Dnevni.ba - PRELOADER

KAKO ĆE VRAĆAT KREDITE? Hoće li Dodik odustati od poteza koji će urušiti Republiku Srpsku?

23 Stu 2021


KAKO ĆE VRAĆAT KREDITE? Hoće li Dodik odustati od poteza koji će urušiti Republiku Srpsku?

U javnost je ovih dana "procurilo" pismo koje su zvaničnici MMF-a prije deset dana uputili predsjedavajućem Vijeća minsitara BiH Zoranu Tegeltiji i u kojem izražavaju zabrinutost zbog urušavanja Uprave za indirektno oporezivanje BiH, koje rade predstavnici RS-a.
Kako stoji u pismu šefice Misije MMF-a za Bosnu i Hercegovinu Aline Iancu u MMF-u su veoma zabrinuti zbog planova vlasti entiteta RS.
- Ne samo zbog toga što je UIO najznačajniji izvor prihoda za RS, FBiH i Brčko distrikt BiH. Ostavljajući po strani problematiku o kojoj nismo u poziciji da govorimo, naše mišljenje je da bi povlačenje RS-a iz UIO imalo velike ekonomske posljedice za sve - stoji u pismu Iancu.
Iancu je u pismu zatražila hitni sastanak s Fiskalnim vijećem kako bi razgovarali o implikacijama povlačenja RS-a iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO).
- Na sastanku bismo željeli objasniti zabrinutost i čuti stavove Fiskalnog vijeća o ovom pitanju. Željeli bismo konkretno da razgovaramo o tome kako će se osigurati pravovremeno servisiranje vanjskog duga BiH, uključujući dug prema MMF-u, u slučaju rasformiranja UIO ili u slučaju da UIO bude lišen naplate PDV-a -  navela je Iancu u pismu.
Osim Tegeltije, primjerak ovog pisma dobili su i članovi Fiskalnog vijeća premijer FBiH Fadil Novalić, premijer RS-a Radovan Višković, ministar financija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda, ministrica financija FBiH Jelka Milićević, ministrica financija RS Zora Vidović te Senad Softić, guverner Centralne banke, i Esed Kadrić, gradonačelnik Brčko distrikta.
Podsjetimo, po važećim aktualnim propisima nakon prikupljanja PDV-a prvo što se uradi od prikupljenog novca jeste podmirivanje vanjskog duga BiH, pa se tek nakon toga ostali novac dijeli entitetima. Stoga, zaista je logično pitanje što bi se dogodilo kada bi se RS povuka iz tog sustava i pokušala prihode od PDV-a prikupiti na vlastiti račun. Logično bi bilo da bi u tom slučaju UIO BiH prestao izmirivati dug koji se odnosi na dio iz RS-a.

Katastrofalni brojevi za RS

Mnogi smatraju da bi scenarij s povlačenjem RS-a iz Uprave za indirektno oporezivanje u suštini značio smrtni udarac baš za Republiku Srpsku jer se puno više novca prikuplja na području Federacije BiH, a onda iz zajedničke državne 'kase' se financiraju mnoge institucije i njihovi uposlenici.
- Ukoliko pogledate podatke Uprave za indirektno oporezivanje jasno se vidi da po iznosu uplata i potrošnje građani i privreda FBiH finansiraju državu BiH, FBiH, kantone, općine i gradove, i čak dio budžeta RS. Kanton Sarajevo skoro dva puta više PDV-a uplati nego cijela Republika Srpska, zapravo entitet RS uzme više nego što uplati u budžet - nedavno je izračuno federalni zastupnik Irfan Čengić.
- Zapravo vitalni interes građana RS je jaka državna UIO jer tako gradani RS i zaposleni iz RS-a u državnim institucijama imaju više novca. Primjer jedan uplata iz 2019.godine u BiH je uplaćeno 7,9 milijardi KM, od čega je RS uplatila svega 1,7 milijardi KM, a sam Kanton Sarajevo 3,4 milijarde KM. Od ukupnih 7,88 milijardi KM prikupljenih indirektnih poreza godišnje, firme iz Federacije BiH uplate 5,99 milijardi KM odnosno 76% cjelokupnog prihoda - kaže on.
Međutim, u raspodjeli tih sredstava, Federacija BiH – nakon odbitaka financiranja državnih institucija i minimalnih rezervi (iz kojih se vrši povrat PDV-a firmama) – prihoduje 3,46 milijardi KM, što je razlika ili "minus", 2,5 milijardi KM.
Od ovoga iznosa, u FBiH je prikupljeno, 5,991 milijardi KM, u RS-u 1,748 milijardi KM, a u BD-u 142 miliona KM. Obzirom da su dogovoreni privremeni koeficijenti raspodjele (64.26% FBiH, 32.19% RS i 3.55% BD), svi prikupljeni prihodi, osim posebne takse (putarine) na naftne derivate, dijele se prema prema ovim koeficijentima. Prihodi od posebne takse (putarine), dijele se na način da se 10% sredstava čuva kao rezerva za poravnanje, a ostatak se dijeli prema koeficijentima 59% FBiH, 39% RS i 2% BD - naveo je nedavno  Čengić.

Urušavanje Republike Srpske

Ukoliko su svi ovi podaci i približno točni, a jesu, potpuno je jasno da bi pokušaj formiranja entitetske agencije za prikupljanje PDV-a u biti bio samoubilački potez. S tim se slaže i ekonomska analitičarka Svetlana Cenić koja je prije nekog vremena upozorila da će Dodikovi potezi „urušiti“ Republiku Srpsku.
- Prihodi od UIO se dijele po krajnjoj potrošnji, ali ako gledate po mjestu uplata, onda je RS u manjini jer se možda svega 22 posto uplaćuju iz RS, ali se koeficijenti dijele po krajnoj potrošnji. Tu će izgubiti jako mnogo. Drugo, nadležnost države po ‘izvornom Daytonu’ su i carine, akcize i prevelmani, a samo PDV Dodik može da vrati to je samo dijelić u tim prihodima. Sve ostalo što čini sistem indirektnih poreza to je država. Ako već hoće ‘izvorni Dayton’, treba podsjetiti i na obavezu formiranja Transportne kompanije BiH koja nikada nije uspostavljena, a to znači putarine više neće moći uzimati entiteti. Doći će do smanjenja poreza, a on misli financirati vojsku, a da ne govorimo o pravosudnom sistemu. Sve će to urušiti RS. I sve ovo tome vodi – kaže Svetlana Cenić.
Nakon više domaćih upozorenja sada su i iz MMF-a postavili ključno pitanje: Tko će i kako vraćati kredite ako Dodik provede najavljeni potez?

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024