Marić: Bez dvostrukih 'aršina' prema našima i njihovima

Očito je kako će u konačnom kompromisu, koji se jednostavno mora dogoditi, biti dovoljno hrabrosti, vizije, a nadasve povjerenja zbog budućnosti BiH i svih njenih građana. Međutim, kako vratiti to povjerenje i komunikacijsku uljudbu među bh političarima?
Politička analitičarka Ivana Marić za Dnevni list kaže: "Na izborima ljudi glasaju za one koji su im najsličniji ili za one političare kojima se dive i kakvi bi i sami željeli biti. Zbog toga je za svako društvo vrlo važno kako se ponašaju političari. Najbolji primjer za to vidimo u SAD-u u gdje se, dok su na vlasti bile demokrate, potencirala tolerancija prema različitostima, pristojnost, iznošenje argumenata i nagrađivanje uzornih građana. Dolaskom Trumpa na vlast sve se obrnulo pa su uvrede i napadi postali poželjni, ne kažnjavaju se nasilnici, oslobađaju kriminalci, poželjno je da budete što grublji prema svakome tko nije bijeli, bogati, heteroseksualni muškarac".
Ona ističe kako je slična situacija i u BiH te kako političari svojim ponašanjem pokazuju građanima koji model ponašanja je poželjan.
"Kada Dodik psuje, dijeli novac radnicima, vrijeđa političare iz oporbe, žene, novinare i svakoga tko se usudi kazati svoje mišljenje, on time pokazuje da je to ponašanje koje cijeni i koje trebaju slijediti. Nažalost, sve je više takvih političara u BiH. Upravo takvi političari unose najviše nepovjerenja i šire strah među narodima", ocjenjuje Marić.
Nenormalno prihvaćeno kao normalno
Ali, tu je, kako smatra, jedna kontradiktornost.
"Bilo bi djelomično i razumljivo da oni to rade jer zaista tako misle. Međutim većina njih uopće ne drži ni do svoje religije, ni do svog naroda, već takvom retorikom žele 'pokriti' svoje brojne afere i pronevjere novca upravo od svog naroda. Ili se radi o 'lovcima na lajkove' kako bi uhvatili još jedan mandat i tako imali dobro plaćen posao jer se radi o osobama koje nisu konkurentne na tržištu rada", kaže Marić.
Ona naglašava važnost načina javnog komuniciranja političara, kako prema građanima, potencijalnim biračima, tako i prema drugim kolegama političarima.
"Važnost toga pokazuje nam primjer smirivanja tenzija između Bošnjaka i Hrvata nakon što su iz vlasti isključeni SDA i DF. Njihovi političari su ti koji su najviše širili mržnje prema Hrvatima i koji su u svemu 'spinovali' odgovornost Hrvata. Uspostavljanjem povjerenja između Čovića i lidera stranaka Trojke situacija se znatno poboljšala. Tako imamo situacije da pojedine općine u zapadnoj Hercegovini prvi put imaju službenu posjetu premijera FBiH, a općine u zapadnom dijelu BiH prvi put ugoste jednog predsjednika FBiH. Nedopustivo je da se suprotno prihvaćalo kao nešto uobičajeno i normalno i da su političari prihvatili nepisanu podjelu BiH na nacionalna područja i da svatko posjećuje i pomaže samo 'svoje'", komentira ova politička analitičarka.
"Prihvatiti različitosti, promovirati mir umjesto mržnje"
Ona podsjeća kako se ta razlika zamjećuje i u najavi promjene vlasti iz RS-a. "Godinama Dodik radi na prikrivanju koruptivnih afera, sije mržnju prema Bošnjacima koristeći svaku priliku kako bi ih uvrijedio i omalovažio, a sada na scenu dolazi oporba koja vodi umjerenu politiku i retoriku", kaže Marić..
Ističe važnost da političari prestanka međusobnog javnog vrijeđanja među političarima jer time, kako kaže, ne govore ništa o drugima već najviše o sebi.
"Bitno je da se više priča o brojnim stvarima oko kojih postoji zajednički interes svih naroda, a ne da se 'zapne' na nekoliko stvari oko kojih nema slaganja. Najvažnije od svega je prihvatiti različitosti, prihvatiti da se oko nekih stvari nikada nećemo složiti, ali da nemamo dvostruke 'aršine' prema 'našima' i 'njihovima' i idemo s dobrom namjerom, bez mržnje i generaliziranja. Za to ne treba puno, dovoljno bi bilo da na izborima biramo pristojne, kulturne, obrazovane i umjerene političare koji će promovirati mir umjesto mržnje, što je sada kod mnogih slučaj", zaključuje Ivana Marić.