JEDNA STVAR U LJUBAVI OPASNIJA I OD VARANJA: Tanka je granica između veze u kojoj cvjetaju ruže i tempirane bombe
Ljubavni par
Suovisnost je problem koji se u vezama sve češće može susresti, a evo i kako ga prepoznati i zašto biste u vezi trebali težiti kolikoj tolikoj slobodi, piše Story.
Kada je riječ o ljubavnim odnosima, iznimno je važno znati što je zdravo, a što nezdravo, s obzirom na to da su veze jedan od (naj)većih i (naj)važnijih segmenata naših života.
Navikli smo često slušati o prevarama, ljubomori pa čak i toksičnim vezama, no jedna stvar koja je poprilično opasna i o kojoj se definitivno ne govori dovoljno je suovisnost. Ova osobina odnosa može biti iznimno štetna kako za vas, tako i za osobu s kojom ste u vezi budući da stoji na putu do obostrano zadovoljavajućeg, zdravog odnosa, a razlog njezine opasnosti leži u tome što je u stanju sabotirati vašu sposobnost samostalnog funkcioniranja.
Dinamika zdravih odnosa mora omogućiti prostor ne samo za zajednički identitet para, već i za samostalni identitet svakog pojedinca. U većini veza će postojati trenuci u kojima jedna osoba ima određene potrebe, a druga osoba ispunjava potrebe tog partnera, ali često u nezdravim suovisnim odnosima potrebe jedne (ili obje) strane postaju krajnje jednostrane i kontroliraju sve druge aspekte odnosa. Jednostavno rečeno, suovisnost je odnos u kojem se dvije osobe koje su u vezi previše oslanjaju ili ovise jedna o drugoj – i upravo to vezu čini nezdravom.
Suovisnost nerijetko znači i to da su dvije osobe toliko emocionalno vezane jedna uz drugu da im je teško funkcionirati neovisno jedna o drugoj. Na mnogo načina suovisnost prelazi u ovisnost o ljubavi i obratno, a često se može vidjeti da što je odnos dramatičniji, to više jača simbiotska ovisnost između partnera. Ako vam i dalje nije najjasnija priroda problema, na najjednostavniji način rečeno, problem je u tome što pretjerana ovisnost o partneru sprječava oba partnera da neovisno funkcioniraju izvan veze.
Ovaj problem možda nećete prepoznati na prvu, ali dugoročno gledano, kada ga se zanemari, on ruši granice i sprječava ljude da preuzmu odgovornost za vlastitu vrijednost, život i sreću, i to iz razloga što sve navedeno vezujete uz partnera na kojeg se oslanjate, a što je posebno nezdravo.
Iako ovakva veza može biti štetna dok traje, ona je u stanju postati još opasnija i uzrokovati još više problema jednom kada (ili ako) prestane. Upravo ste zbog suovisnosti u opasnosti osjećati se ranjivo kada ste sami, a to znači da završetak veze ili situacija u kojoj se nešto dogodi vašem partneru može imati još razorniji učinak jer je osoba potencijalno potpuno nesposobna funkcionirati samostalno.
Ako ni sami niste sigurni jeste li u suovisnoj vezi, ovo su neki od znakova i ponašanja na koje treba obratiti pažnju!
1. Zdrave granice važne su za svaku zdravu vezu. Međutim, u suovisnom odnosu te će se granice srušiti, a to može značiti da će vaše osobne želje i potrebe na kraju biti ugrožene.
2. Budući da suovisni odnosi često uključuju jednog partnera koji više daje i jednog koji traži, pripazite da sve što se događa između vas i vašeg partnera bude u ravnoteži. Nemojte dopustiti da jedna osoba uvijek donosi sve odluke, bilo da se radi o vašim financijama, društvenom životu, praznicima ili bilo čemu drugome.
Slično tome, nezdrava ravnoteža je i kada se jedna osoba pretjerano oslanja na partnera i kada su sitnice u pitanju. Brinuti se o svom partneru kada mu nije dobro je zdravo funkcioniranje, ali korištenje malih izgovora za stalno udovoljavanje sitnicama od strane vašeg partnera je možda pokazatelj da idete predaleko.
3. Neravnoteža moći može se manifestirati i kroz emocionalne, a ne samo fizičke radnje. Jedna osoba tako može biti kronično nesigurna i stalno tražiti potvrdu, ohrabrenje ili odobrenje od partnera, a to bi moglo značiti da na kraju cijenite partnerovo mišljenje više nego što cijenite sebe i vlastito mišljenje, a mogli biste imati i strah da ćete biti napušteni od strane partnera.
Dakle...
Nesposobnost da živite zajedno s partnerom kao dvije odvojene osobe. Nemogućnost da izađete sami ili čak sami započnete projekte iz straha da ćete biti ostavljeni ili odbačeni. Osjećaj praznine i krajnjeg nezadovoljstva kada ste sami. Odricanje od hobija, događaja, planova ili osobnih interesa kako biste bili (što više) sa svojim partnerom. Pretjerani osjećaj odanosti partneru, čak i ako vas odbija i povrijeđuje. Sve su ovo oblici manifestacije nezdrave suovisnosti unutar veze, a ako ste prepoznali vlastitu vezu u bilo kojem primjeru, ponovno postavljanje granica i mijenjanje nekih ustaljenih navika dobar je početak povratka na pravi put.
Razgovarajte o tome kako ćete postići promjenu koju tražite. Možda ćete otkriti da vaš partner također ima slične frustracije kao i vi. Oboje možete predložiti neke granice oko toga kako želite da vaša veza funkcionira i kako želite da se prema vama postupa. Neke će granice biti vaše, neke partnerove, a neke će biti pregovori između vas dvoje, ali važno je da s partnerom budete jasni glede granica koje želite ponovno uspostaviti. A ako pak smatrate da je vaša veza nezdrava ili toksična, ili se osjećate nesigurno, možda bi najzdravija i najsigurnija stvar mogla biti prekinuti vezu.