Dnevni.ba - PRELOADER

Koje članice EU podržavaju održavanje izbora u BiH po svaku cijenu, a koje su za odgađanje?

23 Velj 2022


Koje članice EU podržavaju održavanje izbora u BiH po svaku cijenu, a koje su za odgađanje?

Glavna tema zasjedanja Vijeća Europske unije prije dva dana u kontekstu BiH bile su sankcije za destabilizirajuće faktore iz RS-a te reforme u pogledu Izbornog zakona i Ustava BiH.

I dok je fokus otišao na priču o sankcijama, ovoga puta se tema izborne reforme bar privremeno našla u drugom planu. Međutim, ipak je razgovarano o aktuelnim izazovima. Dogovora nema, a vrijeme curi.

U BiH je već u javni prostor puštena ideja o održavanju izbora bez obzira na izbornu reformu. To je učinio visoki predstavnik Christian Schmidt. I većina stranaka se slaže da do odgađanja izbora ne smije doći.

Međutim, iz određenih međunarodnih krugova plasirana je i ideja da je i odgađanje opcija kako bi se ostavilo malo prostora za dogovor i reformu. S obzirom na poznate stavove, Hrvatska se otvoreno založila za opciju odgađanja izbora dok se ne riješi pitanje izbornog zakona.

Taj stav je potvrdio i ministar vanjskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman, odmah nakon zasjedanja u Bruxellesu. Međutim, iznio je i tvrdnju da je većina članica EU podržala hrvatska stajališta.

Klix.ba pak iz diplomatskih izvora saznaje da stanje na terenu i nije baš takvo. Za odgađanje izbora u slučaju nepostojanja dogovora o izbornom zakonu jasno i glasno su bile samo Hrvatska i Mađarska.

Među državama koje su diskutirale u smjeru da je, bez obzira na pregovore neophodno održati izbore, te da je to osnova demokracije, su Italija, Austrija, Belgija, Nizozemska, Njemačka i Švedska. Druge zemlje se tokom rasprave u ponedjeljak uopće nisu izjašnjavale o ovoj temi.

Shodno ovakvim stavovima, evidentno je da su Hrvatska i Mađarska usamljene u stavovima da je potrebno odgoditi izbore dok se ne postigne dogovor.

Zanimljivo je da su te zemlje bile i protiv uvođenja sankcija Miloradu Dodiku. Konačna odluka o sankcijama EU bit će poznata do kraja ožujka ili početkom travnja.

S obzirom na to da je konsenzus teško očekivati, onda su realnije pojedinačne sankcije država. A kada je riječ o izbornom zakonu, sve je manje vremena. Političke stranke u BiH još nisu približile stavove, a SIP BiH početkom svibnja planira raspisivanje izbora.

EU


TEŽAK PUT KA SLOBODI MEDIJA I IZRAŽAVANJA U BIH

Polako, ali sigurno! Bh političari pričaju o slobodama i EU, a svi žele ukidati slobode

Piše: V.S.Herceg mostar@dnevni-list.ba Umjesto napretka i usvajanja europski stečevina i po pit...

14 Svi 2025

EU

Objavljeno koje sankcije EU uvodi Rusiji. Na meti i firme iz Srbije

Veleposlanici  država članica EU postigli su dogovor o 17. paketu sankcija protiv Rusije, koji b...

14 Svi 2025

Soreca: Sporazum s FRONTEX-om pozitivan korak za BiH na putu ka EU

Nakon što je Predsjedništvo BiH jednoglasno prihvatilo Sporazum BiH s Agencijom za ...

13 Svi 2025