Izetbegović je spokojan dok su 'disidenti' razjedinjeni, mogu biti plijen za namigivanje
Vođa SDA Bakir Izetbegović može itekako biti spokojan dok su mu stranački 'disidenti' ovako rascjepkani i uljuljkani u lažnoj nadi da mogu solistički ugroziti režim i dokusuriti nadmoć stranke u kojoj su napravili karijere da bi na koncu to gnijezdo morali napustit.
Ništa to nije neuobičajeno u zatrovanom i koruptivnom političkom vrtlogu, uostalom, ljudi mijenjaju često košulje pa što ne bi i stranke. Međutim, nepojmljivo je kako primamljivi politički život tako brzo opije i zanese ambiciozne, iskusne ili manje prekaljene političare pa počnu odustajati od temeljnih i egzaktnih političkih postulata i pravaca.
Neprirodne koalicije
Jedno od tih ortodoksnih političkih načela su ideološke i programske koalicije. Politička praksa je pokazala da samo paktovi utemeljeni na ideološkim i programskim principima mogu zaživjeti i trajati. Sve druge improvizacije imaju ograničen rok uporabe.
U zadnje vrijeme svjedočimo pravoj najezdi novih stranaka na bošnjačkom desnom političkom spektru. Osnovali su ih bivši visoki dužnosnici, protjerani pobunjenici u najjačoj bošnjačkoj stranci. Međutim, upadljivo je i gubitnički što se oni nisu dozvali pameti i pronašli neki modus ideološkog i programskog koaliranja nego su uglavnom odabrali političko soliranje ili lijepljenje za ideološki dijametralno suprotstavljene pa i neprirodne političke opcije.
Razumljivo se zapitati kakve to poveznice imaju SDA i DF s jedne, ili s druge strane SDP i Naša stranka s nacionalnim strankama Narod i Pravda, Neovisna bosanskohercegovačka lista pa i sa SBB-om.
Ničim se to ne može pravdati niti protumačiti do golom borbom za vlast i proračunski kolač. Jedino to mamcu za sada odolijeva Platforma za progres Mirsada Hadžikadića. Ona se pozicionirala negdje između, međutim, objektivno je to stranka u stvaranju, nije nikome pretjerano zanimljiva, jer još nema zastupnika a neki je smatraju i strančicom na izlogu SDA.
Animozitet prema Izetbegoviću kao vodilja
Iako je mnoštvo stranaka formirano od 'otpadaka' iz SDA, većina njih je u kritičnim trenutcima nostalgično sklapala političke brakove i doslovce spašavala posrnulu matičnu stranku. I danas je šarenilo na bošnjačkoj desnici, a bez ideološkog stapanja mladih stranaka nema paklene napasti po SDA.
Ono što je bitno u cijeloj priči jeste činjenica da je skoro cijeli sastav postave SDA promijenio dres od kada je Izetbegović preuzeo kormilo stranke.
Tako da je sva energija skrojene oporbe usmjerena prema njemu personalno, odnosno njegovoj supruzi Sebiji Izetbegović, koju optužuju da je siva eminencija SDA.
I ovo je u političkom smislu najgora strana izbora jer se taj dio opozicije sastavljen od SDA-ovih odmetnika primarno rukovodi animozitetom prema Izetbegoviću, dok su im drugi politički ciljevi, primjerice izborni programi, u drugom planu.
Samo dvije političke stranke u Sarajevu nisu s ovakvim raspoloženjem ušle u izbornu kampanju, a to su SDP i Naša stranka. Kao što se samo dvije stranke smatraju saveznicima SDA-u, a to je DF Željka Komšića i Socijaldemokrati BiH Envera Bijedića. Sve ostale stranke, pa čak i neovisni kandidati su „izišli ispod šinjela“ SDA, a njih je bar desetak.
Malo kome je jasno zašto se ne ujedine A SDA Nermina Ogreševića, PDA Mirsada Kukića Kukana, Narod i pravda (NiP) Elemdina Konakovića, potom Nezavisni blok (NB) Senada Šepića i Neovisna bosanskohercegovačka lista (NBL) Ibrahima Hadžibajrića, i njima se ne priključe neovisni kandidati poput Fuada Kausmovića, ili Azre Babić. Čak se i Savez za bolju budućnost (SBB) kao i lider ove stranke Fahrudin Radončić može svrstati u ovu skupinu stranaka iako u ideološkom smislu on odudara od svih njih.
Svima bi dobrodošli i Aljoša Čampara, te eventualno i Denis Zvizdić i Semir Efendić, ovisno kakve poteze povuku. Ovakvo šaroliko društvo obožava šef SDA Bakir Izetbegović. Razjedinjeni nisu presudna opasnost po njegovu stranku, dapače, lukavi Izetbegović će se silno potruditi da tako i osakaćeni i ostanu kako bi ih lakše jednog dana primamio nekom 'nemoralnom' ponudom. Zna on svoje ljude, prokušao je njihove ranjive točke i apetite. J. S.