Dnevni.ba - PRELOADER

Kina uvodi antidampinške carine na uvoz insekticida iz Indije

2 h 36 min


Kina uvodi antidampinške carine na uvoz insekticida iz Indije
Xi Jinping

Kinesko ministarstvo trgovine objavilo je u utorak da će na pet godina uvesti carine na uvoz cipermetrina iz Indije, zaključivši da ga kompanije prodaju po cijenama koje ne pokrivaju troškove proizvodnje

Cipermetrin se uglavnom upotrebljava za proizvodnju insekticida koji se široko primjenjuju u prvom redu u poljoprivredi, za suzbijanje štetočina u voćnjacima i nasadima pamuka, povrća, duhana i cvijeća.

 Prije godinu dana kinesko ministarstvo trgovine objavilo je da je na zahtjev domaćih tvrtki otvorilo istragu kako bi utvrdilo jesu li indijske kompanije u 2023. prodavale cipermetrin po cijenama koje ne pokrivaju troškove proizvodnje, javlja HINA.

Zahtjev je uime kineske industrije cipermetrina podnio Jiangsu Yangnong Chemical Industry Co, navelo je ministarstvo.

Stručnjak za studije o jugoistočnoj Aziji Liu Zongyi izjavio je tada za Global Times da je istraga „razumna”, naglasivši pritom da Indija spada među zemlje koje su otvorile najviše istraga o mogućem kineskom dampingu.

Indija potiskuje kineske kompanije ponajprije zato što vjeruje da će joj trgovinski sukob koji je SAD pokrenuo Indiji otvoriti mogućnost razvoja vlastite industrije, rekao je Liu prije godinu dana.

U utorak kinesko ministarstvo objavilo je da je istraga o indijskom dampingu cipermetrina završena.

Uvoz cipermetrina nanosi štetu kineskim proizvođačima, utvrdilo je ministarstvo i odučilo na pet godina uvesti carine na njegov uvoz.

Indija je pak krajem travnja privremeno uvela 12-postotne carine na uvoz skupine proizvoda od čelika kako bi zaštitila domaću industriju od vala jeftine inozemne konkurencije.

Indijske carine usmjerene su u prvom redu na Kinu koja u 2024/2025. zauzima drugo mjesto na ljestvici vodećih dobavljača, nakon Južne Koreje.

Indija je u 2024/2025. bila neto uvoznik gotovog čelika, drugu fiskalnu godinu zaredom, uz najviši obujam uvoza u devet godina, od 9,5 milijuna tona.

Kina je i lani proizvela daleko najviše čelika, otprilike milijardu tona, prema podacima udruge proizvođača World Steel Association. Indija je na drugom mjestu sa 149 milijuna tona, Japan na trećem s 84 milijuna tona, a SAD na četvrtom sa 79 milijuna tona.

Vijesti iz svijeta


GAZA

Anketa: 49% stanovnika Gaze spremno je odseliti se

GOTOVO polovina stanovnika Gaze spremna je uz pomoć Izraela odseliti se u druge zemlje, prema dan...

1 h 10 min

DMITRIJ PESKOV

Peskov: Europa si ovim potezom puca u nogu

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je za Reuters u utorak rekao da Europska unija "samoj sebi ...

1 h 16 min

DONALD TRUMP

Trump je danas mogao biti vlasnik najskuplje momčadi na svijetu. Evo kako je izgubio 10 milijardi dolara

Američki predsjednik Donald Trump čitav život se bavi visokim biznisom, a američki portali su ovi...

1 h 42 min