Kineski mediji o Trumpovim carinama: "Nasilništvo koje šteti svima, pa i SAD-u"

"Carinski rat nema pobjednika"
Kineski državni i komercijalni mediji snažno su reagirali na najnovije carinske mjere američkog predsjednika Donalda Trumpa, ocjenjujući ih štetnima za globalnu trgovinu, kinesku ekonomiju, pa čak i same Sjedinjene Američke Države. Kroz komentare, analize i službene izvještaje, kineski mediji jasno poručuju - Kina neće popustiti pred pritiscima i spremna je na strateški odgovor.
"Samoporažavajuće nasilništvo"
People's Daily, službeni glasnik Komunističke partije Kine, naziva Trumpove carine "samoporažavajućim nasilništvom", tvrdeći da trgovinski ratovi ne donose pobjednika, već štete svima. Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova, prenosi list, poziva Washington da izvuče pouke iz prošlosti i preispita svoj pristup.
U zasebnom članku istog medija, naslovljenom "Mnoge zemlje protive se američkoj carinskoj politici", prenose se kritike iz Europske unije, gdje se američke "recipročne carine" nazivaju greškom koja povećava globalnu ekonomsku neizvjesnost i narušava tržišnu učinkovitost.
"Sveobuhvatna blokada" kineskog izvoza
Državna novinska agencija Xinhua ocjenjuje da nove američke carine predstavljaju "sveobuhvatnu blokadu" kineskog gospodarstva. Time se, po njihovim riječima, ne radi o selektivnim ni simboličnim mjerama, već o sustavnom pritisku koji zahvaća širok raspon industrija - od elektronike i strojeva do sirovina i poljoprivrednih proizvoda.
Kroz visoke carinske stope, kineski se proizvodi čine skupljima i manje konkurentnima na američkom tržištu, čime se, kako ističe Xinhua, otežava kineski izvoz i nameće ozbiljan pritisak na domaću proizvodnju. Takva strategija, smatraju, ima za cilj ne samo smanjiti kineski trgovinski suficit, već i oslabiti gospodarsku stabilnost zemlje.
Osim izravnog ekonomskog učinka, Xinhua upozorava da ovakve mjere narušavaju tržišno povjerenje, potiču globalne ekonomske nestabilnosti i predstavljaju oblik "ekonomskog nasilništva" kojim SAD pokušava nametnuti svoje interese bez pregovora. U analizi se zaključuje da ovakav pristup riskira dodatnu eskalaciju trgovinskog sukoba i donosi štetu ne samo Kini, nego i globalnom tržištu.
Kina ne popušta
Global Times, poznat po nacionalističkom tonu, naglašava da Kina neće podleći "nasilničkim pritiscima" i poručuje da je potrebna strateška i odlučna reakcija na američku politiku. List upozorava da Trumpova eskalacija trgovinskog sukoba prijeti širim geopolitičkim posljedicama.
U sličnom tonu piše i portal Guancha, koji ističe razliku između kineskog stava i reakcija Kanade, Meksika i Europske unije. "Za razliku od njih, Kina reagira smireno, ne dopuštajući da bude zastrašena Trumpovim prijetnjama", navodi se u članku. Guancha također prenosi mišljenje američkog izvora koji sugerira da bi Washington na kraju mogao biti prisiljen na stvarne pregovore - upravo s Kinom, piše index.
"Carinski rat nema pobjednika"
Prema izvještaju Sina Finance, Trump je potpisao dvije izvršne naredbe koje uvode "recipročne carine", uključujući osnovnu carinsku stopu od 10% za sve partnere te značajno više stope za pojedine zemlje, među kojima je i Kina. Kineska carina porast će na 34%. Glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun tom prilikom je izjavio: "Trgovinski i carinski ratovi nemaju pobjednika. Nijedna država nije postigla razvoj i prosperitet nametanjem carina".
Poziv na povlačenje unilateralnih mjera CCTV, nacionalna televizija, izvještava o službenim izjavama kineskih vlasti. Ministarstvo trgovine poziva SAD na povlačenje unilateralnih mjera i ističe važnost "pravednih i ravnopravnih pregovora".