Jubilarna sramota!
Gramzljivost postaje sve veća i veća
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Nebrojeno smo puta pisali kako je u Bosni i Hercegovini prava premija biti političar. Isto tako, BiH je idealna država za političare jer mogu raditi što im je volja, a da malo tko uopće na to reagira.
Nije nikakva tajna da su primanja naših državnih parlamentaraca najveća u Europi ukoliko je usporedimo s prosječnom plaćom u državi jer zastupnici ili izaslanici imaju i po sedam puta veću plaću od one prosječne.
Naravno, uz plaću ide i čitav niz drugih benefita koje oni obilato koriste pa se slobodno može reći da žive poput kraljeva. Nemali je broj slučaje kako pojedinci samo nakon mandata ili dva postaju milijunaši, a da se nitko zapita kako.
Kada je tome već tako, onda bh. političke (kvazi)elite ne prestaju s gramzljivosti pa su se, vjerovali ili ne, 'i rukama i nogama' borili da se ne ukinu jubilarne nagrade koje su takve da im dođu tek 'za kave'. Ali horda političkih uhljeba ne želi se niti toga odreći.
Kraljevski život političara
Naime, plaće državnih parlamentaraca su oko sedam tisuća maraka, tu su i otpremnima od oko 30 tisuća maraka, 'kraljevski' ručci za siću, besplatni parkinzi, silna putovanja, naknade za povjerenstva… Uz sve to, dolaze i jubilarne nagrade.
Jubilarna nagrada predviđena je Zakonom o plaćama i naknadama u institucijama BiH u kojem stoji da 'zaposleni u institucijama BiH ima pravo na novčanu naknadu po osnovu jubilarnih nagrada za vrijeme provedeno na radu'. Pravo na jubilarnu nagradu za zaposlenika spominje se i u Zakonu o radu u institucijama BiH. A to koliko oni rade valjda je jasno svima.
Visina jubilarne nagrade je do dvije tisuće maraka. Posljednji pokušaj da se ovome stane na kraj dogodio se krajem 2020. godine, kada je sve prošlo kroz Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH, ali je oboreno na Domu naroda. Oboreno je glasovima izaslanika HDZ-a BiH i SNSD-a, a mnogi od njih su već u džep spremili novce od jubilarnih nagrada.
U Domu naroda protiv su bili Dragan Čović (lider HDZ-a i dobitnik jubilarne nagrade), HDZ-ovi delegati Lidija Bradara, Marina Pendeš (odnedavno dobitnica jubilarne nagrade), Bariša Čolak, SNSD-ovi Nikola Špirić (dobitnik jubilarne nagrade), Lazar Prodanović (dobitnik jubilarne nagrade), Dušanka Majkić, Sredoje Nović (dobitnik jubilarne nagrade).
Kako je Dnevni list tada pisao, najsramotniji nastup imao je Čolak koji je čak spominjao i ljudska prava kao argument da se ne ukine jubilarna nagrada (?!). Isto tako, Ustavnopravno povjerenstvo, u kojem su tada sjedili Bradara, Čolak, Nović i Prodanović ocijenilo je kako su dopune Zakona o plaćama i naknadama, odnosno ukidanje jubilarne nagrade dužnosnicima, protuustavne.
Tko se 'opario' ove godine?
Upravo je prije nekoliko dana Zajedničko povjerenstvo za administrativne poslove PSBiH potvrdilo rješenja o isplati jubilarne nagrade za državne parlamentarce Slavka Matića (HDZ), Darka Babalja (SDS) te Sredoja Novića (SNSD). U svibnju ove godine novce je uzela i Pendeš.
A kako su se pretrgli od rada za narode i žitelje svjedoči podatak kako je Matić u aktuelnom mandatu, prema podacima PS BiH, imao jedno zastupničko pitanje, i to prošle godine, i nijednu inicijativu, dok je Pendeš u ovom mandatu u klupama Doma naroda imala je četiri izaslanička pitanja, nijednu inicijativu, predložila dopunu jednog zakona. A svi se još sjećaju i 'patnje' koju je prolazi Babalj koji se 2014. u jednom intervjuu požalio kako su je plaća 'samo' 4.700 maraka.
Očekivati od ovakvih političara bilo kakvo poboljšanje stanja u društvo je isto kao staviti lisicu da čuva kokošinjac. Isto tako, očekivati bolje i kvalitetnije ljude na najvišim pozicijama uz ovakvu indolentnost i gromoglasnu šutnju žitelja još je iluzornije.