Dnevni.ba - PRELOADER

LJUBUŠKI RANI Zajedničkim snagama do plasmana proizvoda na bh. i hrvatsko tržište

04 Ožu 2021


LJUBUŠKI RANI Zajedničkim snagama do plasmana proizvoda na bh. i hrvatsko tržište

Piše: Antonela Marinović Musa

Lijepo vrijeme, pogodno za sadnju krumpira, izmamilo je ljubuške poljodjelce na svoje njive. Radi se od jutra do mraka, a sve kako bi „Ljubuški rani“ i ove godine pronašao svoje mjesto na trpezama širom zemlje. 

Kako nam je kazao Ivan Primorac, agronom u poljoprivrednoj zadruzi „Plodovi zemlje“, kroz koju proizvođači plasiraju svoje proizvode, radovi su u punom jeku.

Nedostatak radne snage

-Dosad je posađeno oko 70 posto proizvodnih površina te je, kao i protekle godine, planirana sadnja negdje oko 300 hektara. Ono što predstavlja problem jest nedostatak radne snage, a s tim se ne suočavamo samo mi, nego i države u okruženju. Nažalost, mladi su sve manje zainteresirani za poljoprivredu zbog nesigurnosti, rekao nam je Primorac.

Naglasio je kako će se „Ljubuški rani“ plasirati na bh. tržište, dok će se značajne količine naći i na tržištu u Hrvatskoj. A da bi se zacrtani cilj i ostvario, proizvođači su ujedinili snage, što bi bilo teže ostvarivo da svaki od njih nastupa zasebno. 

Tako PZ „Plodovi zemlje“ broji 185 članova, većinom iz Ljubuškog, uz nekoliko njih i iz susjednih općina i gradova u ZHŽ-u. Od pomoći će im biti i sabirno-distribucijski centar koji uskoro počinje s radom, a kako nam je pojasnio Primorac, jedan dio proizvoda bit će plasiran i preko njega.

Na upit po čemu se „Ljubuški rani“ razlikuje od ostalih sorti krumpira, Primorac je istaknuo to da samim time što je prvi na tržištu, on dobiva na vrijednosti.

Iznimna kvaliteta

-Tlo, klima, voda i tradicionalan način uzgoja rezultira iznimnom kvalitetom. Ipak, treba imati na umu i to da je „Ljubuški rani“ zbog svog sastava namijenjen svježoj uporabi, a ne dužem skladištenju i čuvanju. Zbog kratke vegetacije ne dolazi do jačeg napada bolesti i štetnika pa ne iziskuje ni veliko korištenje zaštitnih sredstava, pojasnio je naš sugovornik.

Dodao je i to da su svi proizvođači u PZ „Plodovi zemlje“ upisani u fitosanitarni registar, vodi se monitoring na karantenske štetnike, dok se uporaba zaštitnih sredstava primjenjuje u skladu s propisima u BiH i Hrvatskoj.

Iako su teška vremena, Primorac smatra da će poljoprivreda opstati u Ljubuškom, odnosno Hercegovini.

-Poljoprivreda ima budućnost. Sigurno će opstati! Naravno, moramo biti spremni na prilagođavanje zahtjevima tržišta i izazovima koje donose nova vremena, zaključio je.

BIH


PRODAJNI CENTAR MOSTAR

PLJAČKA U MOSTARU - Ukradeno 13 pištolja

U trgovini lovačke opreme u Starom prodajnom centru Mostar dogodila se pljačka, potvrđeno je za H...

34 min

TRŽNI CENTAR PLAZA

Tržni centar Plaza ipak ‘prelomio’, neće raditi nedjelju

Jedini tržni centar u Federaciji koji je prošle sedmice ignorisao novi Zakon o unutrašnjoj trgovi...

22 Stu 2024

DRUGA MEĐUNARODNA ZNANSTVENO-STRUČNE KONFERENCIJE

Konferencija Kulturna baština i identitet Hrvata u BiH u Širokom Brijegu

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak sudjelovala je u radu Dru...

22 Stu 2024