Ministar Lučić nastavio dijeliti otkaze u Salakovcu
Petoro djelatnika Izbjegličko-prihvatnog centra Salakovac blokiralo je jučer prilaz ovoj ustanovi nakon što su im elektronskom poštom uručeni otkazi u Centru bez ikakvog obrazloženja. Tu namjeravaju ostati sve dok im se ne obrate lica odgovorna za otkaze.
22 godine rada, pa na ulicu
Oni su do jučer ugovorom o djelu bili vezani za Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, koje je na isti način prije godinu i pol uručilo otkaze nekolicini uposlenih. Otpušteni djelatnici obratili su se Ministarstvu, međutim do popodnevnih sati nisu dobili odgovore.
- Bit ćemo ovdje sve dok nam se netko ne obrati i objasni zašto smo otpušteni. Ovo je prosvjed. Nismo dobili apsolutno nikakvo objašnjenje. Nakon 22 godine sam izbačen na ulicu, kao i kolega Emir Macić. Tu su i druge kolege od kojih su neki četiri godine radili ovdje. Otpušten je i jedan djelatnik srpske nacionalnosti jer nije podoban aktualnoj vlasti. Na poslu su ostali ljudi koji su zaposleni preko ministra Miloša Lučića prošle godine, bez javnog poziva ili natječaja i koji ne znaju upaliti ni računalo, rekao nam je razočarani otpušteni radnik Adnan Macić.
Za uposlenike koji su 22 godine uredno obavljali sve poslove koji su od njih traženi, posebno je bolan način na koji su otpušteni.
- Samo smo dobili e-mail i to je to. Kao da smo životinje. Ostali su podobni, a otpušteni sposobni. Moram naglasiti da smo 22 godine bili uposlenici Ministarstva, a da nismo dobili radni odnos. Dakle, stalno smo radili na ugovor o djelu, što je protivno zakonima. Svoja prava ćemo tražiti na sudu, najavio je.
Pozivaju nadležne i pitaju kako je moguće da se u ovoj mjeri krše radna i ljudska prava, i to osobama koje rade u ustanovi osnovanoj kako bi skrbila upravo o ljudskim pravima. Od Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, ministra Miloša Lučića i šefa njegovog ureda Mladena Božovića zatražili su javno objašnjenje zbog čega su dobili otkaze, a oni su se zasad oglušili.
Apel Kordiću i Mariću
U četvrtak su također zatražili pomoć gradonačelnika Mostara Marija Kordića i predsjednika Gradskog vijeća Salema Marića da im pomognu kako bi izašli iz ove situacije i kako bi mogli u miru proslaviti najveći islamski blagdan Bajram. Ističu i kako su od petoro otpuštenih četvoro Bošnjaci, sumnjajući da je sve učinjeno namjerno uoči islamskog blagdana. Kažu kako su u Centru ostali raditi uglavnom Srbi, te manji broj Hrvata.
U slučaju da izostanu reakcije, poručuju kako će biti primorani na radikalnije mjere, jer kako kažu - neće se pomiriti s nepravdom koja im je učinjena, te će se na sve načine boriti za svoja prava. Istu sudbinu za novu 2021. doživjeli su Alen Macić i Zlatko Rizvanović.
Oni su kasnije pravdu tražili putem sudova, a u međuvremenu su uspjeli zasnovati radne odnose s drugim kompanijama. H. Ž.