Mentalno zdravlje tinejdžera u Europi: Gdje je najbolje, a gdje najlošije?

U 37 europskih zemalja uključenih u novo istraživanje, dječaci imaju bolje mentalno zdravlje od djevojčica.
Otprilike dvoje od petero tinejdžera u Europi ima poteškoće s mentalnim zdravljem, pokazala je nova analiza, pri čemu djevojčice prolaze lošije od dječaka.
Mladi se danas suočavaju s nizom stresnih čimbenika, uključujući socijalnu izolaciju, prekide u školovanju zbog pandemije COVIDA-19, kao i socioekonomsku nestabilnost te aktualne sukobe u Ukrajini i Gazi, navodi se u izvješću poznatom kao Europsko istraživanje u školama o alkoholu i drugim drogama (ESPAD).
Istraživanje, koje već 30 godina prati navike tinejdžera vezane uz konzumaciju alkohola, pušenje i drogu, uključilo je gotovo 114.000 učenika u dobi od 15 i 16 godina iz 37 europskih zemalja, piše euronews.
Po prvi put 2024. godine, izvješće je obuhvatilo i procjenu njihovog mentalnog zdravlja. Kako bi pratili mentalno zdravlje tinejdžera, u anketi su učenicima postavljana pitanja o tome kako im trenutno ide u životu – primjerice, koliko često se osjećaju veselo i koliko su zainteresirani za svoj svakodnevni život.
Istraživači su njihove odgovore pretvorili u indeksnu ocjenu: učenici koji su postigli više od 50 bodova od mogućih 100 smatrani su da imaju dobro mentalno zdravlje.
Ukupno je 59 posto tinejdžera zadovoljilo taj prag. No zabilježene su značajne regionalne razlike diljem Europe – tinejdžeri iz nordijskih zemalja imali su relativno dobre rezulate, dok su oni iz središnje i istočne Europe imali lošije, prenosi N1.
Rezultati istraživanja
Tinejdžeri na danskom teritoriju Farskih Otoka najčešće su prijavljivali dobro mentalno blagostanje (77 posto), a slijedi Island (75 posto) i Danska (72 posto).
S druge strane, rezultati su pokazali da tinejdžeri u Ukrajini imaju najlošije mentalno zdravlje, s tek 43 posto onih koji su klasificirani kao da su "dobro". U izvješću se navodi da ukrajinski adolescenti imaju ograničen pristup mentalnozdravstvenoj skrbi, zbog čega se s ratnom traumom uglavnom moraju nositi sami.
Sljedeće najniže stope mentalnog blagostanja zabilježene su u Češkoj (46 posto), Mađarskoj (47 posto) te u Cipru i Poljskoj (po 49 posto).
Razlike među spolovima
Djevojčice su u svakoj od 37 zemalja prošle lošije od dječaka. Na razini Europe, 49 posto djevojčica i 69 posto dječaka izjavilo je da imaju dobro mentalno zdravlje.
Razlike među spolovima bile su još izraženije u nekim zemljama. U Italiji i Poljskoj, primjerice, otprilike dvije trećine dječaka je prijavilo dobro mentalno zdravlje, a isto to je prijavilo tek trećina djevojčica.
U Švedskoj, gdje je opća stopa mentalnog blagostanja tinejdžera relativno visoka (62 posto), skrivaju se značajne spolne razlike. Oko četvero od petero dječaka izjavilo je da ima dobro mentalno zdravlje, dok je manje od polovice djevojčica dalo isti odgovor.