Dnevni.ba - PRELOADER

Međunarodni simpozij o kulturi sjećanja na Bleiburšku tragediju idućega tjedna u Zagrebu

25 Lis 2024


Međunarodni simpozij o kulturi sjećanja na Bleiburšku tragediju idućega tjedna u Zagrebu
Međunarodni stručno-znanstveni simpozij

Međunarodni stručno-znanstveni simpozij ''Kultura sjećanja na ratne i poratne žrtve Bleiburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda'' održat će se idućega tjedna, 29. i 30. listopada u dvorani Hrvatske matice iseljenika u Zagrebu.

Organizatori simpozija su Fakultet hrvatskih studija (FHS), Odsjek za povijest i Znanstveni zavod, Počasni bleiburški vod (PBV) te Hrvatska matica iseljenika (HMI).

Program će započeti 29. listopada u 10 sati uvodnim obraćanjima. Prvog dana, rasprave će se fokusirati na odgovornost za zločine te ulogu iseljeničkih zajednica u očuvanju sjećanja na ove događaje, najavili su organizatori.

Govornici će također obraditi teme kao što su uloga Udbe protiv Počasnog bleiburškog voda (na temelju arhivske dokumentacije). Drugog dana, naglasak je na sudjelovanju Katoličke crkve u obilježavanju tragedije, problemu utvrđivanja broja žrtava te kulturnom i humanističkom pristupu sjećanju na ratne i poratne žrtve.

Simpozij će se održati pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, dok su supokrovitelji Hrvatska biskupska konferencija (HBK) i Ministarstvo hrvatskih branitelja (MHB), piše Fena.

REGIJA


Studenti u Srbiji najavili novu strategiju: Evo što podrazumijeva akcija "Marička“

Studenti FTN-a u blokadi večeras su najavili novu akciju. Kako je objavljeno na službenom profil...

4 h 18 min

ZAGREB

U bazenu u Zagrebu se utopilo dijete (7)

JUČER oko 11.40 sati na području Maksimira, u objektu za iznajmljivanje u sklopu kojega se nalazi...

5 h 55 min

IVICA DAČIĆ

Dačić: Svi mostovi u Beogradu su prohodni; tužiteljstvo pojačalo dežurstva

U gradovima diljem Srbije studenti i zborovi građana blokiraju raskrižja i ulice koje policija uk...

11 h 59 min