Kronologija zataškavanja: Zašto se u stvari tereti Smiljan Vidić?
Tužiteljstvo Hercegovačko-neretvanske županije podiglo je optužnicu protiv gradonačelnika Čapljine Smiljana Vidića, važnog kadra HDZ-a BiH i njegovog pomoćnika za geodetske i imovinsko pravne poslove Darka Šimovića.
Oni se terete da su firmi Neretva energija iz Čapljine nezakonito dali na korištenje, a potom i prodali zemljište površine 143.159 četvornih metara, te time omogućili nezakonito sticanje milijunske koristi kupcu.
Naravno, optužnica je samo stepenica u konačnoj izreci pravde, no vrijedi podsjetiti na detalje slučaja starog više od 12 godina i koji je samo za Tužiteljstvo HNŽ-a toliko kompliciran.
Marka – četvorni metar
Krajem listopada 2011. tadašnje Općinsko vijeće, uz protivljenje dva vijećnika HDZ-a 1990, odobrilo je tvrtci Neretva energija kupovinu općinskog zemljišta po cijeni od samo 1 KM po četvornome metru! Naravno, većinu u vijeću imao je HDZ BiH, a Vidić je neprikosnoveni autoritet kada su u pitanju svi politički i poslovni potezi na području Čapljine.
Zauzvrat je Neretva energija obećala izgradnju solarne elektrane i zapošljavanje 60 do 80 radnika u pripremi, te 30 stalno zaposlenih po okončanju projekta. Već tada se osim bagatelne cijene ukazao jedan problem.
U trenutku donošenja odluke Vijeća ova tvrtka zvanično nije ni postojala.
U registru se “ukazala” tri mjeseca kasnije, 20. siječnja 2012. Adresa iz registra bila je nesumnjivo fiktivna, no fiktivna nije bila lokacija zemljišta, tik uz tada planirani novi put prema Neumu i Dubrovniku. Godinama poslije, od elektrane ni traga, ali je zemljištu vrijednost naravno porasla.
Početkom 2015. Neretva energija, uz sudejstvo Vidića i Šimovića, postaje i u papirima vlasnik zemljišta, procijenjenog tada na vrijednost od milijun maraka. Podsjetimo, Gradu Čapljina ono je plaćeno 143.159 maraka.
Konačno, 2016. godine istragu o ovom angažmanu na račun grada, završava i Federalna uprava policije, koja Tužiteljstvu HNŽ-a dostavlja dva izvješća o kaznenim djelima organiziranog kriminala i pranja novca protiv navedenih Vidića i Šimovića, te Vlade Vasilja, ravnatelja u suosnivača Neretva energije.
- FUP može pisati što god hoće. Nije nepoznanica da se takve stvari koriste kada se nekoga želi dezavuirati. Jasno je da je namjera politički obračun, to stoji od travnja prošle godine i sada se pojavljuje na portalima, izjavio je tada Vidić.
Zlouporaba položaja
Prema podacima servisa katastar.ba kojim upravlja Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove, sadašnji vlasnik zemljišta je firma Graditeljstvo iz Čapljine, no nije poznato da li su oni to kupili od Neretva energije.
Više od sedam godina nakon izvješća FUP-a i 12 od početka realizacije prodaje zemljišta, Tužiteljstvo HNŽ-a, koje je inače sporo naročito kada su u pitanju kadrovi HDZ-a BiH, podiglo je optužnicu.
Istina, ne spominju se kaznena djela organiziranog kriminala i pranja novca navedenih u FUP-ovom izvješću, sve te je sve svedeno na zlouporabu položaja.
Tužiteljstvo je u optužnici predložilo da se osumnjičenima izrekne mjera zabrane obavljanja zvanja, djelatnosti i dužnosti jer postoji opasnost da bi takvo obavljanje moglo poticajno djelovati da počine novo kazneno djelo.
Posljednjih mjeseci u Čapljini se dodjeljuje zemljište za solarne elektrane, no ovog puta riječ je o nekim drugim biznismenima.
Ž. S.