Dnevni.ba - PRELOADER

KOGA ĆE ČOVIĆ POSTAVITI? Već se licitira s imenima Giljinog nasljednika

13 Tra 2023


KOGA ĆE ČOVIĆ POSTAVITI? <strong>Već se licitira s imenima Giljinog nasljednika</strong>

Nakon što su kompletan Upravni odbor, a kasnije i svi ravnatelji Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg-Bosne podnijeli ostavke, reakcije pristižu sa svih strana.

Ista sudbina prema najavama lidera HNS-a i HDZ-a BiH, očekuje Elektroprenos Bosne i Hercegovine i HT Eronet, kao da su to njegova poduzeća a ne javna. Ostavke u Elektroprivredi za Čovića nisu iznenađujuće. Teško bi mogle i biti ukoliko je i sam potvrdio da je to sve unaprijed planirano i 'plod dogovora'.

Čović: VD uskoro!

Želi se, kako kaže, dati prigodu novim ljudima koji mogu nastaviti započeto u novom energetskom ambijentu, a ostavke su ranije dogovorene.

- Bezbroj promjena se dešava u jednom sektoru danas. Ograničena su postavljena s jasnim standardima na razini Euroske unije. O tomu sam već pričao zadnjih pola godine. Do promjena dolazi ne da bi se neko doživio ugroženim, već da damo šansu novim ljudima. Kao što smo u Vladi FBiH i Vijeću ministara dali nova imena, a kao što ćemo i novom Vladom HNŽ-a odaslati novu poruku. To je politika koju predvode HDZ i HNS. Dogovorna je kao koncept pravnog rješenja problema. Nadam se da ćemo brzo izaći iz ovoga da ćemo imati vršitelja dužnosti, raspisivanje natječaja i sve što slijedi kada su ovakve situacije u pitanju. Nešto što je očekivano, a ovo je samo jedan formalno-pravni čin, rekao je Čović.

Mediji su posljednjih dana objavili da bi na poziciju ravnatelja Elektroprivrede HZ HB mogao aktualni ministar prometa FBiH, Denis Lasić. Kao jedan od kandidata naveden je zet Dragana Čovića - Mario Krezić, koji bi navodno mogao doći za direktora razvoja, a njegov kum Drago Bago za vršitelja dužnosti ravnatelja Elektroprivrede HZ HB. Ipak, ostaje čekati što je planirao Dragan Čović.

Jučer se oglasio i dosadašnji ravnatelj Marinko Gilja. Kao jedan od razloga ostavki naveo je negativno poslovanje Elektroprivrede u protekloj godini. Dobit poduzeća je, prema navodima, žrtvovana kako bi se osigurala kvalitetna isporuka električne energije.

- Negativan poslovni rezultat posljedica je izrazito nepovoljne situacije na tržištu, gdje su cijene električne energije bile i do deset puta više od cijena ostvarenih prethodnih godina. Odlukom Vlade Federacije o ograničavanju povećanja cijena opskrbe do maksimalno 20 posto u odnosu na prethodnu godinu, naša prodajna cijena je zapravo u potpunosti ograničena, i to znatno ispod tržišnih cijena. Za potrebe osiguranja kontinuirane opskrbe kupaca, nedostajuće količine ssmo nabavljali i po deset puta višim cijenama u odnosu na prodajne. Gubitak je bio neizbježan, naveo je.

Što je vodilo ka gubicima?

Do gubitaka je prema riječima boljih poznavatelja osim stanja na tržištu dovelo niz drugih faktora.

- Nema sumnje da je hidrološka godina bila loša i da se moralo uvoziti električnu energiju iz inozemstva po tržišnoj cijeni, a prodavati je po ispodtržišnoj cijeni. Drugi razlog je taj što se slabo provode reforme u oblasti električne energije. Federacija BiH je jedini entitet u Evropi koji nije donio propise o proizvođačima i potrošačima električne energije. Da to imamo, onda bi se znatan broj korisnika električne energije koje je Elektroprivreda obavezna uslužiti – smanjio, a dobila bi se električna energija koja se može izvoziti. Velika je neefikasnost u oblasti Elektroprivrede. Jeste točno da su cijene ispodtržišne, ali postoje i visoki troškovi radne snage. S druge strane radi se o amortiziranim kapacitetima. S te strane je cijena mogla biti niža, onda bi gubitak bio i manji. Nažalost, broj zaposlenih se unatoč svim tim faktorima konstantno povećava, čime se povežavaju i troškovi i naravno ide u gubitak. Da imamo tržište u BiH u kojem participiraju tri elektroprivrede i da se koordinira i na razini regije, onda bi se naravno postiglo to da je efikasnost daleko veća i shodno tome snizile cijene, pa onda i troškovi, izjavio je rektor SSST-a, Vjekoslav Domljan.

Nadzorni odbor EPHZHB je prihvatio ostavke i proslijedio ih Vladi Federacije, koja je većinski vlasnik poduzeća.

- Ostavka je podnesena zato što su oni procijenili da smo mi u procesu transformacije i restrukturiranja elektro-energetskog sektora. Ne mi, već sektor uopće. Oni su procijenili da trebaju doći svježi kadrovi. Do izbora nove Uprava, aktualna će raditi i u svim segmentima poslovanja kontinuitet se nastavlja. Nadzorni odbor je prihvatio ostavku, proslijedio ju Vladi FBiH koja je većinski vlasnik. Procedura je da Vlada da suglasnost nadzornom odboru za razriješenje aktualne uprave, te da prethodnu suglasnost za imenovanje vršitelja dužnosti noev Uprave, kazala nam je jučer glasnogovornica Elektroprivrede HZ HB, Marija Buntić. H. Ž.

Kraljević umesto Primorca?

Osim u Elektroprivredi HZHB Dragan Čović najavio je promijene i na čelu HT Eroneta. Tako bi s čela te kompanije trebao otići dugogodišnji direktor Vilim Primorac, a kako se neslužbeno doznaje v.d. direktora bi mogao postati Goran Kraljević, koji je također član Uprave te kompanije.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

8 h 30 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024