Dnevni.ba - PRELOADER

Kineski utjecaj posebno jak u Srbiji i RS-u i usporava put država regije ka EU

30 Stu 2023


Kineski utjecaj posebno jak u Srbiji i RS-u i usporava put država regije ka EU

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Dok se Europska unija u proteklom desetljeću uglavnom bavila sama sobom i nizom kriza koje su je pogađala, druge svjetske sile vidjele su svoju prigodu na zapadnom Balkanu i jačale svoj utjecaj. 

U globalnim kretanjima nemoguće je da se ostavi vakum jer će praznine koje se pojave danas već sutra netko popuniti, a to je morala znati i bruxelleska administracija. Nesporno je kako se EU suočavala s nizom kriza za koje nije odgovorna, bilo je i onih za koje je itekako odgovorna i zbog kojih se već nekoliko godina urušava iznutra, a činjenica je kako lideri država zapadnog Balkana i ne žele uređena, demokratska društva temeljena na vladavini prava nego su im bliže autokratske vođe s Istoka. 

Nažalost, sve je više i država unutar EU u kojima liderstvo preuzima krajnja desnica. A na zapadnom Balkanu se i ranije prelamalo čitav niz utjecaja – od SAD-a, EU, Turske, Saudijske Arabije, Irana, Rusije i posljednjih godina Kine. Upravo ova potonja dva trenutno najviše brinu SAD i EU. 

EU zabrinuta 

S obzirom kako Rusija više nije sila za koju se samo do prije nekoliko godina vjerovalo da jeste iskristalizirala se Kina. Država koja ekonomski itekako jača, a samim time i na svim drugim poljima, ne skriva kako želi svoje ekonomske interes širiti diljem planete. Kako su ima vrata Zapada poprilično zatvorena okrenuli su se ostatku Azije, Africi ali i istočnom bloku u Europi. 

U nedavnoj analizi Zaklade Konrad Adenauer i Wilfried Martens Centra za europske studije, a koju prenosi Euroactiv, ističe se kako interesi Kine u regiji nisu u skladu s pravnom stečevinom EU, no dio stručnjaka napominje kako je utjecaj Kine jak i u samoj Uniji. 

Razlog za to je taj što je snažan kineski utjecaj koji nije u skladu s pravnom stečevinom EU u nizu područja, a posebno u segmentu vladavine prava, slobode kretanja roba, javnih nabava, trgovačkog prava i slobode medija. Također, kineski utjecaj negativno se odražava na pripremljenost tih zemalja za članstvo u EU u brojnim standardima, poput sigurnosti hrane i fitosanitarne politike, zatim u zaštiti okoliša i u oporezivanju.

Stručnjake iz spomenuta dva think-tanka, bliska Europskoj pučkoj stranci (EPP), kao i samu EU, brine i sigurnosni aspekt širenja kineskog utjecaja u regiji. To je do izražaja posebno došlo nakon ruske agresije na Ukrajinu, tijekom koje je Peking nastavio jačati odnose s Moskvom.

U analizi se ocjenjuje i da se jačanje odnosa zemalja regije s Kinom negativno odražava na usklađivanje njihove politike sa zajedničkom vanjskom politikom Unije.

Srbija i BiH

U analizi se upozorava kako je kineski utjecaj u regiji snažno porastao u posljednjih desetak godina i kako prijeti 'podrivanjem pristupnog procesa', posebno zato što se kineska pravila igre u brojnim područjima pravne stečevine EU razlikuju od onih koja su na snazi u Uniji.

- Općenito gledano, kineska prisutnost na zapadnom Balkanu predstavlja izazov naporima regije da se drži vrijednosti i standarda EU, ocjenjuje se u analizi. Dodaje se kako je kineski utjecaj posebno jak u Srbiji i u Bosni i Hercegovini, posebno u Republici Srpskoj. U drugim je zemljama regije manji, no to ne znači da ne postoji.

- Suradnja s Kinom u trgovini, investicijama i infrastrukturnim projektima svakako ima svojih prednosti, poput nižih cijena za potrošače i prilika za lokalne kompanije. Međutim, predstavlja razlog za zabrinutost zbog kvalitete i sigurnosti kineskog uvoza, moguće eksploatacije radnika, narušavanja konkurencije i zaobilaženja pravila o državnim potporama. Neke zemlje, poput Srbije, nude posebne koristi kineskim kompanijama, ali takve prakse moraju biti usklađene sa standardima EU ako se zemlja želi priključiti Uniji, upozorava se u analizi.

Ukazuje se i na kredite koje daju kineske državne banke, a koje prijete stvaranjem dužničke ovisnosti o Kini.

Novi Put svile

Značaj Kine za trgovinu zemalja Zapadnog Balkana nije toliko velik jer je svima njima ipak glavno tržište za plasman roba EU. Unija je ujedno i tržište s kojeg zemlje Zapadnog Balkana najviše uvoze.

No, raste i utjecaj Kine, posebno otkako je prije 10 godina pokrenuta inicijativa Pojas i put, popularno nazvana "novim Putom svile". Kina je, naime, sve prisutnija u regiji kako kroz robnu razmjenu i sve veću razmjenu usluga (turizam), tako i kroz investicijske projekte i ulaganja.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

06 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2024