Korona je velika prijetnja srcu

Broj oboljelih i umrlih od posljedica COVID-a 19 je u padu, ali daleko od toga da ova pošast koja je zadesila svijet i dalje ne prijeti.
Prijeti, itekako, posebice u zemljama poput naše koje nisu u stanju obezbijediti ni minimalne količine cjepiva.
Inače, o koroni nakon godinu življenja s njom manje – više znamo gotovo sve. Postoje, istina, određene pojave koje još uvijek nisu dovoljno istražene, pa se dešavaju slučajevi smrti i kod mladih, odnosno slučajevi da osobe starije i od 90 godina uspiju neokrznuti prevazići COVID.
Aspirin za blažu krv
Kažu kako sama zaraza nije velika prijetnja ukoliko ne izaziva upale, naročito upale pluća koje su uglavnom najčešći uzrok smrti, a koliko korona može biti opasna svjedoče i brojni primjeri oboljenja s kasnijim smrtnim ishodima.
Dakle, ne želeći plašiti one koji su prebolovali COVID 19, jasno je da i posljedice korone mogu biti uzročnici otkazivanja vitalnih organa.
Stoga liječnici posebno osobama u podmakloj životnoj fazi preporučuju mirovanja nakon što se riješe zaraze. U tom vremenu proporuča se posebna terapija koja se odnosi na razblažavanje krvi, a s ciljem izbjegavanja takozvanih trombova koji su mnogo puta dosad bili uzroci smrti.
Za razblažavanje krvi preporučuju se injekcije namijenjene upravo rješavanju ovog problema, kao i čuveni Aspirin 100, koji također ima dobro djelovanje.
Ostali postkoronarni problemi su malaksalost, nesanica, umor, gubitak snage, nemogućnost dubokog udaha i česte glavobolje. I upravo su to simptomi zbog kojih se pacijenti poslije korone često javljaju u ambulante obiteljske medicine.
Sve češća pojava su i skokovi krvnog pritiska i glukoze u krvi, dok se u blažim oblicima postokovida preporuča vitaminska prehrana, uz obvezan odmor i poželjne sate sna.
Oporavak osoba koje su bile teže pogođene koronom, odnosno onih koji su preživjeli uz pomoć respiratora, kisika i sličnih metoda, traje između tri i šest mjeseci. Takvi pacijenti uglavnom kasnije posjećuju pulmološke ambulante u središnjim bolničkim ustanovama u županijama. Liječnici kažu da postkovid sindrom traje duže, te da se smatra kako se kod velikog broja pacijenata respiratorni simptomi zadržavaju bez obzira i na težinu kliničke slike.
U težim slučajevima korone, kasnije su od važnosti fizikalna terapija i takozvana plućna rehabilitacija. To uključuje vježbe drenaže pluća, vježbe disanja i vježbe položajne drenaže pluća. U mostarskoj COVID bolnici, primjerice, fiziotarapeuti su u više navrata i s više pacijenata radili te vježbe, a uspješnost rada bila je, tvrde, velika. Ti pacijenti su uglavnom imali bolje ishode liječenja i brže oporavke.
Što kažu Nijemci?
Korona, što je posebno važno istaknuti, izaziva i kasnije kardiovaskularne probleme.
- Ona djeluje najčešće loše po kardio-vaskularni sustav osoba koje su prije zaraze imale srčane probleme. To se odnosi na upale srčanih mišića. Jedna studija rađena u Njemačkoj kaže da i ljudi koji nemaju nikakve simptome, a prebolovali su COVID 19, imaju detektirana oštećenja miokarda, i to u čak tri četvrtine slučajeva, pa i za slučaj da su rekovalescenti prethodno bili potpuno zdravi. Pitanje je i što će biti s tim bolesnicima, odnosno da li će doći do drugih problema, naveo je doktor Zrinko Prskalo – voditelj Koronarne jednice klinike za unutarnje bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar.
Na sreću, korona ne ostavlja posljedice i tragove na najmlađe pacijente. Oni uglavnom nakon što preboluju COVID nemaju daljnje probleme, a izuzetak su djeca s osipom ili produljenom povišenom tjelesnom temperaturom. Roditelji, ipak, ni u ovim slučajevima ne trebaju biti zabrinuti ili uplašeni. Odraslima koji su bolovali koronu savjetuje se da bez obzira na kliničku sliku, redovito rade rutinske laboratorijske nalaze, preglede kod pulmologa i obvezno – ultrazvuk srca.
H. Ž.