Dnevni.ba - PRELOADER

IZBORNA PRIJEVARA: 'Misteriozna ruka' vladajućih stranaka će zaokružiti na tisuće listića u nečije ime!

05 Lis 2020


IZBORNA PRIJEVARA: 'Misteriozna ruka' vladajućih stranaka će zaokružiti na tisuće listića u nečije  ime!

Otkako je demokratskih izbora, glas dijaspore je u uvijek bio na vagi, ali ovogodišnji lokalni izbori izazivaju pravu paranoičnu stranačku pomamu za glasovima iz inozemstva.

To naravno, ne treba nikoga čuditi, domicilno pučanstvo u našoj ojađenoj državi se gotovo prepolovilo. Paradoksalno je da vladajuće stranke, teški grešnici i najveći krivci za stampedo naše mladeži u inozemstvo, upravo  najviše žele njihov glas kako bi se u matičnim općinama međusobno razračunavale  i podijelile ono malo tankog kolača koji je preostao.

Pomno planirana krađa

Ljudi su otišli u potrazi za “kruhom od sedam kora”, ali se mnogi nisu definitivno odjavili i odrekli rodne grude. Privremeni boravak je preko noći postao zanimljiv i potencijalni birački plijen naših vlastodržaca.

Nitko u ovom trenutku nema ili neće iznositi egzaktne pokazatelje o broju punoljetnih osoba s pravom glasa, međutim, posve je razvidno kako se radi o enormnom broju za koji se itekako vrijedi boriti.

Glasovi dijaspore bi vrlo lako mogli presuditi kod izbora gradonačelnika, primjerice u Mostaru, ili načelnika u mnogim općinama kao primjerice u Vitezu, Žepču, Busovači, Odžaku, Srebrenici...

Znajući to, a u strahu od izbornog debakla, stranački operativci su mjesecima do okončanja registriranja u strogoj diskreciji obilazili kuću po kuću češljajući teren i iznuđivali osobne podatke osoba koje su privremeno napustile BiH.

Dnevni list ima pouzdane informacije kako su stranački “izvođači radova”, čak i uz prijetnje iznuđivali osobne podatke od obitelji osoba koje su napustile BiH i rade u inozemstvu. To nedvojbeno aludira na izbornu krađu. 

Obećavaju poslove i prijete

Obećavali su zaposlenja i druge privilegije, a onima koji su se opirali i nisu htjeli dati brojeve osobnih iskaznica, ljuti i gnjevni jer su im djeca zbog bahatih vladajućih stranaka daleko od kućnog praga, upućivane su grozne prijetnje i bezočno stavljen biljeg izdajnika.

Općinski birački odbori se redovito brižljivo biraju uz dogovor vladajućih stranaka, oni su sjajno utrenirani i imaju iskustvo kako prevariti promatrače i oporbene stranke. Izborna krađa je odavno stil i prepoznatljiv onaj ružni pečat izbora i to je ono što u našoj zemlji ostavlja mrlju na “festival demokracije”. 

U međuvremenu se ništa dramatično nije promijenilo na bolje pa nema razloga vjerovati da će nas izborne krađe i u studenome zaobići. Tko ima glasačke kutije, taj dobiva izbore, već davno se ustoličila krilatica koja je nažalost postala surova stvarnost. 

Kako će to sada sve ispasti vjerojatno već makar približno znaju naši izborni maheri. Sve upućuje kako će 'misteriozna ruka' vladajućih oligarhija u nečije ime, možda i bez znanja i odobrenja, zaokružiti na tisuće glasačkih listića. 

Pametnome jasno

Podsjećamo, Odlukom je utvrđeno da će se na izvodu iz Središnjeg biračkog popisa za glasanje izvan Bosne i Hercegovine naći ukupno 101.771 birač.   Središnje izborno povjerenstvo će ovaj izvod javno objaviti na svojoj internet stranici, vodeći računa o zaštiti osobnih podataka.

Kao da ti se netko ruga u lice, izvod iz Središnjeg biračkog popisa za glasanje izvan BiH Središnje izborno povjerenstvo objavljuje kako bi birač koji je bez svog znanja, odnosno mimo njegove volje upisan na popis, imao mogućnost podnošenja žalbe.

SIP je donio i odluku kojom se odbija upis u izvod iz Središnjeg biračkog spiska za glasanje izvan Bosne i Hercegovine za 27.960 birača i dodaje “Provjerite da li je vaša prijava odbijena”.

Kako su objavili neki izvori, službenici SIP-a do sada su pronašli najmanje stotinu osoba koje su se “prijavile” za glasanje iz dijaspore. Povjerenstvo je Tužiteljstvu BiH već dostavilo dokaze za oko 50 slučajeva, a u narednim danima bi ta lista trebala biti kompletirana.   

Tako se primjerice najveći broj “mrtvih” birača prijavio se za glasanje iz Srbije. U pitanju su, uglavnom, birači iz općina na lijevoj obali Drine. Osim za glasovanje iz Srbije, mrtvi birači su se prijavljivali za glasanje iz Hrvatske, Njemačke, Austrije, Švicarske, Slovenije… Osim mrtvih birača, SIP je uočio da su desetine bh. državljana, i bošnjačke i srpske nacionalnosti, prijavljeni na nepostojećim adresama u Srbiji.

Također je zabilježeno da je, recimo, na jednoj adresi za glasanje iz dijaspore prijavljeno preko 50 glasača, svih nacionalnosti. Pametnome je posve jasno kuda to sve vodi. Da. L.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024