Dnevni.ba - PRELOADER

MARIO KORDIĆ O STANJU U MOSTARU: Bojim se da će se na jesen stvari iskomplicirati

21 Srp 2020


MARIO KORDIĆ O STANJU U MOSTARU: Bojim se da će se na jesen stvari iskomplicirati

Uposlenici Doma zdravlja Mostar danonoćno su na terenu. Koronavirus u Gradu uzima maha, pa je razumljiv i nedavni apel čelnika ove ustanove, koji su u strahu od naglog širenja zaraze molili stanovništvo da bude savjesno i počne se pridržavati izrečenih mjera.

Iz Doma zdravlja pozvali su sugrađane da im pomognu, kako bi im mogli pružiti bolju zdravstvenu njegu u vremenu pandemije.

“Molimo vas, nastavite sa svojim redovitim aktivnostima, radite, privređujte za svoju obitelj i za društvo, ali čuvajte se“, navedeno je u pismu.

U periodu ožujak-svibanj 2020. zabilježeno je 89 slučajeva zaraze na području Mostara.

Na prvoj crti

U posljednja tri tjedna bolničke ustanove u gradu na Neretvi bilježe više od 120 slučajeva zaraze. Uglavnom obolijevaju osobe mlađe i srednje životne dobi, pa kliničke slike variraju od blažih do teških simptoma, čak i s teškim upalama pluća zbog kojih je potrebna hospitalizacija u COVID bolnici i potporna terapija.

Ravnatelj Doma zdravlja Mario Kordić napominje da su uposlenici u punoj pripravnosti već puna četiri mjeseca, dok kako kaže, građanstvo sve manje skrbi o njima, kao i o samima sebi.

- Zaključili smo da broj zaraženih rapidno raste, a da se sugrađani generalno pritom autistično ponašaju. Otprilike kao da se ništa ne događa. Mi u Domu se dobro držimo, stanje je stabilno, ali ako porast broja u narednim danima bude kao u vremenu za nama, bojim se da ćemo imati veliki problem, upozorava Kordić.

Kako će priča o koroni u Mostaru završiti ovisit će najviše od samih građana, mišljenja je Kordić.

Medicinski radnici koji su “na prvoj crti bojišnice“ i dosad su predano radili na liječenju i prevenciji od opakog virusa.

- Tri su osnovne stvari koje je potrebno ispoštovati – to su socijalna distanca, pranje ruku, dezinfekcija i izbjegavanje okupljanja u zatvorenim prostorima. Događaji sa sudjelovanjem većeg broja osoba moraju se organizirati napolju ili odgoditi. Uz to, neophodna je i higijena ruku, nošenje maski i socijalna distanca. Mjere poput policijskog sata uvode se kad se građani ne pridržavaju ovih osnovnih, navodi Kordić.

Ključ za uspješnu borbu s koronom je umanjenje tempa širenja zaraze. Kordić navodi da kod većine oboljelih COVID traje oko dva tjedna.

- Ukoliko bismo dnevno imali po stotinu oboljenja, onda bismo imali ozbiljan problem. Zato je važno da savladamo silinu širenja. Valja nama obići svaku kuću i stan u kojima su zaraženi. Nedavno smo apelirali uviđajući da smo kraju s kapacitetima, te da ćemo ako se trend nastavi ostati bez resursa. U jednom danu ne možemo obići tisuću ljudi. Olakotna okolnost je što većina oboljelih ima blage simptome. Oko 90 posto zaraženih će sve preboljeti bez problema, predviđa doktor Kordić.

Što na jesen?

Na kraju smo upitali i što možemo očekivati od jeseni, za kad svjetski stručnjaci najavljuju eventualni treći val COVID-a.

- Bojim se da će se na jesen stvari iskomplicirati jer je za očekivati vali drugih virusa, poput klasičnog gripa. Tada bismo mogli imati povećan broj bolesnih i za nas će jesen sasvim sigurno biti zahtjevnija od ljeta, smatra Kordić.

Zdravstveni radnici iz Mostara navode i kako se pacijenti ne pridržavaju izrečenih mjera izolacije. Pacijenti su pod pritiscima poslodavaca da kriju simptome ili svoj kontakt sa zaraženom osobom, istovremeno i pojedini radnici dolaze febrilni na posao i kriju od svojih nadređenih pojavu simptoma.

D. A.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024