Košarac: Nerazumno je zašto smo toliki poltroni Europske unije
Piše: Dragan Bradvica
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine niti na sjednici u utorak nije dalo suglasnost da se poduzmu mjere u cilju aktiviranja zaštitnih klauzula Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a koje se odnose na mjere za uvoz svježeg mesa iz zemalja Europske unije.
Podsjetimo, Vijeće i ranije u dva kruga glasanja nije usvojio odluku o uvođenju prelevmana i carinskih stopa na uvoz svježeg i rashlađenog goveđeg i svinjskog mesa iz EU na razdoblje od dvije godine.
- Ponovno smatram da je ovo loša poruka proizvođačima i reći ću potpuno otvoreno da neću odustati. Ne tražimo ništa što BiH nema pravo, a elementarno je da su nadležne institucije zatražile od Vijeća ministara da donese odluku kako bi se zaštitila primarna domaća proizvodnja. Nerazumno je zašto smo toliki poltroni Europske unije. U čemu je problem da imamo isti tretman kao Srbija, Crna Gora i neke druge zemlje u okruženju, kaže Košarac.
Ne tražimo ništa što drugi nemaju
Dodaje kako ne želovjerovati da postoje određene strukture koje lobiraju kako institucije BiH ne bi donijele ovakvu odluku.
Naglasio je kako ovo nije pojedinačna odluka ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa nego ta odluka treba biti odluka Vijeća ministara. Poručuje kako na dio strukture iz Vijeća šalje lošu poruku primarnoj proizvodnji u RS-u i FBiH.
- Cijenim da ćemo u narednom razdoblju objasniti kolegama koji su protiv donošenja ovakve odluke kako je veoma značajno da u ovim trenutcima izjednačimo status BiH u vanjskotrgovinskom prometu sa ostalim zemljama u regiji, istaknuo je Košarac.Pojasnio je da kada se uvozi meso goveda i svinja u BiH nema nikakvih carinskih opterećenja, dok u svim zemljama u okruženju postoje. Dodajmo kako su i ovaj puta za odluku o uvođenju prelevmana i carinskih stopa glasali jedino ministri iz RS-a.Mišljenja je i kako priče o tome da će meso poskupjeti špekulativna mjera.
- Postoji instrumenti da se to onemogući a elementarno je pitanje da izjednačimo status primarnog proizvođača u RS-i i FBiH sa poljoprivrednicima u zemljama u okruženju. Zato neću odustati i potencirat ću da se ovo pitanje nađe na dnevnom redu sjednica Vijeća ministara BiH. Žao mi je što kolege iz FBiH ovo pitanje neadekvatno razumiju i glasaju protiv. Treba prestati sa poltronstvom prema predstavnicima Unije. Imamo pravo kazati kako hoćemo zaštititi svoju primarnu proizvodnju, zaključio je Košarac.
Trgovina ljudima
Kada su u pitanju ostale točke dnevnog reda Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće Ministarstva sigurnosti o stanju u oblasti trgovine ljudima i o implementaciji Strategije suprotstavljanja trgovini ljudima u BiH za 2020. U BiH je u 2020. identificirano ukupno 70 potencijalnih žrtava trgovine ljudima kojima se trgovalo u svrhu seksualnog iskorištavanja, prosjačenja i drugih oblika iskorištavanja, što predstavlja blago povećanje u odnosu na ranija izvještajna razdoblja.
Za kaznena djela povezana s trgovinom ljudima, tužiteljstva u BiH su donijela 38 naredbi o provođenju istraga protiv 43 osobe i podigla 25 optužnica protiv 27 osoba, što predstavlja značajno povećanje u odnosu na prethodnu godinu. Sudovi u BiH su u tijeku 2020. godine izrekli 30 osuđujućih presuda protiv 30 osoba, za kaznena djela povezana s trgovinom ljudima. Donesena su i četiri rješenja o izricanju odgojnih mjera protiv četvero maloljetnika.
Projekt modernizacije vodnih i sanitarnih usluga u BiH
Vijeće ministara BiH usvojilo je Inicijativu Ministarstva financija i trezora i imenovao izaslanstvo za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma o zajmu (Projekt modernizacije vodnih i sanitarnih usluga) između BiH i Međunarodne banke za obnovu i razvoj, vrijedan 55 milijuna eura. Cilj Projekta je podržati BiH u jačanju institucionalnih kapaciteta u RS, FBiHi na lokalnoj razini za poboljšanje pružanja usluga vodoopskrbe i sanitacije. Na ovaj način želi se poboljšati pristup uslugama vodoopskrbe i sanitacije kojima se sigurno upravlja te unaprijediti efikasnost pružatelja usluga vodoopskrbe i sanitacije u lokalnim samoupravama koje budu obuhvaćene ovim projektom. Sredstva će biti alocirana RS i FBiH, a točni iznosi će biti definirani na pregovorima.
Kadroviranje
Vijeće ministara BiH imenovalo je Sašu Boškovića za ravnatelja, dok je Pavo Radić imenovan za zamjenika ravnatelja i Muamer Dervišević za tajnika Ureda za veterinarstvo BiH, kao najbolje rangirani kandidati nakon provedenog javnog natječaja Agencije za državnu službu BiH.
Vijeće ministara BiH imenovalo je Tarika Rahića za ravnatelja Agencije za javne nabave BiH, nakon okončane procedure javnog natječaja, kao najboljeg kandidata u skladu s Mišljenjem Agencije za državnu službu BiH.