Dnevni.ba - PRELOADER

Jasne i nedvosmislene poruke SAD-a i EU. Ali zbog čega su čekali 15-ak dana na reakciju?

28 Tra 2021


Jasne i nedvosmislene poruke SAD-a i EU. Ali zbog čega su čekali 15-ak dana na reakciju?

Sve ono što može ugroziti mir i stabilnost na zapadnim Balkanu mora se u korijenu sasjeći

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.va

Politički vrh Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije jasno i nedvosmisleno je početkom ovog tjedna osudio bilo kakve aspiracije koje vode prekrajanjima postojećih granica na zapadnom Balkanu.

Poslana je poruka apsolutne podrške teritorijalnoj cjelovitosti i suverenosti Bosne i Hercegovine ali i drugih država na zapadnom Balkanu. I sve to je itekako dobro došlo kako bi se smirile napetosti, nova međunacionalna prepucavanja, pa čak i novi pozivi na ratove.

Međutim, veliko je pitanje zbog čega se čekalo petnaestak dana kako bi se jasno reagiralo? Kakvi god razlozi bili međunarodna zajednica ponovno pravi grešku kada je u pitanju ova regija u kojoj i mnogo manje stvari od ove izazivaju ogromne turbulencije, podizanja tenzija do usijanja, još veću političku nestabilnost pa čak i novo zveckanje oružjem.

Svi oni koji iole poznaju prilike na Balkanu znaju da bilo kakve ideje koje nas mogu vratiti u tragičnu prošlost moraju biti sasječene u korijenu, reakcija najjačih svjetskih sila mora biti promptna i nedvosmislena. Sve drugo samo će dodatno podgrijati retrogradne silnice kojih na ovim područjima ne nedostaje.

Stabilna, prosperitetna budućnost zapadnog Balkana mora se temeljiti na dobrom upravljanju,
vladavini zakona, multietničkoj demokratiji i poštovanju ljudskih prava i osnovnih sloboda,
rekao je Ned Price, glasnogovornik State Departmenta.

Poruke SAD-a i EU

- SAD su posvećene pružanju podrške zemljama zapadnog Balkana na njihovom putu ka europskim integracijama i članstvu u ključnim europskim i euroatlantskim institucijama. Radimo sa zemljama zapadnog Balkana i našim europskim partnerima na unapređenju upravljanja, vladavine zakona i antikorupcijskim reformama kao i na promociji nezavisnih medija i aktivnog civilnog društva koje će ojačati europsku perspektivu regije i unaprijediti dugoročni, odnosno naš stalni cilj – Europa kao cijela, slobodna i  u miru. Kao što smo vidjeli, nedavne neopravdane spekulacije o promjeni granica na Balkanu po etničkoj liniji riskira da potakne nestabilnost u regiji i pobudi sjećanja na prošle tenzije. Stabilna, prosperitetna budućnost zapadnog Balkana mora se temeljiti na dobrom upravljanju, vladavini zakona, multietničkoj demokratiji i poštovanju ljudskih prava i osnovnih sloboda, rekao je Ned Price, glasnogovornik State Departmenta.

Dodao je kako SAD rade s međunarodnom zajednicom kako bi podržale BiH u provođenju reformi koje će joj omogućiti napredak i osigurati status kandidata za EU, uključujući izborne reforme. Ured visokog predstavnika (OHR), koji je osnovan prije 25 godina prema Daytonskom mirovnom sporazumu, značajno je pridonio tamošnjem miru i stabilnosti. I dalje podržavamo važnu ulogu OHR-a u unapređivanju agende 5 + 2, s ponovnim fokusom na borbu protiv korupcije kao ključ za učvršćivanje vladavine zakona.

Visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell izjavio je u ponedjeljak da EU nedvosmisleno podupire cjelovitost BiH te istaknuo da nije vidio nikakav nonpaper u kojem se navodno predlaže mijenjanje granica na zapadnom Balkanu.

- Želim iskoristiti ovu prigodu kako bih istaknuo nedvosmislenu potporu EU-a teritorijalnoj cjelovitosti i suverenosti BiH i drugih država na zapadnom Balkanu, rekao je Borrell.

(Foto: Josep Borrell) Međunarodna zajednica treba štititi mir i stabilnost, ni u kojem slučaju dozvoliti niti pomisao na nestabilnosti i ugrožavanje mira, biti partner ovdašnjim institucijama i izabranim dužnosnicima kako bi se došlo do najboljeg modela funkcioniranja kako BiH tako i cijelog zapadnog Balkana

I iz ureda predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen dolazi poruka kako je EU 'apsolutno protiv' prekrajanja granica na Zapadnom Balkanu.

Mir i stabilnost

Na sve gore navedeno nema se što dodati, kao i na nedavne jasne poruke koje je američki državni tajnik Antony Blinken poslao ovdašnjim liderima da se od njih očekuje pomak i dogovor kako će BiH izgledati, a da to neće dolaziti sa strane.

 Međunarodna zajednica treba štititi mir i stabilnost, ni u kojem slučaju dozvoliti niti pomisao na nestabilnosti i ugrožavanje mira, biti partner ovdašnjim institucijama i izabranim dužnosnicima kako bi se došlo do najboljeg modela funkcioniranja kako BiH tako i cijelog zapadnog Balkana. Iako je jasno da ove dvije najjače svjetske sile imaju mnogo većih problema s kojima se moraju svakodnevno baviti od bilo kakvih nonpapera – pandemija koronavirusa, svjetska žarišta, spas ekonomije, migrantska kriza, vraćanje multilateralnima itd. Jasno je isto tako da zapadni Balkan već dugo nije u žiži interesa EU i SAD-a, što je s jedne strane dobro jer znači kako ne spadamo u kategorije najvećih žarišta ali s druge strane to je otvorilo prodor onima kojima odgovara permanentna nestabilnost u ovoj regiji.

Nadalje, nije nikakva tajna da unutar EU ima onih koji blagonaklono gledaju na neke ideje za koje se mislilo da su odavno u ropotarnici prošlosti, a kako diljem Europe jačaju krajnja desnica i ljevica, te nacionalni populisti pa takve ideje sve više dobivaju prostor u javnosti.

Zbog toga, i nedvojbene činjenice da na zapadnom Balkanu ponovno 'ključa', ne smije se kasniti s reakcijama i svim narodima i žiteljima ove regije promptno se moraju slati umirujuće poruke kako nikakvih povrataka u prošlost nema niti će ih biti.

Dogovori, kompromisi, reforme i put ka boljoj budućnosti moraju biti prioriteti svima, a SAD i EU trebaju biti oni koji će domaće lidere na sve to svakodnevno poticati pa čak i vršiti pritisak da se sve to ubrza. Jednostavno se ne smije ostaviti niti dana vremena prostora ovdašnjim i inozemnim silnicama kojima je cilj produbljenje međunacionalnih tenzija i paljenje fitilja na buretu baruta.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024