Mesić: Tko podržava Čovića, ujedno podržava predsjednika RS-a, to je ista politika
Bivši predsjednik Hrvatske
Iznoseći za Klix.ba svoje viđenje politike Andrej Plenković intenzivno vodi posljednjih osam godina prema BiH, podržavajući HDZ BiH i njegova predsjednika Dragana Čovića u inzistiranju na etničkom predstavljaju u institucijama, Stjepan Mesić, bivši predsjednik Hrvatske, naveo je da smatra da je to pogrešna orijentacija.
- Premijer i predsjednik moraju imati uvijek fokusiranje na institucije BiH. Dakle, premijer ima Vladu BiH, što bi trebala biti njegova orijentacija. Predsjednik, opet, ima Predsjedništvo BiH na koje se mora fokusirati želi li dobre odnose s BiH. Međutim, ovo što oni rade, oni se fokusiraju navodno na Hrvate BiH, a to nije točno. Oni se orijentiraju samo na izvjesne dijelove Hrvata BiH, što nije dobro zbog države BiH. S državom BiH, s njenim institucijama, moramo imati dobre i usklađene odnose, kaže Mesić.
Upitan postoji li političke razlike između Plenkovića i Čovića u smislu ciljeva hrvatske politike u BiH, sugovornik Klixa kaže da se nije puno bavio njihovom politikom jer s njome nije suglasan, ni s jednim, ni s drugim.
- Koliko se oni razlikuju u nijansama, meni je manje važno. Jer, ako Dragan Čović održava dobre odnose s predsjednikom Republike Srpske, to je politika koja ne vodi interese o cjelokupnoj BiH. Tko podržava Čovića, ujedno podržava predsjednika RS-a, to je ista politika. Tako da ne mogu reći da ja njih ne razumijem, ja njih razumijem, to su razbijači BiH, riječi su Mesića. Govoreći o eventualnoj suradnje srpske i hrvatske politike, Zagreba i Beograda, a posredno Banje Luke i Mostara, na slabljenju BiH, naveo je da bi griješio kada bi rekao da postoje neki dogovori o tome ako naštetiti BiH.
- Ali ja gledam rezultate politike. Ako Beograd prima Dodika uz sve državne počasti kao predstavnika jedne države, što on nije, tu je njihova legitimacija sasvim jasna. Isto to se događa sa zvaničnom Hrvatskom, koja, pak, prima Čovića koji dođe u RS i kaže "čuvajte nam RS", koja je nastala etničkim čišćenjem. Opet se na određeni način legitimiraju. Sasvim je vidljivo da mnogi predstavnici hrvatskih institucija zaobilaze Sarajevo i orijentiraju se prema Mostaru, a čim su u Mostaru, opet se orijentiraju prema Čoviću. Evidentno je koji su to politički stavovi. Isto je i sa zvaničnom Srbijom, oni kažu da su za cjelovitu BiH, a podržavaju Dodika koji ne priznaje BiH. Koja je to, onda, politika?, upitao je bivši hrvatski predsjednik.
O politici strankama 'Trojke': Međusobni ustupci s međunarodnom zajednicom
Na pitanje kako gleda na politiku stranaka 'Trojke', koja je ostvarila dobru suradnju s HDZ-om BiH te u kojoj mjeri je to ispravan, odnosno rizičan potez, Mesić kaže da smatra da je riječ o ustupku međunarodnoj zajednici da se kaže 'evo, vidite, možemo ipak sklepati nekakvu vlast'.
- Ustupak je onda i tim strankama koje su jako željne vlasti i misle da će kroz i ovakvu strukturu vlasti ostvariti neke svoje interese. Dakle, svi traže nekakav interes iz ovakve strukture, zaključio je.