Milorad Dodik gura Lukača u protuzakonitu kušnju, Radmanović i Špirić u izolaciji?
Srpski nacionalni poglavica Milorad Dodik u utorak je posjetio palaču turskog suverena Tayyipa Erdogana kojega je umoljavao da sasluša i realno prosudi ozbiljnu krizu u BiH i njegove pokrenute političke i ustavne avanture oko povratka nadležnosti na RS, zbog kojih je i bošnjački poglavica Bakir Izetbegović prije nekoliko dana također bio kod “prijatelja” Erdogana.
Dodik ne krije da vjeruje “šefu” velike države i nacije i nada se da on svojim autoritetom može omekšati bošnjačke čelnike i doprinijeti smirivanju napetosti između Srba i Bošnjaka.
Rata neće biti, najnovije je obećanje domaćih i stranih dužnosnika upućeno uznemirenoj domaćoj javnosti, ali Milorad Dodik nastavlja svoj ples na rubu Ustava i Zakona ove države. Najavio je kako će Narodna skupština već u ovome mjesecu razmotriti čitav set prijedloga novih zakonskih propisa koji trebaju pravno regulirati povrat nadležnost u tri krucijalna segmenta: obrani, pravosuđu i neizravnim porezima.
Solistička budućnost RS-a
Dodik vjeruje kako će nekoliko stotina zakona, svrstanih u pet skupina, biti usvojeno u roku od šest mjeseci, te da će nakon toga RS praktično nastaviti svoju solističku budućnost.
Posebni američki izaslanik Gabriel Escobar ipak je upalio fitilj nade da bi se hiroviti Milorad Dodik mogao prisabrati i stopirati najavljene kontroverzne poteze. Vrlo je znakovito da srpski član Predsjedništva nije u ponedjeljak, nakon sastanka s izaslanikom predsjednika Joea Bidena, govorio o formiranju Oružanih snaga RS-a, nego je u više navrata potencirao problem popune državne vojske Hrvatima i Srbima, ali i poglavito se založio za smanjenje vojnih potencijala OS BiH, što je za mnoge analitičare, jasan signal popuštanja i okretanja ploče.
Zajednička vojska BiH je brend Amerike i mnogi su bez zadrške skloni vjerovati kako bi u slučaju jednostranog udara na OS BIH intervenirao NATO savez. S tom vatrom se ne smije poigravati Milorad Dodik.
Lukač na kušnji
O sankcijama nitko nije prozbrio ovih dana niti jednu riječ.
Uvažavajući silnu moć međunarodnog čimbenika s obje strane svijeta, Milorada Dodika u njegovom rizičnom potezu može zaustaviti jedino oporba u RS-u, ali mu težak udarac mogu zadati i neke njegove stranačke uzdanice.
I to bi bilo najprihvatljiviji rasplet. Naročito se pod tim podrazumijevaju ministri u izvršnoj vlasti RS-a, direktori agencija, koji trebaju operativno ispunjavati Dodikove želje i apetite.
Ako su Oružane snage pod zaštitom NATO-a i Amerike, eventualni izlazak policije RS-a na granicu sa Srbijom, Crnom Gorom i Hrvatskom je vrući krumpir za ministra policije Dragana Lukača. Dodik je zamislio povratak i niza drugih policijskih i sigurnosnih nadležnosti što bi sve trebalo ići na teret policije i ministra Lukača.
Zbog svih tih osjetljivih stvari na granici sa Ustavom i Zakonima, bivši srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić je nedavno ustvrdio kako će “prvi pendrek” RS-a Dragan Lukač u budućnosti biti više u fokusu pa prema tome i važniji politički akter i od samog Milorada Dodika.
Iskusni Ivanić nije želio nagađati kako će se Lukač postaviti pred postavljenim zadatcima, ali je sigurno kako će njegova politička zrelost i zakonski legalitet biti na ozbiljnoj kušnji. Nezamislivo je i pretpostaviti, primjerice, situaciju da se Srbi jednostrano povuku iz SIPA-e ili OSA-e, da se te Agencije jednostrano proglase nepoželjnom i da u neko doba dođu u klinč s policijom RS-a.
Nedavno su se pojavile špekulacije da je ministar Lukač fajterski oponirao Miloradu Dodiku na sjednici entitetske Vlade. On je demantirao takve glasine, ali nije baš pretjerano demonstrirao neupitnu lojalnost stranačkom šefu.
-Ja sam član Vlade RS-a i radim sve što Vlada donosi na svojim sjednicama. To što oporba priča… neka pričaju, imaju pravo, to je njihova stvar. Ja ne okrećem leđa i ne udaram u leđa. Sve što radim, radim otvoreno, dodaje Dragan Lukač, ministar unutarnjih poslova RS-a.
Zagonetni sastanak
Ali, indikativno je da se ministar Lukač u danima eskaliranja političke krize u BiH i žestokog Dodikovog sukoba s Amerikom i europskim čelnicima, sastao sa zamjenicom američkog veleposlanika u BiH Deborah Mennuti.
Slučajno ili ne, ali je susret održan samo dan prije kontroverzne vježbe policijskih snaga na Jahorini, nadomak Sarajeva za koju je Željko Komšić, predsjedatelj Predsjedništva BiH ocijenio da je provokacija.
Bivši srpski član državnog Predsjedništva Mladen Ivanić je zagonetno upozorio da je baš taj iznenadni sastanak važniji od same vježbe koja se može ocijeniti čak i rutinskom, ostavljajući dojam da ipak malo više zna o intrigantnim pojedinostima dolaska američke diplomatkinje na noge Draganu Lukaču pa i u kontekstu njegovih suprostavljenih stajališta pred šefom Dodikom na sjednici Vlade RS-a.
Je li Lukač samo ohrabren ili je dobio jasna uputstva i upozorenja, pokazat će vrijeme i njegovo daljnje postupanje.
Gdje su Radmanović i Špirić?
Još jedna silnica je ovih dana izazvala kontroverze i sumnje u opstrukcije unutar SNSD-a. Naime, srpski član Predsjedništva BiH je nedavno još jednom “utvrđivao” trusno gradivo s predstavnicima stranaka vladajuće većine u RS-u.
Javnost je zagolicala činjenica da u Dodikovoj pratnji nije bilo visokih dužnosnika Nebojše Radmanovića i Nikole Špirića. Za stolom su bili poslušna Željka Cvijanović i premijer Radoslav Višković. Niti Radmanović, niti Špirić ne mogu zategnuti uzde i obuzdati Dodika, ali ako bi se udružili u svjevrsnom neposluhu s ministrom Lukačom ili marginaliziranim Igorom Radojičićem, to bi za SNSD i Milorada Dodika, dugoročno mogao biti ozbiljan problem. Iznimno će biti zanimljivo pratiti neizbježne sudare sa Ustavom i zakonima ministra Dragana Lukača.
Oporba je već pokazala zube i ona može, uskraćivanjem dvotrećinske većine, tamo gdje je potrebna, itekako sasjeći krila raskalašenom Miloradu Dodiku.
Podsjećamo, Dodik želi, kako kaže, vratiti entitetu oružane snage, obavještajnu agenciju, SIPA-u, UNO, VSTV, međutim na tu ideju je oštro reagirala međunarodna zajednica, između ostalog i američko veleposlanstvo.
Oni su kazali da će SAD potegnuti sankcije zbog ponašanja iz Republike Srpske. Vojska, izborni proces, sigurnost, neizravni porezi, pravosuđe, kontrola kretanja naoružanja, telekomunikacije i pitanja granice ključna su pitanja koja vlasti Repulike Srpske namjeravaju sa državne razine prebaciti na entitet.
Namjere Milorada Dodika jasno se mogu iščitati iz Informacije o prijenosu nadležnosti koja je krajem prošloga mjeseca dostavljena Narodnoj skupštini Republike Srpske. J. S.