Dnevni.ba - PRELOADER

Kakav je odnos pravosuđa i medija?

22 Stu 2023


Kakav je odnos pravosuđa i medija?

U Mostaru je jučer u organizaciji Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH, misije Europske unije u našoj zemlji i OSCE-a održana radionica “Suradnja pravosuđa i medija”. 

Nazočnima su se obratili, prenijeli svoja iskustva, te ista razmijenili potpredsjednica VSTV-a Sanela Gorušanović – Butigan, savjetnik za slobodu medija pri OSCE-u Matthew Brunwasser, službenica za promociju IPA Dalila Hadžić, te Goran Skoko – predsjednik Skupštine Udruge novinara BiH.

- Bitno je da pravosuđe bude transparentnije i da javnost blagovremeno dobije točne informacije, izjavila je potpredsjednica Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, tijekom radionice.

Iskustva

Na ovaj način se razgovara o velikom broju izazova i poteškoća s kojima se  susreću kako novinari tako i nosioci pravosudnih funkcija, a radi zajedničke suradnje. 

- Ona nije dovoljno dobra i ovakvi događaji će poboljšati našu suradnju jer imamo zajednički cilj, a to je da javnost bude blagovremeno informirana,  ustvrdila je Gorušanović Butigan.

Na upit stvaraju li mediji određeni pritisak u sudskim procesima i utječe li to na sudske procese, Gorušanović - Butigan je navela kako to ne utječe na tok postupka jer postupak se provodi u skladu sa zakonom i jednostavno ima svoj tok.

- Sve što pitaju novinari radi točne informacije ne smijemo smatrati pritiskom. Ovakve radionice će nam dati smjernice na koji način ćete dobiti odgovor, na koji način ćete postaviti pitanje kako bi dobili dovoljno informacija koje s u datom trenutku smiju dati, kazala je Gorušanović Butigan.

Članica Društva novinara BiH Elma Kazagić kazala je kako su kroz dosadašnje četiri radionice spoznali koji su to konkretno problemi ljudima iz pravosuđa u suradnji s novinarima  i obratno.

- Prijedlozi su da pravosuđe treba puno učiniti i dalje raditi na tome da brzo i efektno treba komunicirati s novinarima, a samim tim i s javnošću u vrijeme kriznih situacija. Drugi prijedlog je da se ovakve radionice trebaju nastaviti iz razloga što se pokazalo da ovakvi direktni razgovori tužitelja, sudaca i novinara mogu mnogo učiniti u toj budućoj suradnji s obzirom na to  da se na ovakvim zatvorenim skupovima mnogo toga direktno kaže koji su ljudima konkretno bili problemi, koliko teško dolaze do informacija, koliko je bitno reći informaciju u datom trenutku kako novinari ne bi činili činjenične greške, pojasnila je Kazagić.

Niz radionica

Navodi kako je posebno interesantno bilo čuti kako bi ljudi iz pravosuđa voljeli da redakcije imaju stručno profilirane ljude, odnosno kako bi određene redakcije trebale raditi na edukaciji mladih kadrova o tome kako treba izvještavati o pravosuđu.

Posebno je bilo zanimljivo poslušati izlaganja kolega novinara koji su ispričali iskustva stečena tijekom decenijskih poslova. Ivan Pavković se prisjetio problema s kojima se suočio istražujući detalje ubojstva Blaška Knezovića, koje do danas nije do kraja rasvijetljeno. Kolega Emil Karamatić govorio je o pritiscima koje je istrpio radeći posao novinara, dok je najsvježiji primjer kolegice Kristine Spajić – Perić, koja je tužena nakon istraživačkog teksta u aferi “Peti kat”.

Inače, današnja radionica u Mostaru je četvrta po redu, a do sada su radionice održane u Banjoj Luci, Brčkom i Zenici. Spomenutu radionicu organiziralo je Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH u suradnji s Europskom unijom, Misijom OSCE-a u BiH i Društvom novinara BiH.

N. K.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

8 h 14 min

U novom broju donosimo

Novi broj

27 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

26 Stu 2024