Dnevni.ba - PRELOADER

Komšić gubi simpatije Bruxellesa

25 Svi 2021


Komšić gubi simpatije Bruxellesa

Pripreme za opće izbore u BiH za sljedeću godinu i, kako se već sada može očekivati, žestok okršaj na ljevici već se zahuktavaju. SDA Bakira Izetbegovića zabilježila je snažan poraz u Sarajevskoj županiji gdje je blok stranaka ljevice, Narod i pravda (NiP), Naša stranka (NS) i Socijaldemokratska partija (SDP (BiH) preuzeo vlast u većini općina.

Dugogodišnji politički partner SDA, aktualni član Predsjedništva BiH Željko Komšić i ujedno predsjednik Demokratske fronte (DF) ulaže velike nade u novi blok stranaka ljevice i centra koja bi mogla 'anulirati' sarajevsku trojku, a ujedno biti i "mekši partner" SDA-u.

Međutim, pitanje je koliko će u tome biti uspješan i zbog činjenice da, nakon prvobitne naklonosti međunarodne zajednice, Komšić sve više gubi simpatije u Bruxellesu.

"Što je babi milo, to joj se i snilo"

Kolika su Komšićeva očekivanja pokazuju i pojedine informacije da je on u ovom projektu spreman ugasiti vlastitu stranku koja bi se, zajedno s još njih nekoliko, ujedinila u jednu.

Međutim, Komšić je to u izjavi pojedinim medijima demantirao.

"Što je babi milo, to joj se i snilo", komentirao je Komšić.

Međutim, dobro upućeni mediji u sarajevska politička zbivanja već su iznijeli i ime nove ujedinjene stranke koja bi trebala bi okupiti sve spomenute snage pod imenom SPD, po uzoru na stranku njemačkih socijaldemokrata, što je skraćenica Stranke progresa i demokracije.

Ovu koaliciju činile bi Demokratska fronta (DF) Željka Komšića, Platforma za progres (PZP) Mirsada Hadžikadića vrlo vjerojatnog budućeg kandidata za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, Socijaldemokrati (SD) bivšeg SDP-ovca Envera Bijedića, Građanski savez (GS) osnivača Reufa Bajrovića i Pokreta socijalne pravde i demokracije (SPD).

Da je kampanja već počela govori i Komšićeva reakcija na posjetu hrvatskog ministra Gordana Grlića Radmana Stocu, gdje je sudjelovao na obilježavanju 76. godišnjice Bleiburške tragedije i križnog puta.

-Nakon debakla koji je Grlić Radman doživio u Bruxellesu sa svojim non paperom, pokušaj veličanja poražene kvislinške vojske s Bleiburga, ovaj put u Stocu, zaista je jadan i očajan. Očito je da u Hrvatskoj koja je članica EU ne mogu tek tako to veličati pa nastoje prebaciti u Bosnu i Hercegovinu. Prošle godine u Sarajevu, a ove u Stocu. Upravo i zbog ovakvih stvari nam je potreban jedan širi građanski blok koji će se suprotstaviti uvozu anticivilizacijskih ideologija u BiH, priopćeno je iz Komšićeva ureda.

Podsjetimo, Radman je tada rekao kako je "hrvatski narod mali narod te da je bio žrtva svih ideologija, jednako fašističke, nacističke, a tako i komunističke".

-Kao izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske danas sam ovdje na obilježavanju 76. godišnjice Bleiburške tragedije, križnog puta, svih križnih putova ili marševa smrti na Radimlji, gdje je prije 76 godina bilo jedno veliko stratište, gdje su komunistički zločinci počinili velika ubojstva. Ubijali su ljude, i civile i zarobljenike, bez suda, bez presude. To je zapravo jedno strašno poglavlje u hrvatskoj prošlosti, izjavio je hrvatski ministar Grlić Radman.

Komšić svoj debakl u Bruxellesu...

Naime, podsjetimo da je Komšić početkom travnja doživio kritiku iz Bruxellesa zbog svog pisma u kojem je ustvrdio kako “SAD i EU pogoduju Dodiku i Čoviću".

Nakon ove tvrdnje uslijedila je zajednička izjava iz veleposlanstava Francuske, Italije, Njemačke, SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva, Izaslanstva EU i specijalnog predstavnika EU u BiH.

-Transparentnost i inkluzivnost ključni su za širi uspjeh, međutim česti pokušaji da se pogrešno predstavi ili iskrivi uloga i namjera pojedinih međunarodnih aktera u Bosni i Hercegovini, uključujući Europsku uniju i Sjedinjene Američke Države, kontraproduktivni su za važne reformske procese koji su nužni da bi se povećalo demokratsko učešće, osnažila vladavina prava, dala podrška ekonomskoj konkurentnosti i vratilo povjerenje građana, sa značajnom dozom kritike naveli su veleposlanici SDA, Francuske, Italije, Njemačke i UK te izaslanstva EU i specijalnog predstavnika u BiH.

-Pozivamo sve političke aktere da se suzdrže od spekulacija i stvaranja bespotrebnih tenzija, te da umjesto toga svoju pažnju usmjere na rad i konstruktivni dijalog koji je potreban kako bi BiH krenula naprijed na svojem odabranom putu ka EU, poručili su oni.

.."Prepisao" hrvatskom ministru

Također, tijekom afere ‘Non-paper’ slovenskog premijera Janeza Janše, ugledni slovenski magazin Reporter pisao je o “manipulacijama bošnjačkog člana Predsjedništva BiH koji nanosi štetu Sloveniji i Hrvatskoj, te "Bošnjacima koji su tri puta prevarili Hrvate".

Međutim, dok Komšić hrvatskoj diplomaciji, odnosno, hrvatskom ministru vanjskih poslova Gordanu Grlić Radmanu spočitava "debakl u Bruxellesu", hrvatski ‘non-paper’, odlično je prihvaćen u EU, a što je potvrdio i šef izaslanstva Europske unije u BiH Johann Sattler, koji je pozdravio non-paper koji je Hrvatska podnijela tijelima EU kao "osnovu za novu raspravu o stanju u BiH" opisavši taj dokument kao "dodatni poticaj za provedbu nužnih reformi".

-Pozitivna je stvar inicijativa Hrvatske, ali i pojačan angažman ostalih zemalja EU, kazao je Sattler u intervjuu za sarajevsko “Oslobođenje”, a što su prenijeli i hrvatski mediji.

-Dokument što ga je europskim kolegama u Bruxellesu predstavio hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman pomoći će vođenju fokusirane rasprave, ocijenio je Sattler.

Komšića službeni Zagreb još nije primio u službeni posjet jer ga se drži "nelegitimnim predstavnikom Hrvata u BiH koji je u Predsjedništvo BiH izabran zahvaljujući velikoj većini bošnjačkih glasova". Komšić također još uvijek nije došao niti u jednu općinu s većinski hrvatskim stanovništvom te je izgledno da se to neće niti dogoditi.

Posljednji posjet Sloveniji, Brdu kod Kranja gdje se održao sastanak regionalnih lidera u povodu 10. godišnjice procesa Brdo-Brijuni, također nije bio pretjerano srdačan ni s hrvatskim predsjednikom Zoranom Milanovićem, kao i sa slovenskim Borutom Pahorom.

Nakon 2006. godine, kada je po prvi put i kao član SDP-a izabran u Predsjedništvo BiH kao hrvatski član, a što je sa simpatijama gledala i međunarodna zajednica kao tračak nade za građansku BiH, njegov daljnji politički put odvijao se pod krinkom intenzivne suradnje sa najjačom bošnjačkom strankom.

Nakon mnogih ‘pogrešnih koraka’, Komšić sve više gubi prvobitnu naklonost međunarodne zajednice zbog njegove upitne uloge na lijevom spektru u savezu s najjačom nacionalnom, bošnjačkom strankom SDA i očito je da mu je u tom smislu potrebna "svježa krv" kako bi se olakšao teret koji donosi Komšić.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

9 h 51 min

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024