Dnevni.ba - PRELOADER

Kanada danas izlazi na izbore koje je obilježio Trump. Objavljene zadnje ankete

4 h 46 min


Kanada danas izlazi na izbore koje je obilježio Trump. Objavljene zadnje ankete
Kanada

Kanađani danas izlaze na parlamentarne izbore koji su u potpunosti promijenjeni pod utjecajem američkog predsjednika Donalda Trumpa

Konzervativci su početkom godine izgledali kao sigurni pobjednici, no Trumpove carine i provokacije o pretvaranju Kanade u "51. američku saveznu državu" uzdrmale su političku scenu i udahnule novi život Liberalnoj stranci, koju vodi aktualni premijer Mark Carney.

Prema posljednjim anketama, liberali su u blagoj prednosti, iako se prednost smanjila u posljednjih tjedan dana, a vođa konzervativaca Pierre Poilievre uvjeren je da njegova stranka može pobijediti.

Kampanja, koja je trajala 36 dana, završila je u tmurnom tonu nakon što je u subotu navečer u Vancouveru u napadu automobilom ubijeno 11 ljudi.

Napad u Vancouveru zasjenio završnicu kampanje
Carney je u nedjelju otkazao predizborni skup u Hamiltonu kako bi se obratio naciji zbog tragedije, u kojoj je terenac naletio na gomilu okupljenu na filipinskom festivalu.

Poilievre je u međuvremenu dodao neplanirani posjet Mississaugi, predgrađu Toronta, kako bi razgovarao s pripadnicima filipinske zajednice.

Kasnije tijekom dana Carney je održao niz skupova u Saskatchewanu, Alberti i Britanskoj Kolumbiji, pokušavajući mobilizirati birače na zapadu zemlje, gdje konzervativci tradicionalno imaju jaču podršku.

Trumpova odluka da uvede 25% carine na kanadsku robu i njegove ponovljene prijetnje o aneksiji Kanade izazvale su val bijesa i probudile osjećaj nacionalnog ponosa među Kanađanima. Na hokejaškim utakmicama američka himna često bi bila izviždana – pokazatelj koliko su odnosi dviju zemalja, stabilni desetljećima, naglo narušeni.

Izbori kao referendum o odnosima s Amerikom
Tijekom kampanje Trump je postao glavna tema, a mnogi su izbore doživljavali kao referendum o tome kako se Kanada treba postaviti prema američkom predsjedniku koji je nedavno započeo svoj drugi mandat.

Mark Carney, 60-godišnji bivši guverner kanadske i britanske središnje banke, često je upozoravao da Trump predstavlja "egzistencijalnu prijetnju" te da ga se "mora zaustaviti kako bi Kanada ostala slobodna".

U Saskatoonu je u nedjelju poručio da bi Kanada trebala ojačati veze s "pouzdanim trgovinskim partnerima" poput Velike Britanije i Europske unije, a ranije je tijekom kampanje izjavio da je "staro savezništvo s SAD-om završeno".

Borba za većinu
S druge strane, Pierre Poilievre posljednje je skupove održao u Ontariju, gdje konzervativci zaostaju. Ontario ima 122 od ukupno 343 zastupnička mjesta i mogao bi odlučiti pobjednika. Za većinu u Parlamentu potrebno je 172 mjesta.

Liberali trenutačno imaju 152 mjesta, najviše od svih stranaka, no morali bi osvojiti dodatna da bi sami formirali vladu.

Poilievre se tijekom kampanje predstavio kao kandidat za promjene, često kritizirajući "izgubljeno liberalno desetljeće" pod vodstvom bivšeg premijera Justina Trudeaua, koji je odstupio ranije ove godine nakon pada potpore.

"Kanađani trebaju promjenu kako bi si opet mogli priuštiti hranu i domove", poručio je Poilievre na skupu u Peterboroughu.

 Kanada 1


Slab učinak manjih stranaka
U ovoj borbi između liberala i konzervativaca, manje stranke jedva da su uspjele privući pozornost. Ljevičarski NDP pod vodstvom Jagmeeta Singha suočen je s mogućim gubitkom većeg broja mjesta, dok u Quebecu jača separatistički Bloc Québécois.

Singh je u nedjelju otkazao više skupova zbog napada u Vancouveru. U trenutku napada bio je na filipinskom festivalu i kasnije je pred novinarima bio vidno potresen.

Singh je birače pozivao da glasuju za kandidate NDP-a kako bi osigurali ravnotežu vlasti u Ottawi. Bloc Québécois također je izgubio snagu, jer su Trumpove prijetnje i strah za budućnost Kanade preusmjerili birače prema većim strankama.

Povijesna važnost izbora
Povijesno gledano, Kanadom su uvijek vladali liberali ili konzervativci. Iako Trump nije komentirao izbore, njegova administracija nastavila je agresivnu retoriku.

Američki državni tajnik Marco Rubio izjavio je u emisiji NBC-jevog "Meet the Press" da predsjednik Trump "vjeruje kako bi Kanadi bilo bolje kao američkoj saveznoj državi".

Birališta se otvaraju danas u 08:30 po lokalnom vremenu u Newfoundlandu i Labradoru (13:00 po srednjoeuropskom vremenu), a posljednja će se zatvoriti u Britanskoj Kolumbiji u 19:00 PST (sutra u 4:00 CET).

Više od sedam milijuna Kanađana već je glasovalo prijevremeno – što je rekord u povijesti zemlje, piše index.

Vijesti iz svijeta


Rusija nudi vojnu pomoć Sjevernoj Koreji ako zatreba

Rusija  je ponudila pružiti vojnu pomoć Sjevernoj Koreji ako bude potrebno, priopćio je Kremlj. ...

1 h 50 min

FRANCUSKA POLICIJA

Francuska policija uhapsila osumnjičene povezane s napadima na zatvore

Francuska policija uhapsila je osumnjičene u vezi s napadima koji su izvršeni na francuske zatvor...

2 h 16 min

MARCO RUBIO

Rubio: SAD je deportirao majke koje su bile ilegalno u zemlji, ne djecu

Državni tajnik Marco Rubio izjavio je da troje male djece, stari 2, 4 i 7 godina, svi američki dr...

4 h 9 min