Koju funkciju ima gušterača kod oboljelih od dijabetesa?

14 Stu 2024


Koju funkciju ima gušterača kod oboljelih od dijabetesa?
Dijabetes

Obilježava se Svjetski dan dijabetesa, bolesti od koje boluje oko 800 milijuna odraslih diljem svijeta. Nažalost, više od polovice njih u dobi od 30 godina i stariji uopće se ne liječe. A trebali bi zbog silnih problema koje stvara taj "tihi ubojica".

Globalna stopa dijabetesa udvostručila se od 1990. s oko sedam posto na 14 posto, navodi se u studiji objavljenoj u The Lancetu, što je uglavnom potaknuto povećanjem broja slučajeva u zemljama s niskim i srednjim prihodima, prenosi N1.

No iako ima mnogo više slučajeva u tim zemljama, stope liječenja jedva da su porasle, kažu autori, dok su se stvari poboljšale u nekim zemljama s višim prihodima – što je dovelo do povećanja jaza u liječenju.

U dijelovima subsaharske Afrike, samo pet do deset posto onih za koje se procjenjuje da imaju dijabetes primalo je liječenje, rekao je Jean Claude Mbanya, profesor na Sveučilištu Yaounde I u Kamerunu.

Studiju je izradio NCD Risk Factor Collaboration u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom i prva je globalna analiza koja uključuje procjene stope oboljelih i liječenja. Bazira se na više od tisuću studija koje pokrivaju više od 140 milijuna ljudi, kažu autori.

Iako studija nije razdvojila slučajeve dijabetesa tipa 1 i tipa 2, prijašnji dokazi upućuju na to da je većina dijabetesa kod odraslih tip 2, što je povezano s pretilošću i lošom prehranom. Taj tip se liječi lijekovima poput tableta, a tip 1 inzulinom. Jer, dok kod tipa 2 gušterača još uvijek proizvodi inzulin, kod tipa 1 ne. Upravo zato je i šansa za dobivanje karcinoma gušterače 40 posto izraženija kod dijabetičara, zbog čega se naglašava potreba pridržavanja smjernica kao tjelovježba, bolja prehrana i česte kontrole. Od karcinoma gušterače češće obolijevaju osobe starije od 65 godina i relativno jednako zahvaća oba spola, a stopa smrtnosti joj je iznimno visoka – oko 90 posto.

Nažalost, u nekim zemljama liječenje dijabetesa može biti preskupo, zbog čega ljudi svjesno riskiraju i zanemaruju zdravlje pa nastaju druge komplikacije i skraćeni životni vijek. Srećom, u Hrvatskoj su lijekovi i terapije dio zdravstvenog osiguranja, što uvelike pomaže. A samim time, briga o zdravlju u slučaju ove bolesti pomaže gušterači. Koja ima svoju funkciju čak i ako prestane proizvoditi inzulin.

I dalje obavlja važne funkcije u tijelu, posebno u probavi i regulaciji hormona. Proizvodi probavne enzime poput amilaze, lipaze i proteaze, koji su ključni za razgradnju ugljikohidrata, masti i proteina. Ti enzimi su nužni za pravilnu probavu i apsorpciju hranjivih tvari, osiguravajući tijelu energiju i nutrijente potrebne iz hrane.

Osim inzulina, gušterača proizvodi i druge hormone, poput glukagona i somatostatina. Primjerice, glukagon pomaže u sprječavanju hipoglikemije ili niskog šećera u krvi, tako što signalizira jetri da otpusti glukozu kada razina šećera u krvi padne. Ta funkcija je korisna za osobe s dijabetesom tipa 1, iako je inzulinska terapija potrebna za učinkovito održavanje ravnoteže glukoze.

Gušterača igra ulogu u metaboličkoj homeostazi ili ravnoteži, pomažući u regulaciji skladištenja hranjivih tvari, oslobađanju i korištenju energije. Njen utjecaj na metabolizam nadilazi samo glukozu te uključuje obradu i skladištenje masti i proteina.

Čak i uz terapiju inzulinom koja zamjenjuje funkciju proizvodnje inzulina, gušterača je i dalje nezamjenjiva u podršci probavi, održavanju stabilnosti šećera u krvi i olakšavanju apsorpcije hranjivih tvari.<

ZDRAVLJE


Morbili haraju cijelu godinu: Sedam i pol tisuća oboljelih i dvoje umrlih u FBiH

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije za Europu i UNICEF-a, u prošloj godini registrir...

05 Tra 2025

Simpozij o tuberkulozi: Bolest i dalje predstavlja globalni javnozdravstveni izazov (VIDEO)

MOSTAR, (FENA) – Simpozij pod nazivom "Tuberkuloza – stara dama u novom ruhu" održan ...

04 Tra 2025

KALCIJ

Sedam ključnih uloga kalcija koje vjerojatno niste znali

Kad su naše potrebe za vitaminima i mineralima zadovoljene, rijetko razmišljamo o tome koliko su ...

04 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.