Liječnici bez granica pozivaju svjetske vođe da zaustave etničko čišćenje u Gazi

LIJEČNICI bez granica danas su priopćili da je Izrael u Pojasu Gaze stvorio uvjete "namjerne humanitarne katastrofe", optužujući ga da pokušava uvjetovati humanitarnu pomoć toj enklavi prisilnim raseljavanjem njezinog stanovništva, javlja HINA.
"Iz prve ruke svjedočimo stvaranju uvjeta za iskorjenjivanje Palestinaca iz Gaze", priopćila je ta nevladina organizacija. Izrael od 2. ožujka blokira ulazak humanitarne pomoći u enklavu, nakon što su propali pregovori o produživanju primirja postignutog 19. siječnja, piše agencija France Presse.
Blokada je uzrokovala nestašicu hrane i lijekova koja je pogoršala i do tada tešku situaciju u Pojasu. Izrael odbacuje upozorenja Ujedinjenih naroda o gladi Palestinaca. Liječnici bez granica (MSF) priopćili su da su njihovi medicinski timovi u Gazi u posljednja dva tjedna "primijetili 32-postotno povećanje pacijenata sa simptomima pothranjenosti".
"Naši timovi jedanaest tjedana nisu dobili nikakve zalihe"
"Smanjenje zaliha goriva ograničava sposobnost desalinizacije i distribucije vode", upozorava se u priopćenju. "Zdravstvene ustanove koje još uvijek funkcioniraju, ionako nedovoljne po broju i kapacitetima, i dalje su pod napadima, a bore se i s nestašicom lijekova te drugih osnovnih potrepština", priopćila je ta organizacija sa sjedištem u Ženevi.
MSF upozorava i da njegovi "timovi u Gazi jedanaest tjedana nisu dobili nikakve zalihe, pa su suočeni s nestašicama osnovnih medicinskih proizvoda poput sterilnih gaza i rukavica".
Liječnici bez granica odbacuju prijedlog SAD-a, koji podržava i Izrael, da se osnuje nova organizacija za upravljanje distribucijom pomoći u Gazi. MSF to smatra marginaliziranjem UN-a i postojećih humanitarnih organizacija te predajom kontrole Izraelu.
"Prijedlog Sjedinjenih Država i Izraela izaziva ozbiljnu zabrinutost"
"Prijedlog Sjedinjenih Država i Izraela da se kontrolira distribucija zaliha, pod krinkom humanitarne pomoći, izaziva ozbiljnu humanitarnu, etičku, sigurnosnu i pravnu zabrinutost. Uvjetovanje pomoći prisilnim raseljavanjem stanovništva još je jedan alat u aktualnoj kampanji etničkog čišćenja palestinskog stanovništva", tvrdi MSF.
"Odlučno odbacujemo i osuđujemo svaki prijedlog koji dodatno smanjuje dostupnost pomoći i podređuje ju ciljevima izraelske vojne okupacije." MSF poziva "UN, zemlje članice EU i sve one koji imaju utjecaj na Izrael" da "hitno iskoriste svoje političke i ekonomske poluge kako bi zaustavili instrumentalizaciju pomoći".