Dnevni.ba - PRELOADER

IZGUBIO JE 9 ČLANOVA OBITELJI 'Taj čovjek radi 25 godina na crno, znali su svi da pravi bombu iznad kuća'

27 min


IZGUBIO JE 9 ČLANOVA OBITELJI 'Taj čovjek radi 25 godina na crno, znali su svi da pravi bombu iznad kuća'
Potresna ispovijest Dženana Imamovića

Dženan Imamović je u klizištu i poplavama u Donjoj Jablanici izgubio devet članova obitelji. Za dvoje još traga. Broj žrtava u Hercegovini narastao je na 19, dok su tri osobe poginule u srednjoj Bosni. 

Vlasti oba bh. entiteta proglasile su 8. listopad Danom žalosti, dok su na terenu brojne spasilačke ekipe iz Bosne i Hercegovine i drugih zemalja. Policija i tužiteljstvo rade na istrazi o eventualnim uzrocima i ulozi ljudskog faktora u ovoj nesreći.

-Čitav komšiluk je smanut, nema ga. Nadzirem ovdje iskopine, bratova mi je kuća sišla nekih 50-tak metara, zakačila na komšijinu kuću. Tu sam našao bratičnu, njezinog muža, brata, snahu, tražim tog bratića, on je ostao najvjerojatnije još dole. Evo, za sestrom tragamo. Ja sam spasio suprugu i kćerku, znači spasili smo se, nije spasio. Spasili smo se. Spasio mi se komšija prvi. Čitav moj komšiluk je izginuo, nema nikoga, priča Imamović.

Broj žrtava poplava i klizišta u Hercegovini porastao je na 19. Za sedam osoba se i dalje traga. Među njima su Dženanovi sestra i bratić.

-Poslije šoka najbolniji je bio prvi prikaz. Tek si onda shvatio da si živio na tako jednom lijepom mjestu, da si imao tako jedan divan komšiluk, da si imao tako neku radost živjeti, i sad kad vidiš. Daj Bože da itko od nas bude imao više želju da živi ovdje, nastavlja dalje.

Smatra da je više odgovornih za kamenolom.

-Država, nadležne službe, znači taj čovjek radi 25 godina, radi na crno. Pa vi ga gospodo iz MUP-a gledate kuda prolazi, šta je sad, hoćete da narod nešto kaže – eh, on je kriv. Znate tko mu je dao dozvolu da radi. Znači ne radi on dva mjeseca, on radi od 99 godine. Zna se, svak' je znao da pravi potencijalnu bombu odlaganjem gore otpada nama više kuća. Svi ste šutjeli, kazao je Imamović za Radio Slobodna Europa. 

Zovko pozvala na aktiviranje Europskog fonda solidarnosti

Bosni i Hercegovini je potrebna hitna pomoć i podrška Europskog parlamenta te se stoga mora aktivirati Europski fond solidarnosti, koji je već korišten za zemlje kandidate za članstvo u EU a koji pomaže izdvojiti hitna sredstva iz IPA fonda za oporavak od poplava, poručila je je u srijedu hrvatska eurozastupnica Željana Zovko u obraćanju kolegama članovima Europskog parlamenta. 

Podsjetivši na razmjere posljedica koje su u BiH ostavile nezabilježene katastrofalne, Zovko je poručila da se svim raspoloživim sredstvima mora pomoći ljudima u BiH. Uz napomenu da je ukupno 12 članica EU-a ponudilo pomoć kroz mehanizam civilne zaštite, Zovko je pohvalila premijera Hrvatske Andreja Plenkovića koji je odmah reagirao i naredio da se pomogne BiH. 

- No, BiH treba i našu hitnu pomoć i podršku. BiH, kao naša partnerska zemlja, mora imati pristup europskim fondovima kako bi mogla brzo reagirati, obnoviti infrastrukturu i pomoći ugroženom stanovništvu, argumentirala je, nadalje, ova eurozastupnica uz poziv svima u BiH koji su na odgovornim funkcijama da učine sve što mogu kako bi EU mogla aktivirati potrebne fondove. - Od političara u BiH tražim da pokažu solidarnost svih razina vlasti i žurno deblokiraju proces usuglašavanja odluka potrebnih za dostavljanje Reformske agende potrebne za Plan rasta EU-a. Koliko je još žrtava potrebno da se pokaže dobra volja za kompromisom, upitala je. Zastupnici koji su govorili na tijekom rasprave o razarajućim poplavama u FBiH suglasni su da je potrebno aktivirati fondove za pomoć u obnovi nakon poplava.

Hrvatski spasioci spasili jednu osobu

Hrvatski spasioci koji pomažu u BiH nakon razornih poplava i odrona, spasili su jednu osobu, izjavio je u srijedu hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović. 

- Naši dečki su do sad, nažalost, otkrili tijela četiri poginule osobe, a jednu osobu koja je bila u besvjesnom stanju su pronašli i spasili joj život. Od rano jutros su na terenu, rekao je Božinović i potvrdio i da je istoga jutra BiH dopremljena dodatna pomoć, koja se sastoji od 15-ak kontejnera i pumpi za izbacivanje vode iz poplavljenih prostora. Na terenu su već nekoliko dana pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja i modula civilne zaštite. 

- Hrvatska je pokazala visoku razinu organiziranosti i spremnosti. Činjenica je da je dolazak članova našeg HGSS-a i modula civilne zaštite za otkrivanje i saniranje posljedica urbanih poplava i nesreća napravila razliku na terenu, rekao je hrvatski ministar.

Noć protekla mirno, par stotina mještana odbilo biti evakuirano

Više stotina mještana ugroženih naselja na području Jablanice i Konjica odbilo je evakuaciju koju je naredila Federalna uprava Civilne zaštite (FUCZ) te je odlučilo ostati u svojim domovima, objavljeno je na društvenim mrežama na stranici Buturović Polje uz napomenu da je noć s utorka na srijedu protekla mirno, da se nisu aktivirala nova klizišta, dok nove padaline nisu stvorile dodatne probleme. Prema podacima koje je obavio FUCZ, evakuirano je 289 osoba. 

Potraga za nestalim osobama u poplavama i odronima nastavljena je i u srijedu na području Buturović Polja i ostalih mjesta u slivu rijeke Neretvice, priopćio je, pak, Operativni centar civilne zaštite HNŽ-a. Sva teška mehanizacija bila je usmjerena na čišćenje lokalnih cesta, dok se istodobno radilo i na popravci na vodovodnoj, elektro i telefonskoj mreži. Redovito se vršila i distribucija lijekova, hrane, odjeće, higijenskih i svih drugih  potrepština ugroženom stanovništvu. 

Opskrba pojedinih područja električnom energijom, kao i mobilna i fiksna telefonija, još su, pak, u pojedinim mjestima bile u prekidu. Voda i nadalje nije pogodna za konzumaciju a od 17. listopada je planirana preventivna deratizacija cjelokupne općine Jablanica. Tim Federalnog vodnog inspektorata obišao je teren na stradalim područjima sa, kako se navodi, posebnim osvrtom na čišćenje nanosa i ugroženosti akumulacija u dolini Neretve. 

- Tom prilikom su, s mobilnim timom 'Elektroprivrede BiH', obišli akumulacije i konstatirali da se sav plutajući otpad sakuplja uz branu na HE Grabovica i HE Jablanica, te da 'Elektroprivreda BiH' ima ugovor s ovlaštenom firmom o uklanjanju te vrste otpada. Aktivnost prikupljanja plutajućeg otpada će se nastaviti, a trenutačno nisu evidentirane posljedice po hidroelektrane, stoji u priopćenju.

BIH


DRAMATIČNO STANJE U HERCEGOVINI

‘Ne izdrže li brane u Hercegovini, može doći do hidro-bombe. Odnijela bi sve gradove do Jadrana!‘

Ako pukne brana u Jablanici, sve do mora će otići u helać (propast, turski op.a), tako je akademi...

6 min

MILORAD DODIK

Prekinuto ročište Dodiku i Lukiću, odbrana ponovo traži izuzeće sudije Uzunović

Današnje ročište predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu duž...

1 h 36 min