasale za ulazak u EU.

Uprkos ovim pozitivnim nalazima, evidentna je zabrinutost zbog dezinformacija u svim državama, što ukazuje da lažni narativi od aktera predstavljaju trajni problem na zapadnom Balkanu.

Većina u BiH, Crnoj Gori, na Kosovu, u Sjevernoj Makedoniji i Srbiji se složila da su progrešne ili lažne informacije u medijima ili 'vrlo' ili 'donekle' problematične za njihove zemlje. Nadalje, većine u svih pet zemalja navele su da se susreću u medijima sa pogrešnim ili lažnim informacijama bilo 'svakodnevno', 'skoro svakodnevno' ili 'nekoliko puta sedmično'.

- Sa velikom količinom dezinformacija koje kruže Balkanom, a potiču od autoritarnih sila poput Kine i Rusije, ohrabruje činjenica da građani Balkana prepoznaju problem koji predstavlja ovaj fenomen. Pandemija COVID-19 učinima je pristup pouzdanim informacijama važnijim nego ikad, podvlačeći vitalni značaj borbe protiv dezinformacija na Balkanu i širom svijeta - rekao je McCharty.

Istraživanje je za potrebe Međunarodnog Republikanskog Instituta sprovela agencija Ipsos BiH, u periodu od 2. februara do 6. marta 2020. godine.

Podaci su prikupljeni putem ličnih intervjua u svakoj od uzorkovanih zemalja sa stopama odgovora od 50 do 80 posto koristeći višestepenu stratifikaciju proporcionalnu distribuciji stanovništva, saopćeno je iz Međunarodnog Republikanskog Instituta.

EU


"EU mora pokazati zube autokratima na zapadnom Balkanu"

Odluka o zabrani ulaska u Njemačku i Austriju vrhu RS-a je ispravna, ali na novoj njemačkoj vladi...

04 Tra 2025

Fajon: Slovenija želi da Bosna i Hercegovina ostane na europskom putu

BRUXELLES – Ministrica vanjskih poslova Slovenije Tanja Fajon izjavila je danas u Bruxellesu da ć...

03 Tra 2025

EU se budi: Plan veće sigurnosti za Europu

Vlastita sigurnost brine sve više građana EU i Komisija je predstavila ProtectEU – č...

02 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.