Dnevni.ba - PRELOADER

Letovi American Airlinesa ponovo u funkciji nakon tehničkog kvara

24 Pro 2024


Letovi American Airlinesa ponovo u funkciji nakon tehničkog kvara
American Airlines

Letovi kompanije American Airlines ponovno su odobreni za polijetanje od strane saveznih regulatora, nakon kratkog prizemljenja zbog sistemskog "tehničkog problema" koji je uticao na sve rute u SAD-u, javlja AP.

Nešto prije 7:00 sati po istočnom vremenu, Savezna uprava za avijaciju (FAA) naložila je prizemljenje svih letova kompanije American Airlines u SAD-u na zahtjev same aviokompanije.

American Airlines je prijavio tehnički problem koji je uticao na cijeli njihov sistem, u trenutku kada milioni putuju za praznike, prenosi Avaz.

Trajanje obustave

Prema vremenskim oznakama naloga FAA-a, obustava je trajala tačno jedan sat.

American Airlines nije dao detaljnije informacije o tehničkom problemu koji je izazvao prizemljenje letova, a kompanija nije odgovorila na zahtjev za komentar.
 
Ovo prizemljenje dolazi u najgore moguće vrijeme za milione putnika koji se očekuju na letovima tokom narednih deset dana.

Administracija za sigurnost transporta (TSA) očekuje da će tokom praznika i do 2. januara pregledati 40 miliona putnika.

Manji kolaps
U decembru 2022. godine, Southwest Airlines ostavio je 2 miliona putnika bez prijevoza, dok je Delta Air Lines doživio manji, ali značajan kolaps nakon globalnog tehnološkog prekida u julu, uzrokovanog neispravnim softverskim ažuriranjem kompanije CrowdStrike specijalizirane za cyber sigurnost.

Mnogi letovi tokom praznika su rasprodani, što čini otkazivanja još problematičnijim nego u periodima godine kada je broj putnika nešto manji. Čak i kratak prekid uzrokuje lančani efekt otkazivanja koji može potrajati danima.

Vijesti iz svijeta


Teška prometna u Karlovcu. Dvoje mrtvih, među njima i Nikola Pokriva

Oko 20:15 sati na Turanjskoj obilaznici u Karlovcu dogodila se teška prometna nesreća. Dvi...

38 min

RUSIJA

Rusi: Ukrajinci pripremaju krvavu provokaciju večer uoči Uskrsa

sti kako bi diskreditirale ruske vojnike, tvrdi Vitalij Gančev, šef separatističke uprave ...

3 h 35 min

FATIMA HASSOUNA

“Želim glasnu smrt”: Izrael ubio fotoreporterku i 10 članova njene porodice

Fatima Hassouna, koja je 18 mjeseci bilježila rat u Gazi i bila tema novog dokumentarca, ubijena ...

3 h 51 min