Kina i Rusija započele mornaričke vježbe u Južnom kineskom moru
Kina i Rusija
Kina i Rusija započele su pomorske vježbe bojevom municijom u Južnom kineskom moru, javile su državne novine Global Times, pri čemu su dvije zemlje ojačale vojne i trgovinske veze posljednjih godina nakon američkih sankcija objema.
Obje zemlje rasporedit će najmanje po tri plovila za trodnevne vježbe, navodi se u novinskoj vijesti, pozivajući se na mornaricu Narodne oslobodilačke vojske. Vježbe slijede nakon završetka zasebne zajedničke pomorske patrole u sjevernom Pacifiku, javili su ostali državni mediji.
U vježbi će bojni brodovi uvježbavati obuku vatrenim oružjem, izviđanje i rano upozoravanje, potragu i spašavanje te protuzračnu odbranu, navodi se u vijesti objavljenoj u utorak navečer koja se poziva na Južnu mornaričku flotu Narodne oslobodilačke vojske.
Wang Guangzheng iz južne vojne oblasti kineske mornarice izjavio o je kineskoj državnoj televiziji CCTV da je "kinesko-ruska zajednička patrola promicala produbljivanje i praktičnu saradnju između dvije strane u više pravaca i polja."
- I efektivno je poboljšana sposobnost dvije strane da zajednički odgovore na prijetnje pomorskoj sigurnosti - kazao je.
Brodovi koji su sudjelovali u manevrima krenuli su iz mornaričke luke u Zhanjiangu u južnoj kineskoj pokrajini Guangdong u ponedjeljak, dodaje se u vijesti, pozivajući se na saopćenje mornarice.
U vijesti se ne navodi gdje će se u spornom plovnom putu vježbe održati.
Kina tvrdi da ima kontrolu nad skoro kompletnoim Južnim kineskim morem, uključujući sporni Drugi Thomasov plićak, gdje Filipini drže zahrđali ratni brod koji su namjerno ukotvili u 1999. godini kako bi ojačali svoje pomorske tpretenzije i koji je bio od središnjeg značaja za nedavni sukob između dvije zemlje.
Rastuće napetosti navele su američke zvaničnike da podsjete Peking da su njihove uzajamne vojne obveze s Filipinima čvrste.
Kina i Rusija proglasile su partnerstvo "bez ograničenja" 2022. kada je predsjednik Vladimir Putin posjetio Peking samo nekoliko dana prije nego što je poslao hiljade vojnika u Ukrajinu. Kina još nije osudila invaziju i pojačala je svoj izvoz u Rusiju, pomažući Moskvi da održi svoju ratnu ekonomiju.
Partnerstvo "bez ograničenja" dovelo je do rekordne vrijednosti dvosmjerne trgovine od 240,1 milijarde dolara u 2023., što je 26,3 posto više u odnosu na prethodnu godinu, sudeći po podacima kineske carine.
U međuvremenu, kinesko - američka trgovinska razmjena opala je prošle godine za 11,6 posto na 664,5 milijardi dolara, pokazuju podaci kineske carine, prenosi Reuters, piše Fena.