Dnevni.ba - PRELOADER

Kao u pravom režimu: Za verbalni delikt zatvor i do 5 godina

23 Sij 2023


Kao u pravom režimu: Za verbalni delikt zatvor i do 5 godina

Dodik najavio donošenje zakona o kleveti, novinarska udruga pokrenula peticiju

Piše: V.S.Herceg

Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik, krajem prošle godine najavio je da će u siječnju ili veljači 2023. u Narodnoj Skupštini Republike Srpske (NSRS) biti usvojen zakon o kleveti.

Ovaj zakon uskoro će se naći pred zastupnicima NSRS-a i u hitnoj proceduri. Dodik, koji je nedavno i ustvrdio kako su "Hrvati pokatoličeni, a Bošnjaci islamizirani Srbi", te je jedan od bh političara i prečesto bez ikakve kočnice u javnom obraćanju i "čašćenju" neistomišljenika, je kazao kako ovaj zakon treba "povećati odgovornost za izgovorenu riječ" te da "neće biti usmjeren protiv medija, već prema onima koji šire neistine na društvenim mrežama" i kako "nije cilj uvođenje sankcija, ali da one mogu dovesti do stanja korektnosti". Novčane kazne za klevetu bit će drastično povećane, s mogućnosti izricanja zatvorskih kazni.

Rudić: Uvođenje verbalnog delikta

Iz Udruženja BH novinari pozvali su novinare/ke, vlasnike/ce medija, medijske radnike/ce, bloggere, influensere, aktiviste/ice civilnog društva i sve druge slobodnomisleće građane i građanke BiH i svijeta na potpisivanje peticije protiv, kako je navedeno, kriminalizacije klevete i mogućeg uvođenja zatvorskih kazni za slobodno i kritičko mišljenje o odlukama i temama od značaja za javnost.

-Novinarska i medijska zajednica BiH treba zajedno obraniti pravo na slobodu izražavanja u svezi s namjerom Milorada Dodika, predsjednika RS, da se u tom etitetu kriminalizira kleveta. Jer, kriminalizaicja klevete neće samo ugroziti rad novinara i medija u RS već u cijeloj državi, za Dnevni list komentira Borka Rudić, generalna tajnica Udruženja.

Ona naglašava kako je ovaj prijedlog zakona represivan i retrogradan.

-To će značiti će uvođenje 'verbalnog delikta' svojstvenog autokratskim i nedemokratskim režimima, te mogućnost izricanja zatvorskih kazni od tri do pet godina za novinare, urednike ali i sve druge ljude koji kritički govore u javnosti i propituju odluke vladajućih struktura, pojašnjava Rudić.

Kaže kako je kriminalizacija klevete suprotna međunarodnim standardima zaštite slobode izražavanja prema kojima javni dužnosnici, u ovom slučaju i sam predlagač kriminalizacije klevete u RS, moraju prihvatiti i trpjeti veći stupanj javne kritike nego obični građani.

-U tim istim standardima se prednost daje građanskim postupcima i parnicama u kojima će svi, uključujući i javne dužnosnike, dokazivati neistinitost izjava i medijskih sadržaja, duševnu bol ili povrjedu ugleda i časti. U demokratskim društvima trebaju to činiti kao pojedinci, a ne korisiti svoju političku moć ili prijetiti novinarima zatvorom i snagom vlastite političke pozicije i utjecajem institcije u kojoj se nalaze, što sada vrlo često  radi Milorad Dodik i većina drugih nositelja javnih funkcija u BiH, navodi generalna tajnica Udruge BH novinari.

Nevjerojatno je da jedan broj novinara i medija podržava kriminalizaciju klevete

Osvrćući se na međunarodne prakse, podsjeća kako je standard rješavanje sporova između medija i javnih osoba putem samoregulacije, isprike medija, objave dematija i ispravki, kao i rješavanje žalbi kroz procedure Vijeća za tisak i online medije, kod institcije Ombudsmena, itd..

-Navodim sve ovo, jer se u javnosti RS, institucijama, Vladi i Narodnoj skupštini RS iznose neistine o regulaciji klevete u drugim državama i postojanju klevete kao kaznenog djela. Isto tako, nevjerovatno je da jedan broj novinara i medija, odobrava kriminalizaciju klevete, povezuje je s govorom mržnje ili štetom koju nanose portali bez impresuma, što je potpuno pogrešno - jedno s drugim nema veze i neće se ni jedna od ova tri „problema“ riješiti kriminalizacijom, pojašnjava.

Pri tom podsjeća da je u BiH trenutno aktivno 300 suđenja za klevetu, kako se drastično povećava broj SLAPPs tužbi s ciljem gušenja novinarstva u interesu javnosti.

-Potpuno je nebitno tko je, recimo, trenutno na vlasti u RS-u ili u cijeloj BiH, kriminalizacija klevete se ne smije dozvoliti iz princpijelne potrebe zaštite slobode izražavanja i integriteta novinarstva. Uopće, nemam dvojbu o tome da, ukoliko se kriminalizira kleveta u RS-u, objeručke će prihvatiti ovo kazneno djelo svi političari, i vlast i oporba, kako bi proganjali novinare, trpali ih u zatvor i sl. Jer to je 'standard' naših političara i razina razumijevanja slobode izražavanja, istraživačkog noivnarstva, rada novinara u interesu građana, upozorava generalna tajnica Udruge BH novinari.

Iz ove novinarske udruge zatražili su očitovanje Europske federacije novinara (EFJ) i Međunarodne federacije novinara (IFJ) o namjerama kriminalizaicije klevete u RS-u, pokrenuli potpisivanje peticije, a u sljedećim danima će zatražiti i sastanke u međunarodnim organizacijama u BiH. 

Kajtaz: Veliki korak unatrag

Faruk Kajtaz, novinar, urednik i književnik iz Mostara, komentirajući donoženje zakona o kleveti u RS-u za Dnevni list je kazao: "Odlučno sam protiv bilo kakvih izmjena do sada dostignutih demokratskih standarda u slobodi javnog izražavanja i mišljenja. Posebno, kada se to tiče rada medija i novinara. Svaki pokušaj da se opet, na ovaj ili onaj način kriminalizira klevata, uz bilo kakav izgovor, vidim kao veliki korak unatrag i pokušaj  određivanja granice onoga o čemu se može javno raspravljati ili izvješćivati".

Kajtaz zaključuje kako se takvi standardi, prema kojima bi se zbog izgovorene javne riječi moglo ići u zatvor nisu nešto što se smatra dobrodošlim u suvremenim demokratskim društvima i državama.

-Izmjene ovog zakona, u samo jednom dijelu BiH, imale bi i svoj vrlo negativan utjecaj na ukupnu pravnu sigurnost, te bi značajno utjecale i na zakonsku (ne)jednakost građana, a što je u izravnoj suprotnosti sa Ustavom BiH, ističe Kajtaz.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

06 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2024