Japanski dužnosnik: Ne trebamo prodavati američke obveznice kao odgovor na carine

Japan
JAPAN ne bi trebao na američke carine odgovoriti namjernom prodajom američkih državnih obveznica, izjavio je dužnosnik vladajuće japanske stranke, otklonivši uoči pregovora sa SAD-om o trgovini prijedlog da Tokio kao instrument pritiska upotrijebi troškove zaduživanja.
"Kao američki saveznik, vlada ne bi smjela razmatrati namjernu upotrebu portfelja američkih državnih obveznica", rekao je u nedjelju čelnik vijeća Liberalne demokratske stranke za politiku Itsunori Onodera, javlja HINA.
Eskalacija američko-kineskog trgovinskog rata sredinom prošlog tjedna pokrenula je val prodaja američkih državnih obveznica na azijskim tržištima, raspirivši nagađanja da ih je na tržište plasirala Kina.
Prinosi na američke obveznice i troškovi zaduživanja
U takvim su uvjetima prinosi na referentne američke državne obveznice u petak nakratko dosegnuli čak 4,59 posto da bi se do kraja trgovine stabilizirali na 4,48 posto, javlja HINA.
Viši prinosi signaliziraju da ulagači traže bolje uvjete za kupnju obveznica, što u konačnici znači i više troškove zaduživanja.
Val prodaje američkih državnih obveznica bio je jedan od čimbenika koji su potaknuli američkog predsjednika da na 90 dana pauzira "recipročne" carine, napominje Reuters.
Japan je u siječnju držao najveći iznos dugoročnog američkog duga, od gotovo 1,1 bilijun dolara, prema podacima američkog ministarstva financija.
Kina je na drugom mjestu sa 760,8 milijardi dolara, a Britanija na trećem sa 740,2 milijarde dolara. Na četvrtom je mjestu, s velikim odmakom, Luksemburg koji je u siječnju u portfelju držao američki dugoročni državni dug od 409,9 milijardi dolara.
Odnos tečaja jena i japanskog gospodarstva
Tema skorašnjeg razgovora američkih i japanskih predstavnika vjerojatno će biti i tečajna politika, napominje Reuters.
Neki japanski dužnosnici očekuju da će Washington zatražiti potporu jenu.
Slabi jen ide na ruku japanskim izvoznicima, ali vlada je preko Onoderua signalizirala da bi, umjesto domaće valute, mogla poduprijeti domaće kompanije.
"Slab jen bio je jedan od čimbenika koji su u posljednje vrijeme podizali cijene", ustvrdio je Onodera na javnoj televiziji NHK. "Da bismo osnažili jen, važno je osnažiti japanske kompanije", dodao je dužnosnik LDP-a.
Trump želi sniziti javni dug, s obzirom na visoke troškove kamata koji su u fiskalnoj 2024. godini bili poskočili za čak 29 posto, na 1,13 bilijuna dolara.
Američka fiskalna godina završava u rujnu.