Dnevni.ba - PRELOADER

IZBORI Slijedi vruće političko ljeto u Mostaru

17 Lip 2024


IZBORI Slijedi vruće političko ljeto u Mostaru
Matematika, logika, koalicija

Kampanja u Mostaru, kažu, akreti kada stave ruku na srce, nikada i ne prestaje. Intezivira se u izbornoj godini, a ozvaniči mjesec prije nego što građani biraju. 

Dakle, dva i pol mjeseca prije početka skupova, kreiranja bilborda i plakata s likovima i obećavajućim porukama, mi smo ustvari u kampanji. Nešto drugačijoj. 

Neke koalicije su već ozvaničene, o listama, nositeljima, kandidatima za gradonačelnika se špekulira, i manje-više, dosta toga već zna, istina ne kompletna javnost. 

Ono što je definirano je, recimo, to da će NES, SBiH, PMP i DF činiti koaliciju “Grade moj“. DF, dakle, u Mostaru prije izbora neće s SDA, a u većini drugih gradova i općina hoće. 

PMP bez SDP-a, BPS ostao uz SDA

PMP je, jasno je mjesecima, otišao od SDP-a, nikad ne govoreći čime nisu zadovoljni u partnerstvu. Kao što ni NES nije kazao što im nije odgovaralo u drugarstvu s SDA (Koalicija za Mostar). 

Ovdje je stvari potrebno detaljnije postaviti, budući NES zvanično nije bio dio Koalicije za Mostar koja je osvojila 12 mandata u Vijeću 2020. i koja čini većinu s HDZ-om BiH. Ali vijećnici NES-a i gotovo kompletna organizacija stranke u Mostaru su nekadašnji članovi SBB-a, stranke koja jeste bila ozbiljan član Koalicije za Mostar prije četiri godine. 

Koaliciju je napustila i Stranka za Bosnu i Hercegovinu. Vjerojatno i DF, i SBiH, i NES cijene da veći dio kolača mogu osvojiti bez SDA, koja u Mostaru odavno ima veliku podršku. U Koaliciji za Mostar tako je uz dominantnu SDA ostao samo BPS, a pridružila im se i novooformljena stranka u Mostaru Bh. Zeleni koju predvodi nekadašnji kadar NiP-a Aldin Mujan. 

PMP je ranije koalirao s DF-om, bilo je to 2018. kada su zdušno podržali Željka Komšića, pa se kasnije razočarali zbog njegovog prisnog zagrljaja sa SDA, a koji je uslijedio nekoliko mjeseci nakon izbora, što traje i danas. PMP je s obzirom na infrastrukturu napravio značajan rezultat i danas u Vijeću participira s dva vijećnika. Do podviga su uspjeli kroz partnerstvo s SDP-om i Našom strankom, a uz potporu NiP-a.

NiP je prije četiri godine u Mostaru bio stranka u povoju, međutim danas sve to izgleda ozbiljno i kredibilan su faktor na političkoj sceni. Ostali su dosljedni i prije dvije godine nisu željeli u vlast s SDA, a što je uradio SDP, s kojim je NiP otad u nešto lošijim odnosima. 

Ipak, dvije stranke koje na višim razinama dobro funkcioniraju zajedno bi ovoga puta trebale s jedinstvenim listama. Istina, uz medijaciju s vrha, jer se gradski čelnici dosad nisu uspijevali dogovoriti oko raspodjela pozicija na listama.

NS = rizik

NiP je istovremeno lako našao zajednički jezik s Našom strankom, s kojom će ruku na srce biti hrabrost u partnerstvo, zbog ishoda utrke za gradonačelnika u kojoj je ova (Naša) stranka svjesno ili ne pomogla HDZ-u odnosno njihovom kandidatu Mariju Kordiću da pobijedi Zlatka Guzina. 

Možete pretpostaviti što će biti neke poruka iz stranaka i koalicija koje računaju na glasove Bošnjaka. Naprimjer: “Prodali su nas prije četiri godine, prodat će nas ponovno, ako im to dozvolimo!“. Vjerojatno je i to jedan od razloga zašto dio članstva SDP-a ne zagovara partnerstvo, iako rukovodstva čine sve da se prevaziđu neslaganja oko raspodjele pozicija za određena područja. 

Dosad konačan dogovor nije postignut. Poruke iz stranaka koje računaju na bošnjačke glasove glase da je vrijeme da Bošnjaci dobiju gradonačelnika nakon dva desetljeća HDZ-ovih kadrova na funkciji. Za to, logičari i matematičari smatraju da je najbolje da se “ide u tri kolone“, odnosno s tri koalicije što je izvjesno i realno.

Istovremeno, u hrvatskom korpusu je monotono, jer ne dolazi do okrupnjavanja koje bi moglo poljuljati HDZ BiH. A što su recimo ranije radile bošnjačke i srpske stranke u ringu s SDA i SNSD-om. HDZ BiH svjestan slabosti oporbe ne želi koalirati s bilo kim tamo gdje dominiraju Hrvati. 

Devedesetka u drugim dijelovima zemlje okuplja manje stranke, a pitanje je hoće li se na takav potez opredijeliti i možda u Mostaru. Jasno je da moraju biti vrijedni i aktivni kako bi popravili katastrofalno loš rezultat s prošlih izbora. HRS je prije četiri godine ostvario dobar rezultat, osvojio je tri mandata, a kasnije i prešao prag u Skupštini HNŽ-a. Zbog odnosa HDZ-a na mnogim pitanjima, oni također ne žele u koaliciju s njima, iako je vjerojatno neupitna potporu kandidatu HDZ-a za gradonačelnika. 

Stranke sa srpskim predznakom će ponovno biti jedinstvene, makar je riječ o samo jednoj organizaciji koja je ozbiljna (SNSD), dok druge djeluju od ciklusa do ciklusa. Važna je i uloga udruga i asocijacija koje okupljaju srpski narod. Prošli put su osvojili mandat, što je za njih bio povijesni rezultat.

M. M. 

Politika


O ZNAČAJU JAČANJA DEMOKRACIJE U BIH

Murphy s čelnicima hrvatskih oporbenih stranaka

Veleposlanik SAD-a u BiH Michael Murphy u četvrtak se sastao s čelnicima HDZ-a 1990., HNP-a, HRS-...

7 h 53 min

KAKO KOME ODGOVARA

Raskol u Sarajevu oko budućnosti OHR-a

Mjesecima se vodi bespoštedna polemika oko legitimiteta i djelovanja Visokog predstavnika u BiH C...

9 h 41 min

INAKON GODINU DANA

Tužiteljstvo bez odluke u predmetu protiv Nikšića, Isaka i Munjića

Ured disciplinskog tužitelja (UDT) BiH zaprimio je prije dva tjedna pritužbu u svezi nepostupanja...

10 h 30 min