Dnevni.ba - PRELOADER

Izvjestiteljica UN-a pozdravila odluku da Assange ne bude izručen SAD-u

04 Sij 2021


Izvjestiteljica UN-a pozdravila odluku da Assange ne bude izručen SAD-u

Specijalna izvjestiteljica UN-a za vansudska i proizvoljna pogubljenja Agnes Callamard pozdravila je odluku suda u Velikoj Britaniji kojom osnivač WikiLeaksa Julian Assange neće biti izručen Sjedinjenim Američkim Državama.

"Ovo su sjajne vijesti iz Velike Britanije. Assange neće biti izručen Sjedinjenim Američkim Državama", kazala je Callamard na Twitteru.

Istakla je da je od samog početka pomno pratila ovaj slučaj, a odluku britanskog suda je nazvala "fantastičnom".

"Ovo je jedina moguća odluka u skladu s međunarodnim pravom i ljudskim pravima", rekla je Callamard, prenosi Anadolu Agency (AA).

Sud u Velikoj Britaniji danas je nakon višemjesečnog suđenja odlučio da osnivač WikiLeaksa Julian Assange neće biti izručen Sjedinjenim Američkim Državama.

Centralni kriminalni sud, poznat i kao Old Bailey, presudio je da Assange ne može biti izručen SAD-u jer postoji zabrinutost za njegovo mentalno zdravlje. SAD će imati 14 dana da uloži žalbu na ovu presudu.

Ukoliko bi bio izručen, Assange bi se suočio sa 18 tačaka optužnice za hakiranje kompjutera američke vlade i kršenje zakona o špijunaži, kao i sa potencijalnom zatvorskom kaznom u trajanju od 175 godina.

Osnivač WikiLeaksa je priveden u ambasadi Ekvadora u Londonu 2019. godine, gdje je bio od 2012. godine kada je od ambasade zatražio azil.

Britanska policija navela je da je uhapšen zbog preskakanja plaćanja kaucije 2012. godine, kao i zbog američkog naloga za ekstradiciju.

Kasnije, proglašen je krivim zbog kršenja uslova kaucije 2012. godine, nakon što se nije predao sigurnosnim snagama Westminsterskog prekršajnog suda i tada je osuđen na 50 sedmica zatvora.

Vijesti iz svijeta


Prosvjedi protiv Trumpa širom SAD-a

WASHINGTON - Tisuće demonstranata okupile su se u subotu u Washingtonu i drugim gradovima &scaron...

20 Tra 2025

Zelenski: Unatoč prekidu vatre za Uskrs Rusija nastavlja sa napadima

KIJEV - Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski optužio je u nedjelju Rusiju da je usprkos jedn...

20 Tra 2025

IRAN I SAD

Iran i SAD zadužili stručnjake da izrade okvir nuklearnog sporazuma

Iran i Sjedinjene Države u subotu su se dogovorili da će zadužiti stručnjake da počnu sastavljati...

19 Tra 2025