Katolici u BiH obilježili blagdan Svih svetih

Katolici diljem BiH u ponedjeljak su obilježili blagdan Svih svetih, kada slave one koje je Katolička Crkva proglasila svetima, kao i one koji nisu proglašeni svetima, ali su svojim životom ostvarili ideal kršćanskog života.
“Svetkovina Svih svetih jest posebno važan dan u liturgijskoj godini. Razlog tomu jesu svi oni nama poznati, imenom i prezimenom i nama nepoznati kršćani koji su ostvarili ideal kršćanskoga života i njihove duše su ušle u kraljevstvo Božje”, kazao je Feni don Ivan Turudić, župnik u Župi sv. Ivana Apostola i Evanđelista u Mostaru.

Na taj dan, dodao je, potrebno je poći na svetu misu jer je zapovijedana svetkovina i neradni dan. Uz to, tog dana može se ostvariti i potpuni oprost za pokojne, a kojeg se može primijeniti od 1. do 8. studenog samo za duše u čistilištu, ako se dnevno pohodi groblje i pomoli za pokojne.

“Među Hrvatima katolicima svetkovina Svih svetih bila je prihvaćena kao mali ili prvi Božić pa se za taj dan pekla makovnjača, jela purica punjena kestenjem, kruškama ili jabukama, med i pouljeni grah. A na noć sa Svih svetih na Dušni dan bi se ostavljala hrana i piće na stolu ili na groblju”, ustvrdio je don Ivan i dodao da je običaj obilaženja groblja na Dušni dan nastao tek u 20. stoljeću. Dan nakon blagdana Svih svetih, katolici slave Dušni dan kada se sjećaju svih svojih pokojnika, a posebno se moli za njihove duše. Pored molitvi za duše svojih dragih pokojnika, vjernici za njih pale svijeće na grobovima, prisustvuju svetoj misi, povezujući se tako svojim molitvama s njima.
Blagdan Svi sveti, dan u kojem Katolička crkva slavi kanonizirane i svece koji su ostvarili ideal kršćanskog života, obilježen je i u Mostaru. Osim liturgija u bogomoljama, brojni vjernici su obišli vječna počivališta najmilijih, pomolivši se za njihove duše, zapalivši svijeće i polažući cvijeće pored grobova.

“Danas se crkva i svi sveci spominju. Ne samo oni koji su proglašeni svecima poput Majke Tereze ili Alojzija Stepinca, već i svih blaženika svetih – znanih i neznanih. Znamo za mnoge da su živjeli i umrli u svetosti i bili dobri ljudi. U isto vrijeme želimo potaknuti sve žive da nastave živjeti naslijeđujući Isusa”, rekao je fra Ivan Slišković, đakon Franjevačke crkve u Mostaru.
Vijenci i svijeće za poginule branitelje HVO-a Sarajevo
Za sve poginule, preminule i nestale branitelje Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Sarajevo i Hrvatske brigade "Kralj Tvrtko" položeni su vijenci i zapaljene svijeće povodom Svih svetih i Dušnog dana.
“U okviru obilježavanja blagdana Svih svetih i Dušnog dana, izaslanstvo Udruge organizatora otpora, umirovljenih i demobiliziranih branitelja HVO Sarajevo, izaslanstvo Vlade Županije Sarajevo, Omer Osmanović, županijski ministar za pitanja branitelja, i Davor Čičić, ministar financija SŽ, te predstavnici Općine Novo Sarajevo, Koordinacije boračkih udruženja Općine Novo Sarajevo i Hrvatskog narodnog vijeća u BiH, u ponedjeljak su na groblju "Sveti Josip" u Sarajevu položili vijence i zapalili svijeće za sve poginule, preminule i nestale branitelje HVO Sarajevo i Hrvatske brigade "Kralj Tvrtko" te civilne žrtve obrambeno-osloboditeljskog rata u BiH (1992.-1995.)“, priopćila je ova Udruga, čiji je predsjednik i prvi ratni predsjednik HVO-a Sarajevo Marinko Pejić naglasio da je ponosan na sarajevski HVO, a posebno na njegove branitelje koji su dali živote za BiH i imali veoma dobru suradnju s pripadnicima Armije BiH u obrani zajedničke domovine.

“HVO Sarajevo, koji je utemeljen u okviru Hrvatskog gospodarskog društva BiH, na samom početku agresije na BiH stao je na branik Sarajeva i države te je, zajedno s ostalim obrambenim postrojbama, činio Oružane snage Republike BiH. Smatram da je naša obveza odavati počast i poštovanje svim poginulim i preminulim braniteljima HVO Sarajevo i BiH čiji nas izgubljeni životi obvezuju na stalnu izgradnju boljeg i pravednijeg društva“, kazao je Pejić i dodao da je značaj HVO-a Sarajevo uistinu nemjerljiv jer su borci dali ono najvrednije za obranu plemenitih ideja i slobodu Sarajeva - svoje živote. “Neka je vječna slava i hvala svim poginulim, preminulim i nestalim braniteljima Sarajeva i države BiH“, poručili su iz Udruge.
Kardinal Puljić: Osloboditi se ovozemaljštine koja nam zatvara pogled u vječnost
Na svetkovinu Svih svetih u ponedjeljak, 1. studenog 2021., u sarajevskoj katedrali Srca Isusova je nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić predvodio Euharistijsko slavlje uz suslavlje generalnog vikara vrhbosanske nadbiskupije mons. Slađana Ćosića i preč. Zdenka Spajića, rektora Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa. Uvodeći u Misno slavlje kardinal Puljić je podsjetio da Crkva na taj blagdan, kao na dušni dan, daje mogućnost potpunog oprosta za pokojne.

U prigodnoj homiliji, kardinal Puljić je izrazio razočarenje što još nije usvojen Zakon o vjerskim blagdanima prema kojem bi i svetkovina Svih svetih bila uvrštena kao neradni dan, unatoč dogovoru vjerskih poglavara koji se po pitanju tog zakona zauzimaju već duže vrijeme.
“No, kako su naši čelnici 'jako aktivni', godinama taj zakon čeka. Dapače, neki opstruiraju da se taj zakon donese“, rekao je kardinal Puljić izrazivši uvjerenje da će većina katolika ipak naći vremena nazočiti Svetoj misi i pohoditi grobove svojih pokojnih. Progovorivši o značenju svetkovine Svih svetih, kazao je da „Crkva putujuća“: mi, koji smo na Zemlji, slavimo „proslavljenu Crkvu“, one koji su hodili zemljom i stekli milost da su u Nebu, zaslugama i suradnjom, posebno po pravilu koje Isus donosi u evanđelju. „I što znači da mi 'slavimo'? Kako to sv. opat Bernard tumači, mi zapravo svecima ne možemo ništa dodati – oni su u slavi, oni uživaju radost vječne sreće. Ali mi, slaveći njih, pomalo postajemo svjesni cilja života jer i naš je cilj: postići tu vječnu sreću; postići ono što su oni postigli. Zato njih imamo kao i zagovornike. Zato ih slavimo da se u prvom redu u njih ugledamo, da nekim molimo zagovor kako bi i mi pomalo oslobodili se ovozemaljštine koja nam zatvara pogled u vječnost; koja na neki način unosi strah pred vječnošću“, naglasio je kardinal Puljić potičući vjernike da budu otvoreni milosti koju Bog daje kada s njime surađujemo vršeći njegove zapovjedi. Dodao je da sv. Bernard navodi da, slaveći svece, i mi želimo probuditi želju biti blizu Isusa poput njih. Posvijestio je da hodeći zemljom mi živi putujemo u neizvjesnosti jer "jesmo djeca Božja, ali da se još ne zna što ćemo biti" te je potaknuo vjernike razmišljati o tome kako sresti Isusa i doživjeti njegovu blizinu. „Susresti Isusa besmrtnog, uskrslog, vječnog… biti u njegovoj blizini. E to, zapravo, u nama budi želju biti s Isusom kao što su svi sveci danas. Na zemlji su s Isusom hodili pa su i vječnost stekli da s Isusom budu. Mi jesmo djeca Božja, ali je prevažno kako ćemo kao djeca Božja živjeti u Božjoj blizini, u Isusovoj prisutnosti“, riječi su vrhbosanskog nadbiskupa koji je potaknuo vjernike da im ova Misa bude prigoda da u sebi probude tu čežnju.
„Još se ne zna što će biti, ali može sigurno biti ako ovom zemljom hodimo u Isusovoj blizini da istinski u nama čežnja bude - biti s Isusom“, pozvao je kardinal Puljić koji je potom upozorio da nas danas pritišće jedno drugo ozračje koje se nametnulo, a koje zagovara kako imati što više, i kako trošiti, uživati… te da se nije lako oteti tome. „Jednostavno svaki dan, čim nešto upališ od te elektronike, stalno ti to nameću i misliš kao da ne možeš bez toga živjeti. A u biti, zapravo, sve je to potrebno da nam pomogne da ovu želju s Isusom postignemo. I zato moramo shvatiti da ova zemlja jeste naše proputovanje, naš hod, da zakoračimo iz vremena u vječnost“, kazao je kardinal Puljić molivši zagovor Svih svetih da u tome bude istinski izazov i primjer.