Dnevni.ba - PRELOADER

Kuda bh političari vode državu? Dvije Trojke i bager Dine Konakovića

6 h 35 min


Kuda bh političari vode državu? Dvije Trojke i bager Dine Konakovića

Analitičari predviđaju da će se trenutna politička situacija i kriza koja je najveća od Daytona, nastaviti do izbora iduće godine, jer je u ovakvim odnosima političkih snaga gotovo nemoguće pronaći rješenje

 

Političko usijanje u BiH u vezi s potencijalnim formiranjem nove vlasti u kojoj bi umjesto SNSD-a bila oporba iz RS-a, polako ulazi u novu fazu. Platforma koja je potpisana ostat će po svemu sudeći samo na papiru, analizira Deutsche Welle.

As u rukavu stranaka Trojke u Federaciji Bosne i Hercegovine koje čine vlast na državnoj razini i dalje su oporbene stranke iz Republike Srpske, za koje je malo vjerojatno da će uspjeti osigurati većinu i na taj način izbaciti iz vlasti SNSD Milorada Dodika. Razlog je dvostruk. Prvi je srpsko-hrvatska komponenta oličena u političkoj sprezi Milorada Dodika i Dragana Čovića, koji po svemu sudeći neće napustiti višegodišnjeg koalicijskog partnera.

-Idemo idući tjedan zakazati izvanredne sjednice Zastupničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i usvojiti Izborni zakon koji je u proceduri, usvojiti Zakon o VSTS-u i Zakon o Sudu BiH i riješili smo pitanje unutarnje sigurnosti i našeg europskog puta, jasno i odlučno poručuje Čović, nakon što je krajem prošlog tjedna potpisana „Platforma za mir, stabilizaciju, europsku budućnost i ekonomski napredak BiH“.

SDA se priključio Platformi, Čović razmatra

Platformu su potpisali predstavnici devet političkih stranaka u BiH, među kojima SDP, NiP, Naša stranka, SDS, PDP i Lista za pravdu i red. Tu su i NES, Naprijed, BHI – Fuad Kasumović i delegat ZNG u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Zlatko Miletić. Iako je pozvan na potpisivanje Platforme, jer bez njegove podrške nema ni nove koalicije, Čović je odlučio ovoga puta preskočiti formalnost i kao i uvijek ponuditi konkretna rješenja poput izmjena Izbornog zakona.

-Ne trebamo nikakvo nadmudrivanje za to, poziv svima, dođite. Glasajmo za ta tri zakona i riješili smo sve probleme, rekao je Čović, čijim prijedlogom se osigurava izbor „legitimnog“ Hrvata za hrvatskog člana Predsjedništva BiH, u čijem izboru bi presudni bili glasovi iz županija s hrvatskom većinom.

Ipak, zna Čović da bošnjačka politička komponenta neće podržati izmjene Izbornog zakona BiH kakve je predložio, jer bi to bilo političko samoubojstvo u trenutku kada se već zahuktava politička kampanja za izbore iduće godine. Posebno jer tu svoju priliku za osvetu čeka SDA, koju je izmjenama Izbornog zakona u izbornoj noći 2022. a kasnije i Ustava visoki predstavnik Christian Schmidt izbacio iz formiranja federalne vlasti i otvorio put političkoj Trojci.

Dok Čović i dalje analizira Platformu na temelju koje će odlučiti kako dalje, SDA ne odbija staviti potpis na dokument jer „podržavaju sve principe koji su dobri za BiH".

-SDA je podržala principe u toj Platformi. Snažno podržava i alternativu Dodikovim politikama u grupaciji stranaka okupljenih oko SDS-a, rekao je lider SDA Bakir Izetbegović, čiji su zastupnici u Zastupničkom domu Parlamenta BiH dali podršku jučerašnjem nalogu predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH Borjani Krišto da predloži Nebojšu Vukanovića za ministra sigurnosti BiH.

Dvije prepreke

19 zastupnika podržalo je prijedlog imenovanja Vukanovića za ministra, odnosno oni zastupnici koji dolaze iz deset političkih stranaka koje su potpisale Platformu. Tome su se pridružila još četiri zastupnika SDA i Demokratske fronte, koji nisu dio koalicije.

Zastupnici HDZ BiH nisu podržali prijedlog, koji bi mogao doživjeti istu sudbinu u Vijeću ministara kao i prethodni. Pod pretpostavkom da proces ne budu odugovlačili srpski i hrvatski ministri, prijedlog bi se ubrzo mogao naći na dnevnom redu, ali će ili biti blokiran ili biti odbačen kao što je Krišto, koja je kadar HDZ-a BiH, uradila i kod prvog pokušaja imenovanja Vukanovića, kada nije prihvatila kandidaturu. Tada je rekla da će postupiti kako se koalicijski partneri dogovore.

-Zastupnici i klubovi koji su podnijeli prijedlog ne mogu računati na to da imaju potpise 19 ruku, a izostavili su HDZ. Neću pričati kako oni podrazumijevaju podršku, ali želim reći da kako je potrebna potvrda u Zastupničkom domu, tako je potrebna potvrda i u pogledu političke podrške za imenovanje, rekla je Krišto u ožujku ove godine kada je zahtjev prvi put došao u njene ruke.

Zbog toga nema razloga vjerovati da bi ovoga puta moglo biti drugačije i da će Čović podržati kandidaturu Vukanovića kroz podršku Hrvata u Vijeću ministara. Čak i ako se to dogodi, za Platformu i „novu koaliciju" prepreka su tri izaslanika Doma naroda Parlamenta BiH koji svaki akt mora potvrditi entitetskom većinom. Ali ne samo entitetskom većinom nego specifičnim postupkom, zbog čega SNSD i dalje drži sve konce u rukama, zajedno sa Čovićem.

Iako kvorum čini devet izaslanika od 15, za potvrđivanje nije presudan rezultat glasanja već uopće nazočnost tri izaslanika iz svakog nacionalnog kluba. Nakon što su izgubili jednog izaslanika i predali ga PDP-u, SNSD za svaki akt koji želi srušiti povlači svoje izaslanike i time blokira rad Doma naroda.

Mrcvarenje do izbora

Zbog svega ovoga analitičari predviđaju da će se trenutna politička situacija i kriza koja je najveća od Daytona, nastaviti do izbora iduće godine, jer je u ovakvim odnosima političkih snaga gotovo nemoguće pronaći rješenje.

-Nitko u ovom trenutku nema odgovor na pitanje kako riješiti odnos snaga u Parlamentu BiH i bez obzira na različite inicijative koje dolaze. Potpisivanje Platforme neće dovesti do rješenja jer nema parlamentarnog kapaciteta ni kapaciteta u izvršnoj vlasti da se neka nova koalicija uspostavi, kaže novinar Ranko Mavrak, navodeći da će SNSD i dalje koristiti mogućnost blokade u Domu naroda.

-Gdje će biti BiH za godinu dana na osnovu te činjenice teško je predvidjeti, ali sam siguran da stanje tada neće biti bolje nego što je sada, zaključuje Mavrak.

„Nova koalicija“ nada se rješenju agonije već u ponedjeljak, za kada je zakazana sjednica Vijeća ministara na kojoj će se naći i zahtjev za smjenom kadrova SNSD-a ministara Staše Košarca i Srđana Amidžića, za koje je jedan od članova Trojke Elmedin Konaković najavljivao u više navrata da će ih „pomesti bagerom“ u političkom smislu.

-Pomest ćemo sve kadrove SNSD-a. Krećemo svim silama u smjenu SNSD kadrova, idemo bagerima. Amidžić i Košarac su slijedeći, najavio je još u siječnju Konaković, što do sada nije dalo rezultate. 

Dijelom i zbog toga, mišljenja su analitičari, što se očekivalo da će visoki predstavnik Schmidt nametnuti izmjene načina glasanja u Domu naroda, što se nije dogodilo.

-Oni političari koji se najviše zalažu za suverenitet, za teritorijalni integritet i jaku državu, najviše inzistiraju na opstanku visokog predstavnika i na nametanju zakona, a ne na razgovoru s drugim partnerima u BiH, mišljenja je analitičar Velizar Antić.

 

Politika


'Trojkaški ekonomski genijalci' napravili sustav u kojem samo oni i politički kapitalisti dobro žive

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Od početka mandata aktualnih vlasti u Bosni ...

6 h 39 min

U ŠKOLSKOJ 2024/2025. GODINI

Ponovno pad i upisanih i diplomiranih studenata

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Kako Bosna i Hercegovina demografski izumire više ...

9 h 3 min