Dnevni.ba - PRELOADER

KORISTE KRIZU: Izetbegović, Dodik i Čović bi i danas pobijedili na izborima

25 Lis 2021


KORISTE KRIZU: Izetbegović, Dodik i Čović bi i danas pobijedili na izborima

Djeluje frapantno i tragikomično, međutim kada bi se parlamentarni izbori održavali ovih dana nacionalne poglavice Milorad Dodik, Bakir Izetbegović i Dragan Čović bi pomeli svoje smušene oporbene protivnike.

Nebitno je da li taj trojac djeluje kao uštimani orkestar međusobnih hranitelja karizmi i političkim spletkama i avanturama, ili je pak u pitanju blijeda, nedorasla oporba, ili izmanipulirana, ostrašćena biračka masa, oni su iznova fascinatno homogenizirali svoje biračke bazene da je izvan svake sumnje njihova popularnost i politička moć zaista osvježena i oživljena.

Smušena oporba

Srpski nacionalni izbornik Milorad Dodik je svojim antidržavnim prijetnjama i zveckanjem oružjem svjesno ili stihijski prometnuo vođu SDA Bakira Izetbegovića i njegovu SDA u poziciju jedinog kredibilnog zaštitinika države.

Bošnjaci su zabrinuti i preplašeni i u takvom stanju straha i uznemirenosti dominantno vjeruju da jedino mlađi Izetbegović i njegova stranka imaju iskustva i snage suprostaviti se ratobornom Dodiku i obraniti državu. Zato bi masovno svoj glas i dali bošnjačkom nacionalnom poglavici.

Vidi se to naprosto i iz ponašanja zbunjene oporbe i izbezumljene inteligencije u FBiH: Elmedin Konaković, Nermin Nikšić i Edin Forto, čelnici 'trojke' djeluju totalno odsutno, nemaju suvislog odgovora ili poruke za najavljene vratolomije Milorada Dodika pa su se svrstali u patriotski “stroj” pod zapovijedanjem Bakira Izetbegovića.

Pribijeni su uza zid patriotizma, ne pokazuju crte liderstva i samostalnosti i sami prihvaćaju Izetbegovića kao glavnog zapovjednika u upravljanju ovom kriznom situacijom.

-Zajedno su skupa! SDP-ovo promašeno spašavanje redova Uzetbega. Usputnica, prisutni Halid, Saša i Denis ukupno imaju 60 i kusur godina parlamentarnog staža. Dakle, razumiju se, ako me razumijete..., komentirao je jedan sarajevski novinar nakon ishitrenog sastanka predsjednika SDP-a i SDA Nermina Nikšića i Bakira Izetbegovića.

Na patriotsku mobilizaciju je uskočio “ljiljan” Željko Komšić koji također vreba političke benefite u sukobu s Dodikom. Objektivno, jedino Fahrudin Radončić staloženo i trezveno promišlja. Ne spori da je država ugrožena, ali je istodobno svjestan zamke Izetbegovićeve političke pretvorbe od teškog bolesnika i gubitnika u vrhovnog zapovjednika patritoskih snaga.

Otklon od Dodika

Za razliku od federalne oporbe, Šarović, Borenović, Nešić, Stanivuković ali i brojni intelektualci i novinari u RS-u su odvažno napravili otklon od Dodikove opasne igre.

Srpski član Predsjedništva jeste izvršio generalnu probu u NSRS-u gdje je progurao Zakon o lijekovima i najavio formiranje entitetske Agecije za lijekove, međutim odluka je prošla tijesnom većinom i nema razloga za nikakvu euforiju.

Dodik se zapravo očigledno upušta u veoma rizičnu projekciju povratka nadležnosti i veliko je pitanje kako će to sve završiti. U svakom slučaju u ponedjeljak počinje tjedan Dodikovoga političkog “ruskog ruleta, ali i sudbonosni dani za RS.

Jednostrano urušavanje OS BiH, SIPA-e, OSA-e, VSTV-a i UNO-a je avantura sa nesagledivim poljedicama. Uz to Milorad Dodik je najavio da će NSRS poništiti i oko 140 odluka Visokog predstavnika. Preuzima golemi rizik, ulazi u zonu ozbiljnog dodira sa zakonom, a oporba ga ne podržava.

Neshvatljivo je, međutim, da Milorad Dodik ne konzultira ili neće da čuje glas struke. Niti jedan ozbiljan stručnjak za ustavno parvo, čak niti iz Banja luke, neće savjetovati da se krene u urušavanje institucija na državnoj razini koje su utemeljene i uz suglasnost RS-a pa prema tome i zastupnika SNSD-a u državnom parlamentu, bez dogovora i pristanka bošnjačke i hrvatske nacionalne komponente.

Političko samoubojstvo

Dodik se nalazi u zakonskom i ustavnom oklopu i njegovo rastrgavanje je, bojimo se, moguće jedino puškama ili topovima. Sve nekako djeluje nasilno i neodgovorno i sluti na teške posljedice.

Podsjećamo, Oružane snage BiH formirane su 2006. godine usvajanjem reforme obrane, nakon što su nadležnosti u vezi s obranom prenesene na državnu razinu. Ukinuta su ministarstva obrane i vojske entiteta (RS i Federacija BiH) i transformirana u Oružane snage (OSBiH). Odluke za ukidanjem donijeli su parlamenti oba entiteta. Zakon o obrani BiH usvojen je godinu ranije, 2005. u Parlamentu BiH. Kao takav može se mijenjati jedino u ovoj istoj instituciji koja ga je usvojila.

Državna obavještajna agencija, OSA, formirana je 2004. godine nakon što je Parlamentarna skupština, njena oba doma, usvojila Zakon o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji BiH. Zakon o obavještajnoj agenciji može se mijenjati isključivo u Parlamentu BiH. Za rad agencije nadležno je Predsjedništvo BiH, Vijeće ministara i Izvršni odbor. Rad OSA-e kontrolira i Parlament kroz parlamentarne komisije.

SIPA je osnovana 2002. godine usvajanjem Zakona o Agenciji za informacije i zaštitu. Dvije godine kasnije usvojen je Zakon o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu, čime je Agencija za informacije i zaštitu transformirana u Državnu agenciju za istrage i zaštitu, te je dobila policijske ovlasti i postala prva policijska agencija koja svoju nadležnost ostvaruje na cijeloj teritoriji BiH.

VSTV kao neovisna institucija osnovano je 2004. godine nakon što je usvojen Zakon o VSTV-u iste godine u Parlamentu BiH. Osnovni mandat mu je uspostavljanje i očuvanje neovisnoga, efikasnoga i odgovornoga pravosuđa na svim razinama vlasti, uključujući imenovanje sudaca i tužitelja i njihovo sankcioniranje. Osim visokog predstavnika Zakon o VSTV-u može se mijenjati u Parlamentu BiH.

Parlamentarna skupština BiH usvojila je 2003. godine Zakon o sustavu neizravnoga oporezivanja, čime je stvorena pravna osnova za formiranje Uprave za neizravno oporezivanje. Tijekom 2004. izvršeno je spajanje bivših carinskih uprava entiteta i Distrikta Brčko.

Samoproglašeni vođa bosanskih Srba Milorad Dodik ne priznaje parlamentarne odluke, on tvrdoglavo forsira pravno spornu priču o izvornim nadležnostima entiteta po Daytonskome sporazumu.

Nakon prve, prevažne, sjednice Narodne skupštine RS bit će poznato u kojem smjeru definitivno gazi Milorad Dodik. Raspakiranje Daytona i pogibeljni sukob sa jamcima Daytona, svjetskim silama i susjedima je “crvena crta”, ali i izvjesni početak agonije manjeg entiteta i mogućeg Dodikovog političkog samoubojstva. J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

07 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024