Meloni je danas kod Trumpa. To je možda jedina šansa EU-a

Giorgia Meloni
Tijekom današnjeg susreta u Washingtonu talijanska premijerka Giorgia Meloni pokušat će spriječiti američkog predsjednika Donalda Trumpa da Europskoj uniji nametne nove carine. Iako Meloni nije prvi izbor Bruxellesa za pregovore s Trumpom, mogla bi biti jedini, piše Politico.
"Imamo snagu, sposobnost i inteligenciju prevladati svaku novu prepreku. Već smo prevladali neke teške prepreke, a bit će ih još pred nama", poručila je Meloni uoči odlaska u SAD, naglasivši da će Trumpu pokušati objasniti zašto bi nove trgovinske mjere ozbiljno pogodile europsko gospodarstvo.
"Kako god umijemo, moramo izbjeći trgovinski rat jer će on isključivo oslabiti Zapad", dodala je.
Osobna veza s Trumpom
Trump, koji je Meloni ranije pohvalio kao "divnu osobu" i pozvao je na svoju inauguraciju u siječnju, poznat je po tome da osobne odnose stavlja u središte diplomacije. U Bijeloj kući očekuju da će Meloni susret iskoristiti kako bi pokušala izgraditi prostor za dogovor, i to u trenutku kad su američko-europske trgovinske napetosti ponovno u fazi eskalacije.
Trump je prošlog tjedna privremeno odgodio najavljene carine i poručio da su mu se europske zemlje javile "ljubeći mu stražnjicu", što je u Bruxellesu izazvalo zabrinutost zbog simbolike Melonina dolaska upravo sada.
Njezina bliskost s Trumpovim svijetom dodatno potpiruje nepovjerenje među europskim saveznicima, koji strahuju da bi poruke koje će prenijeti mogle odudarati od onih koje bi poslali francuski predsjednik Emmanuel Macron ili britanski premijer Keir Starmer.
Dvostruka pozicija Meloni
Meloni se, prema ocjenama analitičara, uspjela predstaviti kao "transatlanticistkinja" te političarka koja usprkos svojim korijenima na krajnjoj desnici surađuje s EU-om, ali i gradi specifičan odnos s Bijelom kućom. Upravo zbog te dvostruke pozicije europski čelnici polažu nade u njezinu sposobnost da iznudi trgovinski dogovor, ali i utječe na Trumpovu politiku prema ratu u Ukrajini.
Prema izvorima iz njezina ureda, Meloni je o sadržaju razgovora koordinirala s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen. No za mnoge u Bruxellesu to nije dovoljno, strahuje se da bi Italija mogla izlobirati izuzeće od američkih carina, čime bi oslabila pregovaračku moć cijele Unije.
Talijanski interesi i oprez Bruxellesa
Italija je prošle godine ostvarila trgovinski suficit od 40 milijardi eura u razmjeni sa SAD-om, treći najveći u EU, odmah iza Njemačke i Irske. Dodatne carine mogle bi ozbiljno pogoditi talijanske izvoznike, pa nije iznenađenje da Meloni koristi svu političku snagu i veze koje ima.
No paralelno se otvara i pitanje sigurnosne politike: Melonina dosadašnja potpora Ukrajini bila je iznad očekivanja, ali unutar EU-a sve je više nagađanja da bi mogla tiho signalizirati Trumpu kako Rim više neće otvoreno blokirati ukidanje sankcija Rusiji, što bi moglo narušiti europsko jedinstvo.
"Bruxelles i druge europske prijestolnice nervozno promatraju što Meloni pokušava. No očajni su i nitko je ne pokušava zaustaviti", rekao je Jeremy Shapiro iz Europskog vijeća za vanjske odnose.
Samo Meloni ima pristup
Trump još nije pozvao Ursulu von der Leyen u Washington, a američki šef diplomacije Marco Rubio ranije je otkazao sastanak s Kajom Kallas, čelnicom europske diplomacije. Tako je Meloni, za sada, jedina koja ima izravan pristup Bijeloj kući.
Danas će, prema najavama, sjesti s Trumpom u Ovalnom uredu pred odabranom grupom novinara, a zatim sudjelovati i na svečanom ručku. Sutra ujutro vraća se u Rim kako bi ugostila potpredsjednika SAD-a JD Vancea, jednog od najglasnijih kritičara Europske unije u američkoj administraciji, piše index.
No, iako su osobni odnosi srdačni, malo toga zasad upućuje da će to promijeniti Trumpovu politiku prema EU-u. Kako je izjavio jedan američki dužnosnik: "Predsjednik ne vidi EU kao relevantnog čimbenika, za njega su to zemlje koje varaju SAD. No s nekim čelnicima ima vrlo tople odnose. Meloni je među njima."