Kinezi najveći investitori u bh. obnovljivu energiju, problem će biti kapacitiranost mreže
Govoreći za Klix.ba o ulaganjima u obnovljive izvore energije BiH, Edhem Bičakčić, predsjednik bh. odbora Međunarodnog vijeća za velike električne sustave (CIGRE), kazao je da po tom pitanju u cijeloj zemlji prednjače kineski investitori, prvenstveno u izgradnji vjetroelektrana.
- U Federaciji BiH oni završavaju veliki vjetropark u Livnu snage 84 MW, što je investicija od 84 milijuna eura. U pripremi imaju vjetropark Škadimovac u Glamoču te se finalizira projektnu dokumentaciju. To je postrojenje snage 110 MW. Pokazuju zanimanje i za velike solarne parkove, ali nisam zamijetio konkretnu realizaciju tih projekata, naveo je.
Osim Kineza, u FBiH je prisutna austrijska kompanija Kevag, koja ima nekoliko projekata vjetroparkova na Vlašiću i Ivan Sedlu a ima i solarne elektrane.
Bičakčić ukazuje da su kineski investitori znatno angažirani na iskorištavanju hidropotencijala u RS-u, gdje rade na hidroelektranama u različitima aranžmanima s entitetskom vladom. U nekim je slučajevima riječ o kreditnim sredstvima, a u nekim o njihovim vlasatitim investicijama. Mađari imaju ugovore za solarne elektrane u Trebinju.
- To je ono što je meni poznato, što je operativno i na čemu se radi u ovoj godini, kazao je i dodao da je u pripremi veliki broj projekata solarne energije snage 50 MW i više, na kojima, uglavnom, rade domaće firme, no još nije poznato tko će biti realizator tih ulaganja.
Komentirajući za Klix i predloženi set zakona za koje se očekuje da će se njima olakšati građanima i tvrtkama graditi solarne i vjetroelektrane u FBiH, predsjednik Bh. odbora CIGRE podsjetio je da su ti zakoni godinama u pripremi, a da ih drugi entitet već duže vrijeme primjenjuje, a zahvaljujući čemu doživljava zamah u ulaganjima u obnovljive izvore energije.
Ukazao je i da će najveći problem biti kapacitiranost mreža, kako prijenosne mreže za velike projekte, tako i distribucijske mreže.
- Potrebno je pokrenuti investicijske projekte, a nema ih na nivou 'Elektroprijenosa BiH' ni na nivou elektroprivreda, ukazao je.