Dnevni.ba - PRELOADER

Milorad Dodik sa sobom u ponor vodi i RS

11 Pro 2021


Milorad Dodik sa sobom u ponor vodi i RS

Piše: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

Jučerašnju. posebnu sjednicu Narodne skupštine (NSRS) s velikim zanimanjem pratila je cjelokupna bh javnost, ali i međunarodna zajednica jer se na njoj odlučivalo o vraćanju nadležnosti s državne razine na Republiku Srpsku iz područja obrane i sigurnosti, neizravnog oporezivanja i pravosudnim institucijama, odnosno, Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća.

Posebna sjednica NSRS-a s ovim dnevnim redom zakazana je na prijedlog predsjednika RS Željke Cvijanović, Vlade RS-a i člana Predsjedništva BiH i predsjednika SDS-a Milorada Dodika, kao i zastupničkih klubova većine SNSD, Demos, SP, US i zastupničke grupe NDP. Značajno je spomenuti da je dnevni red ovesjednice usvojen s 48 glasova 'za' i 23 'protiv'.

Dodik: Važan dan za RS - želimo natrag ono što smo dobili Daytonskim sporazumom

Član Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik u svom uvodnom obraćanju zastupnicima, kazao je kako se radi o "povijesnom trenutku za RS".

-Ovo je častan i važan dan za RS. Ova sjednica Skupštine je danas važna, ono što smo dobili Daytonskim sporazumom želimo natrag i za donošenje ovih odluka potrebna je snažna skupštinska većina. To predstavlja trenutak usvajanja slobode, a oni koji odgovaraju narodu i statusu Republike Srpske, od ovih politika ne mogu odustati, obratio se Dodik zastupnicima u NSRS-u. On je u svom izlaganju, između ostaloga, istaknuo kako će se RS izboriti da "ne vrijede odluke Suda i Tužiteljstva BiH na području RS-a".

Izaslanike NSRS-a animirao je riječima kako će "ovaj saziv Skupštine biti upisan u povijest kao onaj koji se drznuo i odlučio za slobodu Srpske".

Ističući kako nije "srpski izolacionist", kazao je kako "želi bolji aranžman ne samo za RS nego i za BiH".

-Ako ne riješimo trenutne izazove, postoji opasnost da će se BiH raspasti, a da će RS krenuti ka izlazu. Moj princip je da entitetski parlamenti moraju da imaju veću i značajniju ulogu. Mislim da treba povući suglasnost s oružanih snaga, to ne podrazumijeva da Srbi trebaju odmah napustiti Oružane snage. Trebamo vidjeti što učiniti s tim, smanjiti ili prepoloviti sastav Oružanih snaga, donijeti Zakon o Vojsci Republike Srpske ili  Zakon o demilitarizaciji RS. O svemu tome treba razmisliti i donijeti pravu odluku. RS treba imati vojsku i razmisliti i o uvođenju vojnog roka u RS-u, rekao je Dodik, naglašavajući kako se radi o "ustavnoj borbi".

On je u svom govoru nekoliko puta naglasio kako odbacuje mogućnost rata, ali i ponovio kako "BiH nema visokog predstavnika", a "što se njega tiče ni Vijeća za primjenu mira (PIC)".

Cvijanović umjerenija: Ovo nije revolucija, mi nismo pobunjenici

Nešto odmjerenije poruke zastupnicima imala je predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović koja je rekla da RS "nema namjeru uzurpirati bilo što, što po Ustavu pripada nekoj drugoj razini vlasti".

-Ni jedna aktivnost institucija RS ne izlazi i neće izlaziti iz ustavnog okvira, niti će ugroziti ustavom predviđenu raspodjelu nadležnosti. Ovo nije revolucija, mi nismo nikakvirevolucionari ni pobunjenici, rekla je Cvijanović pri tom pozvavši "sve strane na dijalog".

"Srpska je od potpisivanja Daytonskog sporazuma i uspostavljanja postojeće BiH, u kontinuitetu bila izložena različitim izazovima i pritiscima. Smatram da se jedino vraćanjem u legalne tokove i procese ova kriza može premostiti i tako pomoći BiH da normalno profunkcionira jer daytonskoj BiH nikada nije ni pružena prilika za funkcioniranje".

Međutim, ona je ustvrdila da su mnoga rješenja neustavna iako su potvrđena u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

-Visoki predstavnik nikada nije imao ovlasti da se pred Parlamentarnom skupštinom BiH pojavljuje kao predlagač akata. Novim ustavnim aktom RS

će biti prepoznata u svom punom kapacitetu, rekla je Cvijanović.

On je podsjetila da su, kako je kazala, gašenje OHR-a i odlazak stranih sudaca iz Ustavnog suda sadržani i u preduvjetima Europske unije za dobivanje kandidacijskog statusa, te da su "OHR i inozemni sudci nespojivi s euro integracijama".

Šarović: Izravno ugrožavanje mira

Oporba u RS-u, već i nakon najave sjednice jasno je isticala neslaganja s Dodikovim stavovima.

-Ovo je jedna opasna igra u koju uvodite Republiku Srpsku, poručio je predsjednik PDP-a Branislav Borenović koji je sjednicu nazvao “opasnom farsom, za koju bi netko rekao da je blef" jer je, kako je kazao, "ono što je na njoj kazano od strane predlagača, člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika i predsjednice RS Željke Cvijanović ne odgovara onome što se govorilo svih ovih mjeseci".

-Slušali smo najave o spremnih 140 zakona, a danas imamo kontradiktorne rečenice na jednoj informativnoj, predizbornoj sjednici NSRS, rekao je Borenović, pri tom pitajući vladajuće "zašto o procesu vraćanja nadležnosti govore uoči završne godine mandata".

U svom govoru za skupštinskom govornicom ozbiljno upozorenje uputio je i predsjednik SDS-a Mirko Šarović.

-Način na koji se ovo predlaže je izravno ugrožavanje mira i uvođenje RS u opasnu spiralu sukoba s mogućnošću izbijanja rata. To želim prenijeti Dodiku. Kao stranka ćemo pratiti i podržavati svaki razuman prijedlog, ali on mora ići kroz dijalog i dogovor. Jednostrane odluke ne, to je opasnost po RS. Dodikov pristup je poguban po RS, rekao je Šarović u svom obraćanju zastupnicima.

Njegov stav potvrdio je i Borenović.

-Ja sam vojnik prve generacije Vojske Republike Srpske. Otišao sam u rat sa sedam svojih kolega iz školskih klupa, dvojica se nisu vratila. Ja znam što znače tri vojske u ovakvom sustavu i u pravu je Šarović - to znači sukob, rat, stradanja, rekao je on.

"Sve se kreira u jednoj glavi"

Predsjednik oporbenog SDS-a već prije je najavio da će njegova stranka sudjelovati na posebnoj sjednici NSRS iako će oporba, kako je kazao, biti u neravnopravnom položaju jer imaju ograničeno vrijeme izlaganja bez prava na replike. Dodao je da javnost treba znati i stavove SDS-a po pitanju prenesenih nadležnosti RS-a.

-Ima i zagovornika koji misle da u toj jednoj vrsti farse ne trebamo sudjelovati, da jednostavno ne trebamo biti neka vrsta dekora u toj predstavi koja se pravi za javnost. No, ja mislim da ne trebamo šutjeti već jasno iznijeti svoj stav u ovom procesu koji je započeo SNSD i Milorad Dodik, kazao je Šarović.

-Oni uopće nisu svjesni potrebe za pojačanom odgovornošću kao ni opasnosti u koju nas sve vode, jer ovo se ne tiče samo SNSD-a. Ovo se tiče cijele RS i cjelokupnog naroda i zbog toga mi ćemo tu vrstu odgovornosti pokazati. Nije pitanje postoji li legitimitet za neke stvari, samo je pitanje jeste li svjesni odgovornosti u što nas sve uvlačite i jeste li javnosti i narodu dovoljno objasnili što nas to čeka? Što ćemo dobiti, što izgubiti? Hoćemo li bolje živjeti, hoće li nam biti bolje? Hoćemo li se možda suočiti s gubitkom mira, stabilnosti u zemlji? Jeste li to ukalkulirali, objasnili javnosti? Ja mislim da svi idu ‘grlom u jagode’, sve se kreira u jednoj glavi i sve polazi od jednog čovjeka i ja mislim da je to strašno loše za cijelu našu Republiku, poručio je Šarović dan prije sjednice NSRS-a.

Sjednica NSRS-a produžila se i u večernje sate.

Zaključci

Na dnevnom redu Posebne sjednice NSRS-a bile su informacija o prijenosu nadležnosti s Republike Srpske na razinu BiH u području obrane i sigurnosti, neizravnog oporezivanja i pravosuđa itd. Predloženo je i donošenje Deklaracija o ustavnim principima, kao i više zaključaka i to

Zaključka u svezi s informacijom o pravosudnim institucijama BiH u kojem se navodi da:

- NSRS usvaja informaciju o pravosudnim institucijama BiH

- NSRS povlači suglasnost koju je zaključcima NSRS 25. veljače 2004. dala Vladi RS-a na potpisivanje sporazuma o prenošenju određenih odgovornosti entiteta RS kroz uspostavljanje VSTV-a BiH

- NSRS zadužuje Vladu RS da povuče suglasnost na sporazum o prijenosu određenih odgovornosti entiteta kroz uspostavljanje VSTV-a BiH, koju su 11. ožujka 2004. potpisali predsjednici vlada oba entiteta i 18. ožujka 2004. ministar pravde BiH

- NSRS zadužuje Vladu RS da u roku od 6 mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u NSRS zakon o VSTV-u RS

- Zakon o VSTV-u BiH neće se primjenjivati na području RS od dana stupanja na snagu Zakona o VSTV-u RS

Zaključak u svezi Informacije o prijenosu nadležnosti sa RS na razinu BiH iz područja obrane i sigurnosti podrazumijeva:

- NSRS usvaja informaciju o prijenosu nadležnosti s RS-a na razinu BiH u području obrane i sigurnosti

- NSRS povlači suglasnost na odluku od 30. kolovoza 2005. godine i odluku o davanju ovlasti Vladi RS-a za potpisivanje sporazum o prijenosu nadležnosti izpodručja obrane na institucije BiH s Vladom FBiH 28. prosinca 2005. godine

- NSRS zadužuje Vladu RS da povuče suglasnost na sporazum o prijenosu nadležnosti iz područja obrane na institucije BiH potpisan s Vladom FBiH

- NSRS zadužuje Vladu RS da u roku od šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u NSRS zakon iz područja obrane i sigurnosti.

- Zakon o obrani BiH, Zakon o službi u OS BIH, Zakon o OSA-i i Zakon o SIPA-i neće se primjenjivati na području RS od dana stupanja na snagu zakona o obrani i sigurnosti

Također, u Zaključku u svezi s informacijom o prijenosu nadležnosti iz područja neizravnog oporezivanja

- NSRS usvaja informaciju o prijenosu nadležnosti iz oblasti neizravnog oporezivanja

- NSRS povlači suglasnost koju je zaključcima NSRS od 30. listopada 2003. godine dala da se nadležnost iz nadležnosti neizravnog oporezivanja u okviru sustava porezne politike prenese na Parlament BiH kako bi se omogućilo razmatranje i usvajanje Zakona o sustavu neizravnog oporezivanja BiH

- NSRS povlači suglasnost koju je zaključcima NSRS od 30. listopada 2003. godine dala Vladi RS da može zaključiti sporazum o nadležnosti iz oblasti neizravnog oporezivanja između RS i FBiH

- NSRS zadužuje Vladu RS da povuče suglasnost na sporazum o nadležnostima u području neizravnog oporezivanja između RS i FBiH, koji su 5. prosinca 2003. u prisustvu visokog predstavnika potpisali premijeri entiteta

- NSRS zadužuje Vladu RS da u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u NSRS zakon o porezu na dodanu vrijednost i zakon o trošarinama RS

Kako se navodi u Zaključcima, Zakon o sustavu neizravnog oporezivanja, Zakon o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, Zakon o UNO, Zakon o postupku neizravnog oporezivanja, Zakon o postupku prinudne naplate neizravnih poreza, Zakon o PDV-u i Zakon o trošarinama BiH neće se primjenjivati u RS od dana stupanja na snagu zakona o porezu na dodanu vrijednost i zakona o trošarinama RS. Navedeni zaključci stupaju na snagu sljedećeg dana od dana donošenja, odnosno, danas.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

12 h 5 min

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2025