KAJGANIĆ DOBIO OPASNOG KONKURENTA: Tužiteljica Sanja Jukić favorit sarajevskoga mindera?
U prošli četvrtak, 19. svibnja, istekao je rok za prijavljivanje kandidata na natječaj za Glavnog tužitelja, tužiteljicu BiH, kojeg je nedavno raspisalo Visoko sudsko i Tužiteljsko vijeće BiH.
Naravno, u ovom trenutku nije poznato koliko se kandidata prijavilo za tu odgovornu dužnost niti njihova imena, ali je neupitno kako će izbor Glavnog tužitelja biti jako zanimljiv, a neke silnice nagoviještavaju da bi mogao itekako biti intrigantan i iznenađujući.
Trenutno je na poziciji Glavnog tužitelja kao vršitelj dužnosti od listopada prošle godine Milanko Kajganić. On je naslijedio smijenjenu Gordanu Tadić. Nezamislivo je s toga da se tužitelj iz Doboja nije prijavio na natječaj i višegodišnji mandat u punom kapacitetu.
Prizemljenje i razočarenje
Mora se priznati kako je Kajganić nakon odlaska Tadićke od strane sarajevske čaršije dočekan raširenih ruku. Gordana Tadić je godinama bošnjačkim političkim, intelektualnim pa i pravnim elitama bila trn u oku, u jednom razdoblju je ta netrpeljivost eskalirala i sve su snage mobilizirane da se ona protjera za pozicije Glavnog tužitelja. Rezon je priprost, bolji i Milanko Kajganić nego Gordana Tdić. Ali, ubrzo je došlo prizemljenje i razočarenje.
Milanko Kajganić se u startu otrgnuo, odbio je igrati po željama zelenog mindera. Sve češće su počele pljuštati sumnje i optužbe na njegov račun, a zbog nekih optužnica protiv “jadnih i nevinih Bošnjaka”.
Kako doznaje Dnevni list predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija, za koga u Sudu i Tužiteljstvu BiH neki pojedinci tvrde da je neskriveno blizak i pod utjecajem vrhuške SDA, je dobio naputak i zadaću da na mjesto Glavnog tužitelja pod svaku cijenu ustoliči nekog lojalnog tužitelja, patriotu, umjesto Milanka Kajganića.
Naš izvor tvrdi da je za tu dužnost pikirana državna tužiteljica Sanja Jukić. Do zaključivanja novine ipak nismo usjeli doznati je li se Jukićka uopće i prijavila na natječaj.
Odbijala kandidaturu?
Javnost je relativno malo poznaje, svoj posao obnaša dosta samozatajno i nije nikada od toga pravila medijske spektakle. Ipak, u zadnje vrijeme je prepoznatljiva po zastupanju optužnica za ratne zločine u Uzdolu i Rami u kojima je tražila višegodišnje zatvorske kazne za Envera Buzu, odnosno Nikolu Marića.
Tužiteljica Jukić potiče iz sarajevske bošnjačke obitelji, a godinama je u braku s Hrvatom iz Kiseljaka. Brat Đemidžić joj je donedavno bio na visokoj poziciji u OSA-i. Važi za korektnu tužiteljicu, a izvor Dnevnog lista otkriva kako je, unatoč silnim pritiscima i nagovorima, odbijala kandidaturu za Glavnu državnu tužiteljicu.
Uskoro će se i službeno doznati je li Sanja Jukić ustrajala i odolila pritiscima ili je na koncu možda podnijela aplikaciju.
-Sanja Jukić rođena je 1962. godine u Sarajevu, Bosna i Hercegovina. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Sarajevu 1985. godine, a pravosudni ispit položila 1995. godine. U razdoblju od 1985. do 1993. godine radila je u svojstvu pravnika u Građevinskom preduzeću "Vranica", a od 1994. do 1998. godine obavljala je funkciju tužitelja u Općinskom tužiteljstvu u Kiseljaku, a jedno vrijeme i u Općinskom tužiteljstvu u Fojnici. Od 1998. do 2003. godine obavljala je dužnost tužitelja u Općinskom tužiteljstvu u Kiseljaku, a od 2003. do 2007. godine radila je kao tužitelj u Županijskome tužiteljstvu u Travniku. Za tužitelja Tužiteljstva BiH imenovana je odlukom Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH u ožujku 2007. godine. Više puta je boravila na stručnom usavršavanju u Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), piše u njezinom kratkome životopisu na stranici Tužiteljstva BiH.
Mreža obiteljskih veza u pravosudnim institucijama
Zanimljivo je kako je po istraživanju koje je prije sedam godina uradila Balkanska istraživačka mreža, u najmanje 12 slučajeva zaposleni u Sudu i Tužteljstvu BiH su u odnosu roditelj – dijete ili imaju druge bliže rodbinske odnose. Mreža obiteljskih veza daleko je razgranatija u pravosudnim institucijama na različitim razinama.
Birn je dobio pojašnjenje kako u institucijama biraju najbolje kandidate i da im podaci o rodbinskim vezama nisu poznati prilikom zapošljavanja.
Djeca sudaca Suda BiH Mire Smajlović, Senadina Begtaševića i Esada Fejzagića bila su ili su i dalje zaposlena u Tužiteljstvu BiH – Lejla Smajlović i Tin Begtašević kao stručni suradnici, a Feđa Fejzagić kao pripravnik.
S druge strane, djeca tužitelja Tužiteljstva BiH rade ili su radila u Sudu BiH. Kao pripravnik je radio sin tužiteljice Sanje Jukić, Boris, a ovaj posao obavljaju ili su to okončali Nejra Šuškić, kćerka tužitelja Ismeta Šuškića, Goran Đemiđić, bratić Sanje Jukić, i Deni Odobašić, sin tužitelja Izeta Odobašića.
Tko god bude izabran na poziciju prvog čovjeka državnog Tužiteljstva morat će zapeti i krvariti na sređivanju anarhičnoga stanja u teško bolesnom Tužiteljstvu. Javnost je davno izgubila povjerenje u tu instituciju, dok okorjeli kriminalci i korumpirani političari bestidno i bez straha pljačkaju državu i njezine resurse.