IZBORA NEMA: SDA i HDZ otpočele stranačku paljbu!
Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH raspisalo je izbore za sve gradove i općine u BiH za 4. listopada 2020, osim za Grad Mostar.
Prve reakcije iz stranačkih središnjica počele su pristizati jučer. Svi se slažu da je izbore u Mostaru potrebno održati. Sudeći po stavovima koji se mogu iščitati iz stranačkih priopćenja, stranke nisu ni blizu dogovora oko održavanja izbora u Mostaru.
SDA traži izbore
Gradski odbor SDA Grada Mostara u petak je izrazio žaljenje što SIP BiH nije raspisao lokalne izbore i za Gradsko vijeće Mostara i poziva sve političke partnere i stranke u Mostaru i BiH na ulože dodatne napore, kako bi se rješenje za Mostar konačno pronašlo i Grad izveo iz slijepe ulice. Iz SDA su priopćili da je SIP ostavio mogućnost da do izbora u Mostaru, ipak, dođe.
'’Želimo podsjetiti da je GO SDA Mostara u proteklom periodu u saradnji sa vrhom stranke, učinio velike napore da se dođe do rješenja i izbora, ali da to nije zavisilo samo od političke volje naše stranke. Stav SDA u pregovorima je bio od početka jasan i baziran na čvrstom opredjeljenju da se do izbora konačno mora doći, jer Grad i njegovi građani ne mogu više čekati. SDA je tražila kompromisno rješenje i nije izbore u Mostaru pretpostavljala nekim drugim pitanjima u BiH’’, priopćeno je iz mostarskog SDA. SDA podsjeća da opcija ove stranke nikada nisu bili nikakvi „paketi“, već jasan stav da se izađe iz političke krize i da se Mostarcima konačno omogući aktivno i pasivno biračko pravo u interesu svih, a na osnovama najboljih europskih modela lokalne samouprave. GO SDA Grada Mostara smatra da Mostar nikako ne smije propustiti još jedan krug lokalnih izbora u BiH i da se treba nastaviti sa naporima da se dođe do rješenja, jer za to još uvijek ima vremena. ‘’Treba apsolutno sve učiniti da do dogovora dođe kroz Parlament BiH. Ukoliko se to, ipak ne dogodi, GO SDA Mostar smatra, kako svoj dio odgovornosti na osnovi presude Suda za ljudska prava iz Strasbourga može i mora preuzeti Ustavni sud BiH’’, navodi se u priopćenju SDA. SDA očekuje i pojačan angažman od predstavnika međunarodne zajednice – diplomata, ali i OHR-a koji je svojevremeno i nametnuo Statut, koji je u nekim dijelovima proglašen neustavnim.
‘’Onima koji javno iznose mišljenja da se dugogodišnja politička kriza mogla riješiti nekakvim „laganim dogovorom“ i da je nepostizanje dogovora navodno „u interesu SDA“, želimo poručiti da ne obmanjuju javnost šupljim teorijama zavjere u nastojanju da prikupe jeftine političke poene. Mostar je nažalost, ne svojom voljom, uvučen u širi okvir političke krize u BiH i to nikako nije bila ideja SDA, bez obzira koliko se neki trudili da stave znak jednakosti i odgovornosti između različitih stranka’’, priopćeno je iz SDA.
Inzko ne raspolaže informacijama
Gradski odbora HDZ-a BiH reagirao je jučer na izvješće visokog predstavnika Valetina Inzka Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, u kojem između ostalog kaže kako "nije postojao nikakav istinski politički dijalog da bi se riješila situacija vezana za grad Mostar, gdje se nisu održali lokalni izbori više od deset godina".
''Neugodno smo iznenađeni izjavama visokoga predstavnika, koje odaju dojam da uopće ne raspolaže pravim informacijama ili ih pak crpi iz samo jednog izvora. Stoga smo dužni apelirati na nepristranost gospodina Inzka jer imamo pravo očekivati da poštuje karakter institucije koju predstavlja i na čiju smo pomoć i objektivnost, očito naivno, svo ovo vrijeme računali. Proteklih godina apsolutni prioritet GO HDZ-a BiH Mostar bio je riješiti pitanje izbora u Gradu. Osim što smo u mukotrpnim pregovorima sa svim relevantnim političkim sugovornicima uspjeli pronaći politički kompromis o dva modela po kojima bi se izbori u Mostaru mogli održati, jednako tako smo uložili i sve napore da isti u potpunosti implementiraju Odluku Ustavnoga suda BiH kojom su dotadašnja nametnuta izborna pravila za Mostar prestala postojati. Rezultat pregovora je svima dobro poznat, bili su to takozvani modeli A i B, kao izvorno domaće rješenje, dogovoreno s puno pažnje za svaku od uključenih strana u mostarskoj Gradskoj vijećnici, a ono jedino što je preostalo bilo je odlučiti se za jedan od tih modela tamo gdje je to jedino i moguće, u Parlamentarnoj skupštini BiH u Sarajevu. Međutim, GO HDZ-a BiH Mostar nije bio sam "za stolom", ali je očito bio jedan od rijetkih kojemu su upravo izbori u Mostaru bili kategorički imperativ i predstavljali civilizacijsko pitanje. Kroz ovaj pregovarački period činili smo brojne ustupke, izlazili iz okvira vlastitih interesa, poticali na dijalog i to baš kako gospodin Inzko kaže poticali na istinski politički dijalog, tražili konsenzuse, zadovoljili sve odredbe Odluke Ustavnoga suda, pronašli model koji nikoga ne diskriminira, pa se naposlijetku s razlogom pitamo je li naša uloga u cijelom tom procesu bila nebitna iz perspektive gospodina Inzka? Dolazimo li u paradoksalnu poziciju gdje su naši napori apstraktni, a tuđe opstrukcije su vrednovane'', priopćili su iz HDZ-a BiH.
IZ HDZ-a BiH naglasili su kako je činjenica da je SDA jedina stranka koja je opstruirala postizanje dogovora te prizivala OHR da ponovno nametne rješenje za Mostar. ''Ako se prisjetimo prethodnih rješenja koje je OHR nametao i kako su ona neslavno završila, pri tom mislimo prvenstveno na izborna pravila prema kojima glas svakog građanina Mostara nije vrijedio jednako, te je i Ustavni sud iste proglasio neustavnim i diskriminirajućim, dolazimo do jasnog zaključka kome odgovara uplitanje OHR-a i izbjegavanje političkog dogovora. Stoga se ne možemo oteti dojmu da se ovim Izvješćem UN-u odgovornost želi podijeliti na sve političke sudionike pregovora, u cilju zaštite samo jedne političke opcije koja nije imala interes da se izbori u Mostaru održe, nego je naprotiv cijeli taj proces opstruirala i obesmislila. GO HDZ-a BiH Mostar ne želi i neće preuzimati niti dijeliti krivnju s drugima, jer smo sve napravili da se postigne konsenzus i našim sugrađanima konačno omogućimo izlazak na izbore'', poručili su iz HDZ-a BiH.
DF priziva Ustavni sud
Oglasili su se u petak i iz DF-a i zatražili od Ustavnog suda da donese rješenje za Mostar. ''Unatoč svim prijedlozima za pronalaženjem političkog rješenja za izmjene Izbornog zakona koji se tiču izbora za Gradsko vijeće Mostara, uključujući i prijedlog koji je u parlamentarnu procedure uputila Demokratska fronta, nedostatak političke volje za iznalaženjem rješenja kod dobro poznatih aktera na političkoj sceni u BiH je ponovo bio presudan da se izbori za Mostar ponovo ne raspišu ni 12 godina nakon održavanja posljednjih'', navodi se u priopćenju DF-a. Navedena presuda je shodno članu 44. Europske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama postala konačna 29. siječnja 2020. godine.
Presudom Europskog suda za ljudska prava ''Baralija protiv Bosne i Hercegovine'' naloženo je Bosni i Hercegovini da u roku od šest mjeseci od dana kada ova presuda postane konačna, izmijeni Izborni zakon kako bi omogućila održavanje lokalnih izbora u Mostaru. Ako država to ne učini, Europski sud za ljudska prava je zaključio da je Ustavni sud BiH, prema domaćem zakonu i praksi, ovlašten da donese privremena pravila kao nužne prelazne mjere. ''Obzirom da se ne može očekivati da u parlamentu u skoro vrijeme dođe do političkog dogovora oko izbora za Gradsko vijeće Mostara, pozivamo Ustavni sud BiH, da kao vrhovni pravosudni autoritet donese privremena pravila za održavanje izbora za Gradsko vijeće grada Mostara, kako je i utvrđeno presudom Europskog suda za ljudska prava u slučaju ''Baralija protiv Bosne i Hercegovine, poručuju iz Demokratske fronte.
Izbori u Mostaru nisu održani dvanaest godina, jer je Ustavni sud BiH, po apelaciji hrvatskih izaslanika iz parlamenta BiH, proglasio neustavnim dijelove Izbornog zakona BiH koji se odnose na Grad Mostar. Od tada dogovora oko izmjena nema, a SIP BiH ne raspisuje izbore za Mostar. OHR je 2012. godine raspustio Gradsko vijeće, a jedina vlast u gradu je gradonačelnik Ljubo Bešlić.