Janet Yellen: Europske banke u Rusiji suočavaju se s "jako velikim rizikom"
Janet Yellen
Američka ministrica financija Janet Yellen rekla je za Reuters da se europske banke koje rade u Rusiji suočavaju s rastućim rizicima. Kao i da SAD planira pojačati svoje sekundarne sankcije bankama za koje se utvrdi da su pomagale transakcije za ruske ratne napore.
“Razmatramo potencijalno strože pojačavanje naših sankcija bankama koje posluju u Rusiji”, rekla je Yellen u intervjuu za Reuters. Odbila je dati pojedinosti i nije identificirala nijednu banku na koju bi mjere mogle biti usmjerene, piše CNBC.
Govoreći na marginama sastanka financijskih čelnika G7 u sjevernoj Italiji, Yellen je rekla da će sankcije povezane s poslovanjem banaka u Rusiji biti nametnute samo “ako postoji razlog za to, ali poslovanje u Rusiji stvara jako puno rizika“.
Upitana bi li voljela da se austrijska Raiffeisen Bank International i talijanska UniCredit banka povuku iz Rusije, Yellen je rekla: “Vjerujem da su im njihovi supervizori savjetovali da budu iznimno oprezni što tamo rade“.
Izlazak
Kreator politike Europske centralne banke Fabio Panetta dao je jasne upute za talijanske banke u subotu rekavši novinarima da zajmodavci moraju “izaći” iz Rusije jer ostanak u zemlji donosi “reputacijski problem”.
Raiffeisen je najveća europska banka koja posluje u Rusiji, a slijedi ga UniCredit. Još jedna velika talijanska banka, Intesa Sanpaolo, radi na rješavanju svog poslovanja u Rusiji.
Nova ovlast za sekundarne sankcije američkog predsjednika Joea Bidena daje Ministarstvu financija ovlast da isključi banke iz američkog financijskog sustava ako se utvrdi da pomažu u izbjegavanju primarnih sankcija protiv Rusije i drugih entiteta zbog rata u Ukrajini.
Yellen i drugi dužnosnici američkog ministarstva financija rekli su da je rusko gospodarstvo sve više “ratno gospodarstvo”. Što otežava razlikovanje između civilnih i vojnih transakcija ili transakcija s dvojnom namjenom.
Postojanje sekundarnih sankcija već je ohladilo angažman banaka s Rusijom, ali Yellen je izrazila zabrinutost da Rusija uspijeva pronaći načine za nabavu robe potrebne za jačanje svoje vojne proizvodnje, navodeći transakcije preko Kine, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Turske.
Pismo upozorenja
Ranije ovog mjeseca, Ministarstvo financija pismeno je upozorilo Raiffeisen da bi njegov pristup financijskom sustavu denominiranom u dolarima mogao biti prekinut zbog poslova s Rusijom. Naveli su predloženi ugovor vrijedan 1,5 milijardi eura (1,6 milijardi dolara) s sankcioniranim ruskim tajkunom.
Nakon upozorenja, Raiffeisen je odustao od planova za industrijski udio povezan s tajkunom Olegom Deripaskom, označivši neuspjeh za banku više od dvije godine nakon invazije na Ukrajinu.
Pritisak je naglasio spremnost Washingtona da europske banke podvrgne odgovornosti zbog njihovih ruskih veza.
U njemačkoj financijskoj prijestolnici Frankfurtu u utorak, Yellen je upozorila izvršne direktore banaka da pojačaju napore u usklađivanju sa sankcijama protiv Rusije i zaustave pokušaje zaobilaženja kako bi se izbjegla mogućnost ozbiljnih kazni, piše Financa.